Stare Miasto zniknie z listy UNESCO?

Karolina Wiśniewska    2013-10-29 18:53:42

Warszawa zmienia się na naszych oczach. Wszystko za sprawą inwestycji, które podejmuje się po to, aby „udoskonalać” miasto. Okazuje się jednak, że nie zawsze efekt jest zgodny z zamierzeniem, czego najlepszym dowodem są „wariacje” planowane na Placu Zamkowym. W przyszłym tygodniu na teren zabytkowej Starówki zawitają ekipy budowlane, aby kosztem jednej z kamienic wybudować luksusowy biurowiec. Tocząca się wokół tego od kilku tygodni dyskusja nabiera tempa. Głos zabierają władze miasta, mieszkańcy stolicy oraz... Komitet ds. UNESCO. Czy Stare Miasto zostanie usunięte z listy światowego dziedzictwa?

W zeszły czwartek odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez spółkę Senatorska Investment, która odpowiada za realizację zmian zaplanowanych przez architekta na Pl. Zamkowym. Prezes spółki Maksymilian Marcinkowski poinformował, że planowany biurowiec powstanie w odległości ok. 80 metrów od kolumny Zygmunta, przy ul. Senatorskiej (dokładniej między ul. Miodową, a Podwalem). Obecnie w wyznaczonym miejscu znajduje się parking oraz kamienica, która na rzecz inwestycji musi ulec częściowej rozbiórce. 

Przeciwnicy planowanych zmian biją na alarm. Twierdzą, że zburzenie kamienicy oraz wybudowanie wyrafinowanego biurowca w znacznym stopniu naruszy koncepcje odbudowy powojennej Warszawy, za co przecież stolica została we wrześniu 1980 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Architekci odpowiedzialni za przygotowanie projektu nowego biurowca zapewniali, iż konsultowali  swoje plany zarówno z konserwatorem miasta, jak również ze specjalistami UNESCO. Co do pierwszej przywoływanej instytucji nie ma wątpliwości, bowiem z biura konserwatora płyną informacje mówiące o tym, iż problematyczna kamienica wybudowana została w latach '80 XX wieku, w związku z czym, nie jest zabytkiem i jej rekonstrukcja nie powinna budzić kontrowersji. Jeśli chodzi zaś o przedstawicieli UNESCO, portal internetowy niezależna.pl udowadnia, że żadne porozumienia nie miały miejsca. Dziennikarze serwisu postanowili bezpośrednio skontaktować się z centralą UNESCO. W otrzymanej odpowiedzi czytamy - W związku z doniesieniami prasowymi o konsultowaniu projektu budowy nowoczesnego biurowca przy ul. Podwale 1 i ul. Senatorskiej ze specjalistami z UNESCO, Polski Komitet do spraw UNESCO pragnie oświadczyć, że takich konsultacji nie było. (…) Wyjątkowy fakt odbudowy ze zniszczeń po II wojnie światowej był bezpośrednim powodem, dla którego Stare Miasto w Warszawie zostało w 1980 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa. Zgodnie z procedurami UNESCO, jedyne wiarygodne i wiążące konsultacje ze specjalistami z zakresu stosowania Konwencji UNESCO w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego odbywają się za pośrednictwem i we współpracy z Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu.

Oświadczenie wywołało natychmiastową reakcję Inicjatyw Miasto Jest Nasze i Ogród Warszawa, którzy w piątkowe popołudnie zorganizowali happening: „Pogrzeb warszawskiej starówki na liście UNESCO”. Przedstawiciele inicjatyw przekonują, że taka opinia specjalistów UNESCO może doprowadzić do usunięcia naszego Starego Miasta z listy światowego dziedzictwa. Powołują się na przykład Drezna, które po budowie niekonsultowanego z instytucją mostu zostało z listy usunięte. Miasto Jest Nasze przekonuje, że jest jeszcze możliwość cofnięcia decyzji o powstaniu biurowca i zachęca do obywatelskiego działania w tej sprawie.

Czekamy na kolejne oświadczenia oraz działania w tej sprawie. Z pewnością będziemy o nich na bieżąco informować.

 

Źródło zdjęć:
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Warszawskie_stare_miasto_UNESCO.JPG
- https://facebook.com/MiastoJestNasze

 

ZOBACZ TAKŻE:

"Warszawiaku, nieważne jak zagłosujesz. Ważne, że to zrobisz!"

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...