Warszawiaku, masz problem? Dzwoń do Ratusza!

Karolina Wiśniewska    2013-10-31 11:30:20

W czasie toczącej się niedawno kampanii referendalnej przeciwnicy Hanny Gronkiewicz-Waltz co i rusz wysuwali wobec niej nowe zarzuty. Sama Pani Prezydent odpierała ataki, prezentując swe polityczne alibi i starając się udowodnić, że wystosowywane pretensje są niesprawiedliwe. Spośród wszystkich słów krytyki za słuszną uznała tylko jedną – słaby poziom komunikacji z warszawiakami. Jednym ze sposobów naprawienia tegoż błędu ma być uruchomione w listopadzie Centrum Komunikacji z Mieszkańcami, nazywane również „warszawskim call center”.

Nie da się ukryć, że Polacy lubią wzorować się na naszych przyjaciołach z Zachodu. Zaczerpnięte trendy dotyczą nie tylko sfery kulturowej czy obyczajowej, ale także – nazwijmy to - polityczno-urzędnicznej. Najnowszy pomysł Ratusza na poprawienie kontaktu między stołecznymi urzędnikami, a mieszkańcami także – jak przekonują przedstawiciele Urzędu – podpatrzony został w takich miastach jak Nowy Jork czy Londyn. Już za kilka dni zobaczymy, jak sprawdzi się w Warszawie.

Dzwoniąc pod specjalny numer 19115 mieszkańcy będą mogli zgłosić każdy problem dotyczący prawidłowego funkcjonowania miasta: uszkodzoną sygnalizację świetlną, przewrócone drzewo, zniszczone place zabaw, a nawet przepełnione kosze na śmieci. Dzięki nowemu systemowi możliwe stanie się coś, co dotychczas zdaniem wielu mieszkańców było wręcz niemożliwe – uzyskanie fachowej urzędniczej porady. Przeszkoleni specjaliści wytłumaczą gdzie się udać aby załatwić konkretną sprawę, jakie dokumenty ze sobą zabrać, na co się przygotować, itp... Nie będą się musieli martwić również ci, którzy pogubią się w stołecznych uliczkach. Bowiem pod numerem 19115 uzyskamy wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób najszybciej dojechać do wybranego miejsca. 

Przedstawiciele Ratusza przekonują - Wszystko bez stania w długich kolejkach, straty czasu i niepotrzebnych nerwów. Wystarczy jeden telefon lub SMS. W ramach nowego systemu zostanie także uruchomiona specjalna aplikacja na smartfony i tablety, dzięki której możliwe będzie wykonanie zdjęcia zdarzenia i przesłanie go (na ten sam numer) prosto do urzędu.

System będzie działał 24 godziny na dobę. Obsługą zajmie się około osiemdziesięciu urzędników, którzy od kilku tygodni przechodzą w tym celu specjalne szkolenia.

Opinie warszawiaków na temat najnowszego pomysłu Ratusza są podzielone. Część przyjmuje inicjatywę z dużym zadowoleniem, twierdząc, że tak duży ośrodek jak Warszawa już dawno powinien zostać wyposażony  w tego rodzaju system. Tym bardziej, że załatwianie spraw w urzędach często bywa niełatwe i czasochłonne.  Któż z nas nie pamięta sytuacji, kiedy godzinami stał w kolejce, aby dowiedzieć się, że do załatwienia odpowiedniej sprawy brakuje jakiegoś dokumentu albo co gorsze – stoi nie w tym „okienku”, co potrzeba. Być może dzięki Centrum Kontaktu da się unikać takich zdarzeń.

Z drugiej strony, mieszkańcy obawiają się, że numer 19115 okaże się tak samo nieskuteczny jak 112, a postulaty i prośby przez nich wysuwane „spełzną na niczym”.

O Centrum Kontaktu mówi się na razie tylko teoretycznie. Z niecierpliwością czekamy zatem na jego praktyczne działanie, które pokaże czy udało się zrealizować pierwotny plan i komunikacja w istocie zostanie ulepszona.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Kampanijne sukcesy i porażki Hanny Gronkiewicz-Waltz

Kwiaty na koniec kampanii referendalnej

Ratusz szuka dyrektora ZTM

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...