Andrzej Halicki wyraźnie wygrywa na zjeździe mazowieckiej PO

Paweł Krulikowski    2013-10-27 19:38:50

W sobotę na Dolnym Śląsku przegrał Grzegorz Schetyna. Ci, którzy widzieli w tej porażce szansę na szersze zmiany także na Mazowszu, srogo się zawiedli. Brak kontrkandydata, potężna przewaga, 446 głosów poparcia i ostateczny tryumf. Zgodnie z naszymi przewidywaniami Andrzej Halicki utrzymał przywództwo w swoim regionie, stawiając tym samym pod znakiem zapytania tezę o ostatecznym końcu „schetynowców” w Platformie Obywatelskiej. Szczególnie na Mazowszu, a zwłaszcza w Warszawie.


Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/halickipl

Jeszcze wczoraj oczy mazowieckiej PO zwrócone były w stronę Karpacza. Po ruchach, sugerujących przejmowanie kontroli w Warszawie przez ludzi związanych z Grzegorzem Schetyną, spodziewano się, że jego porażka z Jackiem Protasiewiczem w wyborach na szefa dolnośląskiego regionu odwróci sytuację o 180 stopni także na Mazowszu. Jeszcze w sobotę wieczorem, krytycznie nastawieni do Halickiego działacze marzyli: – Może wiatr zmian zdoła dotrzeć do jutra do Warszawy. Nie dotarł. Nerwowe ruchy zepchniętych do narożnika przeciwników dotychczasowego szefa regionu i towarzyszące im plotki o potencjalnych kandydatach, okazały się tylko zwykłymi popularnymi „wrzutkami”. Ani Ewa Kopacz, ani rzucone na polityczną giełdę dziś rano nazwisko wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego nie zostały zgłoszone. W akcie rozpaczy wewnątrzpartyjna opozycja rozważała jeszcze zablokowanie Halickiego poprzez głosowanie przeciw, ale i ten pomysł nie został ostatecznie zrealizowany. A może i został, ale tylko obnażył słabość jego inicjatorów. 446 głosów za, 79 przeciw i 9 wstrzymujących się – z takim wynikiem Andrzej Halicki bez większego wysiłku utrzymał stanowisko.

Nowy lider starej frakcji

Co to oznacza dla Platformy zapytaliśmy prof. Rafała Chwedoruka z Instytutu Nauk Politycznych UW. – Można powiedzieć, że Mazowsze to już faktycznie ostatnia forteca opozycji wobec Donalda Tuska w Platformie Obywatelskiej. Z jednej strony daje to przesłanki do uznania Andrzeja Halickiego za epicentrum tej opozycji. Liderowanie na Mazowszu i wpływy w samej Warszawie gwarantują mu ogromną pozycję polityczną. Z drugiej jednak strony, wrażenie otoczenia przez przeciwników powoduje izolację. Działacze niższego szczebla mogą zacząć odczuwać, że osoba lidera jest przeszkodą w kontaktach z kierownictwem wyższego szczebla w partii. Jeśli faktycznie wola Andrzeja Halickiego będzie niekoniecznie zgodna z wolą Donalda Tuska, stanie się to przeszkodą dla wielu ruchów i decyzji Platformy w regionie, zwłaszcza wobec potencjalnych koalicjantów, takich jak SLD czy PSL – podsumowuje politolog.

A zatem, jak trafnie skomentowano dziś w mediach społecznościowych wynik Halickiego, na Mazowszu będziemy obserwować – „schetynizm” bez Schetyny. Podsumujmy. W Warszawie większość mają osoby związane z posłem Marcinem Kierwińskim, o czym pisaliśmy komentując ewentualne scenariusze, tworzone w słynnej „pieczarze”, czyli gabinecie Grzegorza Schetyny. W regionie bezdyskusyjną większość i zarząd pod kontrolą ma Andrzej Halicki. Plan „przejąć Warszawę, utrzymać Mazowsze”, o którym pisaliśmy został więc zrealizowany w stu procentach i to pomimo niesprzyjających okoliczności jakie pojawiły się w ostatniej chwili.

Ostatnia niedziela?

O komentarz poprosiliśmy też stołecznych polityków. Nasi rozmówcy są zaskakująco zgodni w swoich przewidywaniach co do przyszłych wydarzeń w warszawskiej PO. Działacze opozycyjni wobec Halickiego, nie mają złudzeń: – Dla nas to jest raczej „ta ostatnia niedziela”. Teraz nadejdzie czas rozliczeń – komentuje anonimowo jeden z młodych członków PO. Opinię tę podziela nasz ekspert, prof. Chwedoruk. Według niego Donald Tusk nie będzie interweniował i pozwoli na lokalną „wycinkę” przeciwników Halickiego. Jego samego rozliczy dopiero po wyborach samorządowych. – Wojny domowe w polityce rzadko kończą się remisem. W takim starciu nie ma normalnych wrogów, taki wewnętrzny szkodnik jest znacznie bardziej niebezpieczny niż wróg zewnętrzny. Te regionalne plebiscyty, a zwłaszcza wyniki na Mazowszu czy w Wielkopolsce, pokazały, że ta walka trwa nadal. Za rok są wybory samorządowe i wówczas moim zdaniem dojdzie do ostatecznego rozstrzygnięcia – komentuje Prof. Chwedoruk.

Warto przyglądać się ruchom, jakie nastąpią na samym dole partyjnej piramidy w Warszawie. Wielu obserwatorów i lokalnych działaczy właśnie teraz spodziewa się politycznych „transferów”, na których skorzystać mogą zwłaszcza Twój Ruch czy Jarosław Gowin, którzy z otwartymi rękami czekają na ewentualne ofiary krwawych rozliczeń ekipy Halickiego i Kierwińskiego. Nie można oczywiście wykluczyć „porozumienia ponad podziałami”, ale to dziś niezwykle wątpliwy scenariusz. Zbyt wiele mocnych słów padło w ostatnich tygodniach. W walce o życie, leje się krew. W tym przypadku będzie to krew niepokornych i zbyt głośnych oponentów. Andrzejowi Halickiemu jeszcze raz gratulujemy i z nieukrywaną ciekawością wyczekujemy pierwszych decyzji.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...