Plan z „pieczary”: przejąć Warszawę, utrzymać Mazowsze

Paweł Krulikowski    2013-10-26 10:03:25

Kilka godzin dzieli nas od ostatecznego rozstrzygnięcia wyborów regionalnych w Platformie Obywatelskiej. Oczy wszystkich mediów zwrócone są na Dolny Śląsk, gdzie, jak twierdzą niektórzy, o swoje życie w partii walczy Grzegorz Schetyna. Tymczasem walczy nie tylko o swoje życie, ale i o przyszłość działaczy w wielu innych regionach. Bezpośrednio powiązane ze śląskim starciem Schetyny są bowiem wszystkie ruchy, jakie wykonuje w Warszawie i na Mazowszu poseł Marcin Kierwiński.


Źródło www.halicki.pl

Zarząd pod kontrolą

Wszystko zaczęło się od planowanego przez Kierwińskiego przedreferendalnego przewrotu w Warszawie, który ostatecznie został zablokowany, najprawdopodobniej przez samego Kierownika (tak nazywają Premiera Donalda Tuska w partyjnym żargonie członkowie PO). Przedwczoraj zaś działacze partyjnej młodzieżówki poskarżyli się na wyniki Zjazdu Powiatu, kwestionując rozstrzygnięcia tam podjęte. I znowu, nieoficjalnie działacze PO mówią o oczywistych inspiracjach Kierwińskiego – o miejscach na listach decydowały konkretne osoby, w tym Magdalena Roguska, która jest pracownikiem biura warszawskiego posła.

Pod względem rozszerzania wpływów i przejmowania kontroli w Warszawie dalszego materiału do analizy zjawiska dostarcza skład wybranego 19 października Zarządu Powiatu. Zgodnie z przyjętym zwyczajem, poza nominowaną na przewodniczącą Hanną Gronkiewicz-Waltz, delegaci wybierają przedstawicieli kół z dzielnicowych organizacji Platformy. Zazwyczaj są to przewodniczący. Tym razem ta zasada miała ograniczone zastosowanie. W Zarządzie znaleźli się Jarosław Szostakowski, Przewodniczący Klubu PO w Radzie Miasta, który nie pełni funkcji przewodniczącego koła Ochota czy Ewa Malinowska-Grupińska, Przewodnicząca Rady Miasta, kolejna reprezentantka Ochoty (wcześniej Śródmieście). Tajemnicą poliszynela jest, że oba te nazwiska łączone są z Marcinem Kierwińskim. Pani Prezydent może liczyć na sześć, góra siedem osób w swoim zarządzie – mówi nam anonimowy działacz PO i wymienia – Kidawa-Błońska, Olesiński, Wojciechowicz, Orgelbrandt, może Fabisiak i ona sama. To wszystko. Zaskoczeniem dla mnie jest, że wybrany został Marcin Hoffman, a nie Michał Szczerba – podsumowuje. Poproszony o komentarz przez „Politykę Warszawską” poseł Szczerba stwierdził tylko, że on, jako pierwszy wiceprzewodniczący koła PO na Woli w pełni zgadza się z wyborem Rady Powiatu. Ostatecznie, jak szacują nasze źródła, w Zarządzie Powiatu Kierwiński może liczyć na co najmniej ponad dziesięć pewnych głosów. On sam objął stanowisko wiceprzewodniczącego Zarządu, zaś jego polityczny sojusznik z Bemowa, Jarosław Dąbrowski otrzymał fotel sekretarza.  Pełny skład Zarządu Powiatu możemy znaleźć TUTAJ

Miasto kontra teren?

