Lewica, Zieloni i Partia Kobiet razem w obronie Piotra Ikonowicza

Adam Kielar    2013-11-03 03:11:33

Na Krakowskim Przedmieściu odbyła się w sobotę kolejna manifestacja wzywająca do uwolnienia Piotra Ikonowicza, lewicowego polityka oraz działacza społecznego, założyciela Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej. Trafił on na 90 dni do aresztu za uchylanie się od wykonywania prac społecznych. Manifestanci domagali się też pięcioletniego moratorium na wykonywanie eksmisji na bruk i zbierali podpisy w tej sprawie.

Początkowo wiec miał odbyć się pod Pałacem Prezydenckim, jednak z racji na odbywające się tam uroczystości, związane ze śmiercią Tadeusza Mazowieckiego, został on przeniesiony na pobliski skwer przy skrzyżowaniu Krakowskiego Przedmieścia z ul. Karową. Manifestanci wywiesili transparent „Żadnych represji za działalność społeczną. Solidarność naszą bronią”, wśród uczestników widoczne były flagi Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, Partii Kobiet czy nawet Samoobrony RP.

Wszyscy uczestnicy protestu zgodnie wezwali do uwolnienia z więzienia Piotra Ikonowicza, a do rządzących apelowali o wzmocnienie opieki socjalnej państwa. – Państwo jest zobowiązane pomagać najsłabszym i najuboższym, a zamiast tego znęca się nad nimi, nie wypłacając zasiłków, a potem eksmitując ich na bruk – mówiła Agata Nosal-Ikonowicz. Żona aresztowanego szefa KSS przypomniała też, że protestujący domagają się wprowadzenia odpowiedniej ustawy, która chroniłaby przed eksmisjami na bruk, a także, że są zbulwersowani faktem, że Prezydent Bronisław Komorowski nie skorzystał z prawa łaski,  „które było jedynym sposobem na to, by oczyścić polski wymiar sprawiedliwości, ze wstydu, jakim jest wyrok, który zapadł na podstawie pomówień”. Agata Nosal-Ikonowicz zapowiedziała, że akcja protestacyjna będzie trwała dopóty, dopóki postulaty nie zostaną spełnione. Przypomniała, że w geście solidarności z mężem, ona także prowadzi głodówkę.

Posłanka Anna Grodzka (Twój Ruch) zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu w Sejmie zostanie złożony projekt nowelizacji prawa o ochronie lokatorów. – Prawo do mieszkania jest prawem człowieka – mówiła. Jej zdaniem politycy często nie reprezentują interesów społeczeństwa, a wielkich korporacji, czy firm deweloperskich. Skrytykowała też plany Urzędu Miasta Karków, które chce ubiegać się o zimową olimpiadę. Jej zdaniem pieniądze są potrzebne na pomoc najuboższym, budowę mieszkań komunalnych czy zwiększenie płacy minimalnej. Według danych, które cytowała posłanka, koszt organizacji Igrzysk to ponad 30 mld zł.

Wśród przemawiających pojawił się również Andrzej Hadacz, znany „obrońca krzyża”, który powiedział, że był zszokowany informacją, że Piotr Ikonowicz trafił do aresztu. – Nie mój prezydent, bo ja go nie wybierałem, ale dziwię się, że nie sięgnął po takie prawo, żeby ułaskawić człowieka, który bronił tych, którzy najbardziej potrzebowali pomocy – krzyczał.

Burmistrz Ursynowa i lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, Piotr Guział określił Piotra Ikonowicza mianem „współczesnego bojownika o wolność tych najsłabszych”. Przypomniał, że założyciel KSS nigdy nie szukał luksusu i własnych korzyści, a całą swoją działalność poświęcił w imię walki o byt najuboższych. – Trwał do końca na posterunku i musimy o tym pamiętać. Ikonowicz jest więźniem sumienia, więźniem tego systemu, systemu rozwarstwienia społecznego, gdzie najbiedniejsi są pozostawieni sami sobie. Tacy ludzie powinni stanowić prawo i być w parlamencie i rządzie – grzmiał lider WWS.

Kolejną osobą, która zabrała głos, była Iwona Piątek, przewodnicząca Partii Kobiet. – W kraju, w którym tak dużo mówi się o obronie najsłabszych, godności oraz rodziny, dzieje się taka sytuacja, że wsadzają do więzienia człowieka, który walczy w obronie najbiedniejszej części społeczeństwa – mówiła, dodając zaraz – Prawo w tym kraju jest naginane do potrzeb partii rządzącej, która to właśnie spowodowała, że tyle ludzi wylądowało na bruku. Iwona Piątek odniosła się też bezpośrednio to samej treści wyroku – Piotr Ikonowicz został skazany za uchylanie się od prac społecznych, a przecież on dziesiątki tysięcy godzin prac społecznych odpracował na rzecz tego społeczeństwa – przypominała.

