Skarga na wybory w stołecznej PO

Karolina Wiśniewska    2013-10-23 20:52:05

Trwające od kilku tygodni wybory w strukturach lokalnych Platformy Obywatelskiej cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Media donoszą o skargach lokalnych działaczy, „pompowaniu kół” i innych nieprawidłowościach. Kontrowersji nie brakuje także w stołecznej PO. Chociaż Zjazd Powiatu m. st. Warszawy już za nami, jego echo ciągle jest słyszalne. Wątpliwości co do prawidłowości wyborów i decyzji podjętych na zjeździe mają niektórzy stołeczni działacze partii. Jak udało się ustalić „Polityce Warszawskiej” członkowie partyjnej młodzieżówki złożyli dziś na ręce Sekretarza Generalnego PO Andrzeja Wyrobca oficjalne pismo z prośbą o interwencję.


Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/pages/Platforma-Obywatelska-Warszawa/157507944287026

Zjazd warszawskiej Platformy, który odbył się 5 października większości kojarzy się jedynie z wyborem Hanny Gronkiewicz-Waltz na Przewodniczącą Powiatu. Jednak podjęto tam także szereg innych równie ważnych decyzji. Wybrano 40 osób do Rady Powiatu oraz 249 delegatów na Zjazd Regionu Mazowieckiego. Zgodnie z regulaminem zebrania, kolejność nazwisk na karcie wyborczej powinna odzwierciedlać kolejność zgłoszeń. Okazuje się jednak, że statutowe zasady mogły zostać naruszone, a o miejscu na liście decydowały konkretne (lecz niekoniecznie uprawnione do tego) osoby – Magdalena Roguska i Tomasz Sieradz z Komisji Skrutacyjnej.

Jak udało się ustalić „Polityce Warszawskiej”, członkowie Stowarzyszenia Młodzi Demokraci zwrócili się w tej sprawie z prośbą o interwencję do Sekretarza Generalnego PO Andrzeja Wyrobca. W oficjalnym piśmie wskazują na skandaliczny przebieg Zjazdu, podczas którego doszło do złamania podstawowych zasad demokracji wewnątrzpartyjnej oraz przepisów Instrukcji Wyborczej PO. Z oświadczenia jednej z członkini SMD jasno wynika, że ustalający listy kandydatów niektóre nazwiska od razu spisali „na straty”. W oświadczeniu czytamy: Zgłoszenia były podzielone na dwie części – pierwsza obejmowała osoby wytypowane do wejścia, a druga do skreślenia. Gdy  jeden z członków komisji próbował interweniować wspomniana wyżej członkini komisji miała stwierdzić: Tą drugą kupką nie należy się przejmować, oni i tak nie wchodzą. I jak miało się później okazać… nie weszli.

Kulisy zjazdu przedstawiliśmy kilka dni temu na łamach „Polityki Warszawskiej” . Ukazują one mechanizm wewnątrzpartyjnej walki o władze w stołecznej PO, jaka miała się rozegrać między dotychczasową szefową warszawskich struktur Małgorzatą Kidawą-Błońską a Marcinem Kierwińskim, kojarzonym z frakcją Grzegorza Schetyny. Dzisiejsze pismo młodych działaczy Platformy rozszerza naszą wiedzę o mechanizmach tej rywalizacji. Jak widać nie do końca uczciwej. Partyjna młodzież liczy na pomoc ogólnopolskich władz partii. W wystosowanym apelu do Sekretarza Wyrobca prosi o interwencję i zakończenie złych praktyk, jakie pojawiły się w funkcjonowaniu […] partii w stolicy.

W interesie władz Platformy, w tym samego premiera, powinno być szybkie wyjaśnienie całej sprawy. Już w najbliższą niedzielę odbędzie się bowiem Zjazd Regionu Mazowieckiego PO, na którym m. in. wybrani w październiku delegaci z Warszawy decydować będą o wyborach szefa mazowieckiego zarządu Platformy.

 

Zobacz także:

Przedreferendalny przewrót w stołecznej PO

Partia ufa HGW. Pani Prezydent szefową warszawskiej Platformy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...