12 skarg na referendum w Warszawie

Daniel Nowak    2013-10-24 20:22:07

Warszawskie referendum odbyło się prawie dwa tygodnie temu, ale echo tego wydarzenia słychać do dziś. Tak będzie jeszcze przez około dwa tygodnie. Wszystko dzięki możliwość złożenia skargi referendalnej, z której skorzystało 12 osób.


Źródło zdjęcia: wikipedia

Przepisy stanowią, że każdy mieszkaniec uprawniony do wzięcia udziału w referendum, może w ciągu siedmiu dni od publikacji wyników wnieść protest, jeżeli sąd uzna, że dopuszczono się naruszenia przepisów, a naruszenie to mogło istotnie wpłynąć na wynik. Sąd okręgowy rozpatruje protest w ciągu 14 dni od dnia jego zgłoszenia. Wyniki referendum zostały ogłoszone 15 września, oznacza to, że do 22 października można było taką skargę złożyć.

Z informacji, jakie uzyskaliśmy z biura prasowego Sądu Okręgowego w Warszawie, wynika, że z możliwości złożenia skargi skorzystało 12 osób. Jednak nie jest to liczba ostateczna. Jak powiedziała nam rzecznik SO ds. cywilnych, sędzia Maja Smoderek, mogą wpłynąć jeszcze jakieś protesty. – Liczy się data stempla pocztowego, tak jak w każdej korespondencji terminowej do sądu.  Jeżeli ktoś pocztą wysłał to może coś jeszcze przyjść, nawet na początku przyszłego tygodnia. – wyjaśniła pani rzecznik.

Kto się skarżył? O dziwo nie partie polityczne, które najgłośniej wyrażały swoje niezadowolenie. Z informacji udzielonych „Polityce Warszawskiej” wynika, że wszystkie dwanaście skarg, które wpłynęły do sądu, zostało złożonych przez osoby fizyczne, obywateli Warszawy. Mieszkańcy skarżyli się na różne sprawy. Niektórzy złożyli skargi na brak obserwatora w komisji, inni na to, że mimo zameldowania stałego w Warszawie nie było ich w spisie wyborców. Teraz sąd ma 14 dni na zdecydowanie czy zgłoszone przypadki miały istotny wpływ na wynik referendum. Jeżeli sąd , że tak, to głosowanie z 13 października zostanie unieważnione.

PiS bez zastrzeżeń?

Przebieg referendum z 13 października najgłośniej krytykowało Prawo i Sprawiedliwość. Politycy z partii Jarosława Kaczyńskiego zarzucali referendum brak tajności głosowania (poprzez narrację PO „nie idziesz – popierasz PO; idziesz – popierasz PiS”) oraz „nieprzestrzeganie standardów Rady Europy”. Partia – jako organizacja – nie złożyła jednak protestu do sądu.

Nie oznacza to, że warszawscy politycy spod znaku Prawa i Sprawiedliwości tego nie zrobili. Z informacji, jakie otrzymaliśmy od przewodniczącego klubu PiS w Radzie Warszawy, Macieja Wąsika, wynika, że takie skargi złożyło dwóch polityków tej partii. – Nasi ludzie złożyli protesty wyborcze. Z tą samą argumentacją, jakiej używaliśmy w kampanii referendalnej – powiedział nam radny Wąsik.

Pytany o to, jaki skutek odniosą te skargi, przewodniczący Wąsik był jednak pesymistą – W mojej ocenie było to naruszenie pewnych swobód. Teraz pytanie czy Sąd Okręgowy uzna, że było to na tyle ciężkie naruszenie, które może skutkować unieważnieniem wyniku referendum – ocenia radny PiS. – Trudno mi prognozować, jak zachowa się sąd. Niemniej jednak doświadczenie mamy, że pomimo różnych dziwnych i poważnych uchybień w przeszłości, sądy jednak nie decydowały się podejmować tak ważnych decyzji jak unieważnianie np. wyborów – dodaje.

Teraz piłeczka leży po stronie sądu. Najdalej za dwa tygodnie dowiemy się, czy w Warszawie mamy 12 sprawiedliwych, którzy walczą o nasze prawa obywatelskie, czy może złożone skargi to tylko nieistotne uchybienia, a referendum przebiegło bez zarzutu.

 

Zobacz także:

Zwycięskie referendum?

Jak głosowała Warszawa?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...