Jak głosowała Warszawa?

Sławomir Bielański    2013-10-18 22:15:08

Ubiegłotygodniowe referendum pokazało jak podzielonym politycznie miastem jest Warszawa. Przy blisko 339,5 tys. głosujących (25,66%), panią prezydent poparło 17 tysięcy osób, zaś 322 tys. opowiedziało się przeciwko niej. Do tego, aby referendum miało efekt rozstrzygający zabrakło dokładnie 45 698 głosów. Jeśli absencję wyborczą uznamy za wyraz poparcia dla Hanny Gronkiewicz-Waltz, wyniki referendum pokrywają się z sympatiami politycznymi warszawiaków odnotowanymi podczas ostatnich wyborów samorządowych. W naszej analizie postanowiliśmy przywołać kilka kluczowych dzielnic, a także zastanowić się nad tym, jaki wpływ na głosowanie wyborców miały największe partie polityczne, w tym głównie… Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Bemowo 

Łączna frekwencja nieznacznie przekroczyła poziom 23,5% i niestety był to jeden ze słabszych wyników w całym mieście. Najniższy poziom zanotowano w okręgu wyborczym Fortów Bema, kojarzonym z wiceprezydentem Jarosławem Dąbrowskim. To w tej części dzielnicy został on dwukrotnie wybrany zdobywając najwyższy wynik spośród wszystkich kandydujących. Jeśli chodzi o sympatie polityczne, warto zauważyć, że Bemowo (zwłaszcza jego starsza część i obszar otaczający lotnisko) pozostaje bliski SLD. Partia ta zdobywa średnio ¼ głosów w kolejnych wyborach. Politycy lewicy wprawdzie dali swoim sympatykom „wolną rękę” (o czym pisaliśmy na naszym portalu), ale śledząc przekazy medialne można było odnieść wrażenie, że bardziej opowiadają się jednak „przeciwko” referendum. Być może dlatego właśnie rejon ten (z silnym udziałem służb mundurowych) gremialnie został w domu. „Za” referendum głosowała natomiast południowa część dzielnicy – Jelonki Południowe oraz Chrzanów.

Białołęka

Mieszkańcy tej dzielnicy najprawdopodobniej uznali, że „zagłosować” można także poprzez pozostanie w domu. Łączna frekwencja nieznacznie przekroczyła 23,0%  Udział w wyborach był tak naprawdę znaczący jedynie na Żeraniu oraz w okolicach wybudowanej przez Hannę Gronkiewicz-Waltz oczyszczalni ścieków "Czajka" czego najwyraźniej mieszkańcy nadal nie mogą jej wybaczyć. Tutaj, podobnie jak na Bemowie, rejon kojarzony na co dzień z lewicą, zamieszkiwany przez służby mundurowe najliczniej został w domu. Co ciekawe, największa frekwencja odnotowana została w lokalnym zakładzie karnym (ponad 55%). Tam też obecna Prezydent zdobyła największe poparcie. Bowiem blisko 45% głosujących opowiedziało się za jej pozostaniem.

Bielany

Dzielnica zanotowała dość wysoką frekwencją – 27,5%. Wynik był tym bardziej zaskakujący, że Platforma Obywatelska w ostatnich wyborach samorządowych zdobyła tutaj większość bezwzględną. Politycy PO powinni zatem potraktować stosunkowo wysoki poziom partycypacji (drugi w Warszawie) jako żółtą kartkę dla obecnego zarządu dzielnicy z burmistrzem Robertem Miastowskim na czele. Wysokie poparcie dla referendum odnotowano na Marymoncie (niemalże w każdej komisji przekroczono wymagane 29%) oraz na Słodowcu. Z udziału w wyborach zrezygnowało zaś kojarzone na ogół z SLD i PO - Wrzeciono oraz silnie popierająca w ostatnich wyborach Panią Prezydent warszawska Chomiczówka.

Mokotów 

Frekwencja nieznacznie przekroczyła tu 24%. Mokotów jako dzielnica, w której SLD zyskuje od wielu lat najlepsze wyniki wyborcze został zdecydowanie w domu, zaś różnice i podziały między konkretnymi jego rejonami były raczej nieznaczne. Do referendum poszli mieszkańcy: Sadyby, Wierzbna, Sielc i części Służewca. W domu pozostał zaś Służew, Wyględów, willowe dzielnice Siekierki oraz Augustówka. Słabe wyniki osiągnięto również na Starym Mokotowie i Stegnach.

Ochota

Wyższą frekwencję uzyskała sąsiednia Ochota – 25,5%. Podział, jaki zauważyć można było w tej dzielnicy miał raczej charakter „wiekowy”. W domu zostały: kojarzone z PO Szczęśliwice i Filtry. Do wyborów poszedł zaś Rakowiec oraz Stara Ochota. Warto podkreślić, że wyniki referendum pokrywają się z poparciem jakim cieszyło się tu w ostatnich wyborach Prawo i Sprawiedliwość oraz lokalna WWS. Tam gdzie zdobyli wówczas silne poparcie odnotowano teraz najwięcej przeciwników Pani Prezydent.

Praga Południe

Prawa strona Warszawy wyróżniła się (z wyjątkiem Białołęki) dość wysokim poparciem dla referendum. Frekwencja na Pradze-Południe przekroczyła 26,3%. Zgodnie z przewidywaniami tworzonymi na podstawie sondaży ulicznych, warszawiacy krytycznie ocenili tu Panią Prezydent. W południowej części Pragi Hanna Gronkiewicz-Waltz znalazła obrońców na Saskiej Kępie i na Gocławiu. Jej przeciwnicy zaś skupili się głównie na Grochowie, Olszynce Grochowskiej oraz Gocławku.

