Sebastian Wierzbicki: Warszawiacy nie dopuścili do egzotycznej koalicji w stolicy

Adam Kielar    2013-10-14 19:47:05

„PiS otrzymał czerwoną kartkę, a Hanna Gronkiewicz-Waltz żółtą” – mówi w rozmowie z Polityką Warszawską wiceprzewodniczący Rady Warszawy oraz lider warszawskich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Sebastian Wierzbicki. Jak dodał, w referendum zwyciężyli „mądrzy, rozumni Warszawiacy”. Za największych przegranych niedzielnego głosowania, radny Wierzbicki uważa PiS na czele z Jarosławem Kaczyńskim, Ryszarda Kalisza oraz Piotra Guziała.

Od zamknięcia lokali wyborczych słyszymy z ust wielu polityków i ekspertów, że niemal każdy zwyciężył w niedzielnym głosowaniu. Kto Pana zdaniem tak naprawdę wygrał w tym referendum?

Wygrali rozumni, mądrzy Warszawiacy. Wygrał rozum. Warszawiacy nie dopuścili do egzotycznej koalicji Kaczyńskiego, Ziobry, Palikota, Guziała i Kalisza, której celem było tylko i wyłącznie uderzenie w PO oraz przejęcie władzy w Warszawie, a za dwa lata być może przejęcie władzy w kraju. My jako SLD nie dopuściliśmy, by w poniedziałek rano świętowali Jarosław Kaczyński oraz Antoni Macierewicz, którzy zawłaszczyli tę obywatelską inicjatywę i nie zawahali się użyć symboliki Powstania Warszawskiego, która dla każdego Warszawiaka jest świętością. Widać dla panów z PiS nie ma żadnych świętości. Na szczęście mieszkańcy Warszawy pokazali im czerwoną kartkę, aczkolwiek trzeba dodać, że pokazali także żółtą kartkę Hannie Gronkiewicz-Waltz, gdyż zebranie 200 tys. podpisów na pewno było swego rodzaju wotum nieufności.

A czy ktoś wyraźnie przegrał?

Na pewno Jarosław Kaczyński oraz Prawo i Sprawiedliwość, którzy liczyli, że będzie to kolejny etap ich marszu po władzę, a po serii zwycięstw w Elblągu, Rybniku i na Podkarpaciu, a doznali porażki i to dotkliwej. Przegrany w mojej ocenie jest Ryszard Kalisz, który stanął w jednym szeregu razem z Kaczyńskim, Palikotem czy Ziobrą, a dziś wyniki pokazały, że poparcie dla działań Kalisza jest dużo mniejsze, niż on się spodziewa. Ponad 90 proc. wyborców SLD pozostało w domach, co znaczy, że nic o mit o wielkości Ryszarda Kalisza prysł.

Jak Pana zdaniem wypadł Piotr Guział i cała jego inicjatywa?

Piotr Guział zyskał na pewno jedno – ogromną rozpoznawalność i o to mu od początku chodziło, czego zresztą nie ukrywał. W miarę, jak kolejne komitety przyłączały się do inicjatywy referendalnej, Piotr się pogubił – dał sobie odebrać tę inicjatywę, bo w pewnym momencie stała się to inicjatywa PiS, a nie Piotra Guziała. Szukał sobie miejsca na warszawskiej scenie politycznej, rozglądając się od prawa do lewa, raz pisząc „list do przyjaciół z SLD”, a za dwa dni obrzucając ich inwektywami, jednocześnie zbliżając się do PiS i Glińskiego, których zaraz potem również zaatakował. Cały czas szuka niszy, w której ta jego inicjatywa będzie mogła działać. Sam wynik i frekwencja referendalna jest summa summarum porażką. Mimo, że zmobilizował ludzi, na końcu poniósł klęskę, a polityków osądza się po efektach ich działalności.

Dziękuję za rozmowę.

 

Zobacz także:

Stołeczni politolodzy komentują sondażowe wyniki referendum

SLD daje wolną rękę

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...