Kto zbudował? Polityczne spory o warszawskie inwestycje

Karolina Wiśniewska    2013-10-28 07:56:50

Kiedy nadchodzi czas, w którym władze lokalne rozliczają się ze swych dokonań przed wyborcami, najchętniej powtarzanym słowem jest „inwestycja”. Na każdym kroku można wówczas usłyszeć o tym, co, gdzie i kiedy udało się wyremontować czy zbudować. W ostatnich kilku latach Warszawa zyskała wiele nowych obiektów w dziedzinie infrastruktury, nauki, kultury, itp. Niektóre same w sobie wywołują tak duże zainteresowanie, iż wydawać by się mogło – nie wymagają komentarza ze strony rządzących. Politycy jednak – jak zawsze na przekór – mówią o nich najczęściej i spierają się o to, kto w ich realizacji miał największy udział.


Źródło zdjęcia: https://facebook.com/Centrum-Nauki-Kopernik

Niektóre stołeczne inwestycje co jakiś czas stają się obiektem politycznego konfliktu między głównymi polskimi partiami politycznymi. Prawo i Sprawiedliwość odwołuje się do prezydentury Lecha Kaczyńskiego, zaś obecni włodarze z Platformy Obywatelskiej te same dokonania przypisują Hannie Gronkiewicz-Waltz. Politycy wzajemnie licytują się o to, kto był pomysłodawcą, kto głównym realizatorem i (co najważniejsze) czyja rola w powstaniu konkretnego przedsięwzięcia była najistotniejsza. Ostatni taki spór mieliśmy okazję obserwować podczas referendalnej kampanii. Obecna władza przypisuje sobie inwestycje prezydentury mojego brata – grzmiał Jarosław Kaczyński na specjalnie zwołanej konferencji, której miejsce absolutnie nie było przypadkowe.

Jedną z najbardziej spornych inwestycji jest Centrum Nauki Kopernik cieszące się nieustannym zainteresowaniem ze strony mieszkańców nie tylko stolicy. To właśnie tu z dziennikarzami spotkał się prezes PiS, by wielokrotnie podkreślać, że pomysłodawcą i twórcą projektu jest nie kto inny, jak jego brat. Nie da się ukryć, że Prezes miał rację. Wstępne projekty powstały bowiem w roku 2004, kiedy stolicą rządził Lech Kaczyński.  Wówczas podpisano umowę o współfinansowaniu CNK i powołano pierwszą Radę Programową w celu realizacji projektów. Po 2006 r. „pałeczkę” przejęła jednak ekipa Hanny Gronkiewicz-Waltz, która znalazła inwestorów, wbiła symboliczną pierwszą łopatę na placu budowy i w 2010 otworzyła Centrum. Zatem kiedy obecna Prezydent twierdzi, że jednym z jej sukcesów jest „otwarcie nowoczesnego CNK” i jej także nie można zarzucić kłamstwa. Obie strony mają więc w tym sporze trochę racji. A dywagacje na temat tego, co jest ważniejsze – pomysł czy realizacja – można porównać do słynnego sporu o to co było pierwsze – jajko czy kura...

Jarosław Kaczyński nie mylił się twierdząc, że powstanie instytucji przypisuje się Hannie Gronkiewicz-Waltz, czego dowodem mogą być opinie samych zwiedzających. Nie jestem zwolennikiem pani Gronkiewicz, ale to Centrum wymyśliła naprawdę dobrze. Rozrywka na cały dzień i dla dzieci, i dla dorosłych – mówi „Polityce Warszawskiej” jeden z gości, którego ocena w dużej mierze pokrywa się ze zdaniem innych. W CNK spotkaliśmy zaledwie kilka osób, które identyfikowały pomysł z osobą Lecha Kaczyńskiego.

Kolejną inwestycją żywo komentowaną przez obie strony jest Most Północny, w sprawie którego „boje” na Radach Warszawy rozgrywano już w 2003 roku. Lech Kaczyński obiecał wybudowanie mostu do końca swej kadencji i choć szybko powołał specjalnego pełnomocnika ws. jego budowy (Witolda Chodkiewicza), przedsięwzięcie napotkało na swej drodze szereg trudności. Protesty w sprawie zagospodarowania terenu zgłaszali m.in. mieszkańcy Tarchomina oraz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. We wstępnych projektach wysuwanych przez ówczesny Ratusz dopatrywano się także błędów formalnych, w rezultacie czego rozpoczęcie prac nieustannie odwlekano. Poważne oferty przetargowe ruszyły od 2006r., kiedy obowiązki Prezydenta Warszawy pełnił Kazimierz Marcinkiewicz. Najtańszy projekt kosztował jednak aż 1,6 mld zł. Po przejęciu rządów przez Hannę Gronkiewicz-Waltz rozpisano nowe przetargi – oddzielnie na projekt, a oddzielnie na jego realizację. Planem zajęła się ostatecznie firma Schüssler Düsseldorf z ofertą 15,8 mln zł, zaś wykonaniem konsorcjum Pol-Aqua (977,6 mln zł). W efekcie, pracę ruszyły w roku 2009, a całość oddano w czerwcu 2012 roku.


Źródło zdjęcia: https://facebook.com/MOST-PÓŁNOCNY

Jeśli już któraś ze stron sporu chciałaby przekuć Most Północny w swój sukces, powinna być to raczej Platforma. Chociaż termin oddania budowy nie został dotrzymany, opóźnienie wynosiło pół roku, a nie kilka lat, tak jak w przypadku wcześniejszych władz.

Warszawa ma jeszcze szereg innych inwestycji, które bywają obiektem sporu. Oprócz wyżej wymienionych zaliczyć do nich można chociażby przebudowę Krakowskiego Przedmieścia na przełomie lat 2006-2007 czy powstanie Muzeum Historii Żydów Polskich. W większości przypadków Prawo i Sprawiedliwość było pomysłodawcą, zaś Platforma Obywatelska wykonawcą. Trudno rozstrzygnąć, czyja rola jest ważniejsza, dlatego obie strony powinny solidarnie „podzielić się” sukcesem. Jeżeli zaś koniecznie pragną zachować „blask sukcesu” tylko po stronie własnego ugrupowania, niech przywołują te przedsięwzięcia, w których ich zasługi są nie do podważenia, np. Muzeum Powstania Warszawskiego w przypadku Lecha Kaczyńskiego czy rozpoczęcie budowy II linii metra dla Hanny Gronkiewicz-Waltz. 

 

Źródła: kopernik.org.pl, mostpolnocny.pl, 4warszawa.pl; warszawa.gazeta.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Młodzi odkrywcy w stolicy

Prof. Gliński: Jestem Warszawiakiem

Przywrócić Warszawie dawny blask

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...