249 delegatów z Warszawy. Tylu działaczy ze stolicy weźmie udział w Zjeździe Regionu Mazowieckiego PO. Tu dla spiskowców, knujących swój przewrót w słynnej „pieczarze”, jak potocznie wśród działaczy Platformy nazywa się gabinet Schetyny, pojawia się zasadniczy kłopot. Założenia ich planu są proste: najpierw przejąć Warszawę (co de facto już się udało), potem utrzymać Mazowsze. Jednak komplet delegatów na Zjazd to 598 osób. Tymczasem Kierwiński i jego kandydat na szefa regionu, Andrzej Halicki, nie mają stuprocentowego poparcia w samej stolicy, a teren jest niepewny. Około 50 osób w Warszawie na pewno jest przeciwko Marcinowi, na ich głosy nie ma co liczyć. - mówi nam działacz z Bielan. Sprawa na razie wydaje się prosta, gdyż w oficjalnych rozmowach wszyscy przyznają, że nie ma kontrkandydata dla dotychczasowego przewodniczącego regionu Mazowsze Halickiego, od dawna łączonego ze Schetyną. Ale właśnie w tym miejscu do gry wchodzi Dolny Śląsk. Jeśli wpływy długoletniego śląskiego barona PO zostaną przejęte przez jego rywala Jacka Protasiewicza, niewątpliwie odbije się to echem w innych regionach. Głośnym echem. I tym samym ambitny plan, przygotowany w „pieczarze”, może się zawalić. Odpytywani przez nas posłowie i działacze PO twierdzą, że o przeciwniku dla Halickiego głośno się nie spekuluje – Nie słyszałem o żadnym kontrkandydacie –  mówi „Polityce Warszawskiej” Michał Szczerba. Ale nieoficjalna karuzela z nazwiskami się kręci. Typowany na potencjalnego rywala dla Halickiego minister Tomasz Siemoniak zdementował swój start. Ale wśród potencjalnych „challengerów” pojawiają się postacie równie wielkiego kalibru: Małgorzata Kidawa-Błońska, wiceminister MON Czesław Mroczek oraz, choć brzmi to jak czyste science-fiction, Marszałek Ewa Kopacz. Co na to teren? Czekamy na wyniki na Dolnym Śląsku, czekamy na propozycje od ewentualnego przeciwnika Andrzeja Halickiego – komentuje działacz PO z Siedlec. Podobnie wyważoną wypowiedź usłyszeliśmy w Pułtusku.

Dolny Śląsk prawdę Ci powie

Zarówno w oficjalnych, jak i zakulisowych wypowiedziach działacze mazowieckiej Platformy spoglądają nerwowo w kierunku Wrocławia. To tam najprawdopodobniej rozstrzygnie się trwałość i znaczenie politycznego sojuszu Kierwińskiego, Halickiego i Schetyny. Jeden z ursynowskich działaczy Platformy mówi nam wprost – To jest środowisko, ekipa, którą w kupie trzymają wpływy. Gdy tego zabraknie, stracą jakiekolwiek znaczenie. Kierwiński na tym zjeździe nie idzie na zwarcie, idzie na walkę o życie – podsumowuje. Warto również podkreślić, że na razie stoicki spokój zachowuje Kierownik, czyli Donald Tusk. Jak uważają nasi rozmówcy, jeśli w ogóle podejmie jakieś działania, to dopiero w listopadzie, kiedy ustabilizuje się sytuacja po wyborach regionalnych.

W optyce „Polityki Warszawskiej” sytuacja w regionie wygląda więc arcyciekawie. Czekamy z napięciem na dolnośląskie rozstrzygnięcie i jego konsekwencje dla przebiegu mazowieckiego zjazdu. Bezdyskusyjne zwycięstwo Schetyny i jego towarzystwa z „pieczary” odmieni funkcjonowanie warszawskiej Platformy. Co niewątpliwie dostarczy nam materiału do dalszego monitorowania efektów jesiennego przewrotu.

 

Zobacz także:

Skarga na wybory w stołecznej PO

Przedreferendalny przewrót w stołecznej PO

Partia ufa HGW. Pani Prezydent szefową warszawskiej Platformy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...