Praga Północ

Frekwencja sięgająca blisko 28% pokazała, że Praga Płn. również nie darzy Pani Prezydent znaczącym poparciem. Jego oznak można szukać jedynie w części Pelcowizny i na Nowej Pradze (aczkolwiek też tylko po części). Zdecydowanie przeciwko HGW głosowano na Starej Pradze oraz Szmulowiźnie.

Śródmieście

Centralna dzielnica Warszawy podzieliła się proporcjonalnie do dochodów jej mieszkańców oraz ich wieku. Do referendum poszedł stary Muranów, natomiast nowy (skupiony wokół nowych osiedli mieszkaniowych) zdecydowanie liczniej został w domu (poniżej 1/5 wyborców). Solec i Powiśle (na którym przez wiele lat mieszkał wywodzący się z tego samego ugrupowania co Hanna Gronkiewicz-Waltz Prezydent Bronisław Komorowski) nie zlekceważyli wyborów, zaś Ujazdów i zamożna część Śródmieścia Południowego z uczestnictwa zrezygnowali. W Starym i Nowym Mieście także uzyskano wysoką frekwencję. Śródmieście to kolejna, obok Bielan, dzielnica, w której PO zdobyła bezwzględną większość w radzie dzielnicy. Referendum pokazuje, że dziś partia ta traci poparcie.

Targówek

Okazał się jedną z mniej przychylnych wobec Pani Prezydent dzielnic. Frekwencja przekroczyła tutaj 27%. Poparcie dla władz widać było jedynie w części Bródna oraz na Zaciszu (choć w porównaniu do innych dzielnic frekwencja ta była dość wysoka). Między Targówkiem, a wcześniej opisywanym Śródmieściem łatwo daje się zauważyć pewne podobieństwo. Otóż nowsza część dzielnicy charakteryzowała się silniejszą absencją, niż starsza. Do opozycji Hanny Gronkiewicz-Waltz zaliczyć należy zaś Targówek Fabryczny, Mieszkaniowy oraz Elsnerów.

Ursynów

Dzielnica inicjatora referendum a jednocześnie matecznik stołecznej PO. Choć wstępny sondaż TNS obarczył tę część miasta najgorszą dziewiętnastoprocentową frekwencją, oficjalne dane podały znacznie wyższy wynik – 24,66%, o czym pisaliśmy niedawno na łamach „Polityki Warszawskiej”. Udział dla referendum wykazali przede wszystkim mieszkańcy Starego Ursynowa oraz Ursynowa Centralnego. Znacznie gorzej na tym tle wpadł Natolin oraz znane z silnego poparcia dla Platformy - Kabaty. W dzielnicową frekwencję niemal idealnie wpisał się Imielin, poniżej zaś wypadł Ursynów Północny.

Wola

Dzielnica ta uzyskała frekwencję w wysokości 26,7%, zaś wynik doskonale odzwierciedlał „wiekowy” podział mieszkańców. W referendum wziął udział Mirów, Nowolipki i Czyste (z wyłączeniem okręgu obejmującego nowe osiedla na ulicy Łuckiej). W domu zostali zaś mieszkający na Ulrychowie oraz Młynowie (głównie nowe osiedla obejmujące ulice: Zawiszy, Banderii oraz okolice Górczewskiej).

Zdecydował SLD?

Ubiegłotygodniowe referendum pokazało, że warszawiacy nie odbiegli znacznie od swoich sympatii politycznych sprzed trzech lat. Tam, gdzie wówczas głosowano na Platformę, popierano ją również tym razem wybierając grzybobranie zamiast referendum. Wyjątek stanowią jedynie Śródmieście oraz Bielany, które odsunęły się od partii rządzącej. Często mówi się o tym, jak istotny wpływ na referendum i jego niepowodzenie miał Sojusz Lewicy Demokratycznej. Partia nie poparła jednoznacznie inicjatywy zapoczątkowanej przez bliskiego ideowo burmistrza Guziała, co zdaniem niektórych oznaczało postawę przychylną względem Hanny Gronkiewicz-Waltz. Michał Więckiewicz, lider Warszawskiego Forum Lewicy, działacz samorządowy i obywatelski w rozmowie z „Polityką Warszawską” neguje tak jednoznaczną ocenę. – SLD nie zakazał głosować swoim wyborcom, jak i nie dał przyzwolenia na głosowanie za odwołaniem HGW. Sojusz, w tym sporze przyjął pozycję neutralną być może dlatego, że nie chciał upolityczniać apolitycznej inicjatywy tak jak zrobił to PiS – przyznaje Więckiewicz i stwierdza, WFL od samego początku popierało ideę referendum. W podobnym tonie zaraz po referendum wypowiedział się dla naszego portalu dr hab. Rafał Chwedoruk z INP UW dodatkowo wskazując na słabość Ryszarda Kalisza, który nie okazał się być wystarczającym magnesem przyciągającym warszawiaków do urn. O postawie SLD kilkakrotnie pisał też red. naczelny „Polityki Warszawskiej” dr Błażej Poboży, prognozując że los referendum zależy m. in. od stanowiska liderów partii. Jego zdaniem ostatecznie Sojusz podjął decyzję sprzeczną z interesami lewicowych wyborców w Warszawie, choć niewykluczone, że korzystną dla samych polityków partii Leszka Millera.

Referendum już za nami. Mieszkańcy opowiedzieli się po odpowiednich stronach, głosy zostały podliczone. Zarówno jego sens, jak i skutki za pewne jeszcze długo będą tematem politycznych dyskusji.

 

Współpraca: Karolina Wiśniewska

 

Zobacz także:

Zwycięskie referendum?

Kto najlepiej wytypował wyniki referendum?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...