Targi na Targówku

Sławomir Bielański    2013-05-11 04:09:16

W kwietniu br. warszawski Targówek stał się areną ostrego konfliktu między radnymi dominującej w dzielnicy Platformy Obywatelskiej, a radnymi niezależnymi, których wsparło Prawo i Sprawiedliwość. Podobnie jak w Rembertowie i na Białołęce, spór miał wymiar personalny i dotyczył funkcji burmistrza dzielnicy.

Zdjęcia pochodzą ze strony urzędu dzielnicy Targówek oraz z profilu https://www.facebook.com/tomasz.mencina

Jeszcze na przełomie lutego i marca nic nie zwiastowało, że Targówek stanie się areną politycznej walki o wpływy pomiędzy miejskim ratuszem, a urzędem dzielnicy z Kondratowicza. Dynamika przemian politycznych w dzielnicach nie ustępuje jednak tej krajowej i już miesiąc później nad głową burmistrza wybranego z ramienia Platformy Obywatelskiej zawisły czarne chmury. Co najbardziej zaskakujące, w ich sprowadzeniu niemały udział miała sama PO.

Burmistrz Grzegorz Zawistowski w ostatnich miesiącach sprawowania funkcji nie mógł cieszyć się silnym poparciem własnego klubu, a narastający konflikt polityczny, który zapoczątkowało powstanie Niezależnego Klubu Radnych ze Zbigniewem Poczesnym na czele, pogrążał wieloletniego burmistrza dzielnicy. To Zbigniewowi Poczesnemu – wpływowemu przewodniczącemu rady dzielnicy, który na łamach wydawanej gazety „Zacisze” atakował burmistrza z PO –  przypisuje się dziś największą rolę w doprowadzeniu do dymisji Zawistowskiego, którą główny zainteresowany złożył 15 marca br.

Zaskakująco szybko, na politycznej, samorządowej giełdzie pojawiło się jednak nazwisko nowego kandydata Platformy Obywatelskiej – Tomasza Menciny. Kandydatura byłego burmistrza Ursynowa, silnie wspierana przez ratusz (spekuluje się, że szczególnie za sprawą Joanny Fabisiak, posłanki na Sejm RP, w przeszłości szefowej kampanii prezydenckiej Hanny Gronkiewicz-Waltz, a prywatnie Jej bliskiej przyjaciółki, z którą Mencina współpracował w założonej przez nią Fundacji „Świat na Tak”), spotkała się jednak ze sceptycznym  przyjęciem w dzielnicy. Krytykowali ją nie tylko radni z komitetu „Mieszkańców Bródna, Targówka i Zacisza”, ale też lokalni działacze PO.

I choć zwolennicy Menciny przekonują, że Jego kandydatura, mogła być najlepszą odpowiedzią na marazm jaki zapanował w dzielnicy za kadencji Grzegorza Zawistowskiego oraz szansą na ograniczenie wpływów przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowej „Bródno” (oficjalnie klubu radnych „Mieszkańców Bródna, Targówka i Zacisza”), to jednak plany PO nie powiodły się, a  na Targówku powstała nowa koalicja, którą tworzą dziś przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, spółdzielni „Bródno” oraz radni niezależni. Nowym burmistrzem został zaś Sławomir Antonik – wieloletni przewodniczący rady nadzorczej spółdzielni „Bródno”. Kto wiatr sieje ten zbiera burzę?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...