Komornik przejmie Różyca

Karol Szyszko    2013-10-30 21:59:38

W przyszłym tygodniu ma nastąpić egzekucja komornicza mająca na celu przejęcie terenu Bazaru Różyckiego z rąk Stowarzyszenia Kupców Bazaru Różyckiego, które obecnie administruje tym obiektem. Jest to już kolejny termin wyznaczony przez komornika, wcześniejsze próby egzekucji zakończyły się niepowodzeniem.

Bazar Różyckiego, mieszczący się na Pradze Północ jest najstarszym działającym do dnia dzisiejszego bazarem w stolicy. Powstał w 1901 roku z inicjatywy Juliana Różyckiego, znanego warszawskiego farmaceuty i filantropa, który zakupił kilka posesji i budynków w obrębie ulic: Targowej, Ząbkowskiej, Brzeskiej i Kępnej. W ciągu ponad stu lat historii bazar na stałe wrósł w przestrzeń miasta stając się miejscem, w którym można było nabyć właściwie wszystko. W trakcie okupacji niemieckiej zaopatrywał warszawiaków w żywność, a w okresie PRL w każdy artykuł, którego brakowało na sklepowych półkach w oficjalnym obiegu.

Obecnie, bazar znajduje się w opłakanym stanie. Za każdym razem, gdy przechodzę przez ten teren ogarnia mnie smutek za utraconym klimatem tego miejsca. Od wielu lat nie przeszedł on żadnej poważniejszej modernizacji. Potencjalnych klientów straszą stare, przerdzewiałe i zbutwiałe budki, w których głównym asortymentem są garnitury, suknie ślubne oraz stroje do chrztu i komunii. Wiele miejsc do handlowania jest zamkniętych i niezagospodarowanych. Jaka jest przyczyna, że tak atrakcyjny teren z wielkimi handlowymi tradycjami został doprowadzony do tak opłakanego stanu?

Cofnijmy się do roku 1998. Przetarg na 30 letnią dzierżawę terenu bazaru wygrywa Spółdzielnia Kupców bazaru Różyckiego. W planach ma między innymi budowę dwu poziomowej hali z parkingiem na dachu. Niestety, tuż po podpisaniu umowy w Spółdzielni dochodzi do zmiany zarządu. Nowe władze w ciągu roku zadłużają Spółdzielnię na 1,5 mln złotych z tytułu zalegania z płatnościami. Jak się później okazało, mieli oni powiązania
ze środowiskiem mafijnym. Pod koniec 1999 roku kupcy w celu ratowania bazaru założyli Stowarzyszenie Kupców Warszawskich Bazaru Różyckiego, które w imieniu Spółdzielni zaczęło opłacać zobowiązania finansowe. Dopiero w 2001 roku ówczesne władze dzielnicy wypowiedziały umowę Spółdzielni Kupców (zadłużenie wynosiło wtedy ponad 4,5 mln złotych). W tym roku podpisano również nową 3 letnią umowę dzierżawy ze Stowarzyszeniem. Umowy następnie nie przedłużono w związku z zaległościami finansowymi dzierżawcy wobec miasta.


Źródło: www.facebook.com/Praga.na.Starych.Fotografiach

Po wygaśnięciu umowy Stowarzyszenie nie przekazało jednak terenu władzom dzielnicy i do dnia dzisiejszego administruje bazarem bez zgody. W grudniu 2012 roku uprawomocnił się wyrok w wieloletnim sporze miasta z kupcami. – Ponieważ nie doszło do dobrowolnego, za porozumieniem stron wydania bazaru, miasto otrzymało klauzulę wykonalności i rozpoczęło za pomocą komornika procedurę egzekucyjną. Były już wykonane czynności komornicze, kolejny termin został wyznaczony na dzień 4 listopada – powiedziała naczelnik Ewa Klimkiewicz z Wydziału Prawnego Urzędu Dzielnicy, podczas posiedzenia dzielnicowej komisji Infrastruktury, które miało miejsce w poniedziałek.

Smaczku sprawie dodaje fakt, że w księgach wieczystych, jako dzierżawca terenu figuruje nadal niechlubna Spółdzielnia i z tego tytułu rości sobie prawo do odszkodowania ze strony miasta, stowarzyszenia oraz indywidualnych kupców. Dodatkowo, część terenu parę lat temu odzyskali spadkobiercy Juliana Różyckiego.

Sprawa Bazaru Różyckiego pozostaje skomplikowana. Nawet, jeśli miastu tym razem jakimś cudem uda się przejąć w zarządzanie ten teren, to w dalszej perspektywie trzeba będzie poszukać rozwiązania kwestii współpracy z właścicielami zwróconej części bazaru i przede wszystkim z samymi kupcami. Tuż obok, w przyszłym roku do użytku oddane zostanie Muzeum Pragi. Wstydem będzie pozostawienie bazaru w stanie obecnym. Może warto, by władze miasta zainteresowały się stworzeniem wraz ze spadkobiercami spółki celowej, mającej za zadanie modernizację i zagospodarowanie tego terenu. W zgodzie z tradycją i wymogami nowoczesności.

 

Zobacz także:

Stare Miasto zniknie z listy UNESCO?

Mieszkańcy protestują w obronie parku

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...