Adam Ostolski (Partia Zielonych) uważa, że kolejne ekipy rządzące zapominają, iż ich zadaniem jest nie kreowanie bezdomności, a jej zapobieganie. – Działalność Piotra Ikonowicza pokazuje na czym polega solidarność w dzisiejszych czasach, w których koszty kryzysu przerzuca się na najbiedniejszych – dodawał publicysta „Krytyki politycznej”. Ostolski wezwał też do żądania prawa łaski nie tylko dla Ikonowicza, ale również dla tych wszystkich, którym on pomagał.

Zdaniem Dariusza Szweda (Partia Zieloni) fakt, że było on krytykowany i obrażany w Internecie po tym, jak umieścił na swojej stronie apel o uwolnienie Piotra Ikonowicza (byłego lidera Zielonych nazywano w sieci: „lewakiem” i „idiotą” – red.) oznacza, że temat bezdomności jest niewygodny dla rządzących. – Żyjemy w XXI w. w największej i najbogatszej instytucji politycznej na świecie tj. Unii Europejskiej, w której 500 mln Europejek i Europejczyków działa na rzecz sprawiedliwości społecznej, a w Polsce człowiek, który robi to samo siedzi w pierdlu – mówił Szwed, przypominając zaraz art. 75 Konstytucji RP, który mówi o tym, że państwo prowadzi przyjazną politykę mieszkaniową, a nie „tylko sprzedaje kredyty”. Skrytykował też rząd za wydanie „ponad 100 mld zł na hucpę pod tytułem Euro 2012” oraz mówienie, że nie ma się pieniędzy na mieszkania komunalne, podczas gdy buduje się  stadiony.

Piotr Ciszewski z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów w mocnych słowach odniósł się między innymi do sprawy Jolanty Brzeskiej, działaczki społecznej i współzałożycielki WSL, której spalone ciało znaleziono ponad 2 lata temu w Lesie Kabackim. – Od tego czasu nikt nie stanął przed sądem w sprawie tej zbrodni, tego zabójstwa – mówił. Skrytykował też tzw. czyścicieli kamienic. – Zarabiają oni na tym, że prześladują ludzi mieszkających w reprywatyzowanych budynkach, odłączają media, napadają, zastraszają. Czy ktoś stanął przed sądem? – pytał działacz WSL, którego zdaniem przed oblicze wymiaru sprawiedliwości trafiają tylko obrońcy lokatorów. Jak dodał, sobotni protest jest gestem solidarności nie tylko z Piotrem Ikonowiczem, ale ze wszystkimi osobami, które są skazywane za obronę lokatorów.

Reprezentujący Pracowniczą Demokrację Filip Ilkowski określił panujący dziś w Polsce ustrój jako „demokrację komorniczą albo kamieniczniczą”. Zauważył, że sobotnia demonstracja jest jedną z niewielu, na których nie ma Piotra Ikonowicza, a jest tak tylko dlatego, że siedzi on w więzieniu. – Ludzie którzy walczą z niesprawiedliwością w dzisiejszej Polsce i szerzej – w dzisiejszym świecie – są stygmatyzowani i zamykani w więzieniach- mówił Ilkowski. – Gdzie są ludzie, którzy wysłali tysiące polskich żołnierzy do Iraku i Afganistanu, gdzie są odpowiedzialni za śmierć Joli Brzeskiej? Czy siedzą w więzieniach?  – pytał retorycznie. Zdaniem działacza Pracowniczej Demokracji, obecnie elity w Polsce „są oligarchiczne, są wielką siecią wymierzoną w zwykłych ludzi”. Zaapelował też do Prezydenta Komorowskiego „nie o łaskę, a o sprawiedliwość dla ludzi, którzy w swojej codziennej walce starają się uczynić ten świat lepszym”. Powtórzył, że protestujący będą manifestować do skutku. – Niech mury runą i pogrzebią stary świat, jak śpiewał kiedyś Jacek Kaczmarski – wzywał.

Kolejny protest ma się odbyć w piątek 8 listopada o godzinie 18. Piotr Guział zapowiedział również, że we wtorek 5 listopada na popularnej „patelni” przy Metrze Centrum będą zbierane podpisy pod wnioskiem o moratorium ws. eksmisji na bruk.

Piotr Ikonowicz trafił do więzienia w środę. Stało się tak, gdyż uchylał się on od wyroku 6 miesięcy ograniczenia wolności za atak na funkcjonariusza policji podczas blokowania eksmisji. Miał wykonywać prace społeczne. Wyrok ten został zamieniony na 90 dni aresztu, który miał się rozpocząć 14 października, ale Ikonowicz nie stawił sie wtedy do więzienia. Dlatego właśnie w środę 30 października został on doprowadzony do zakładu karnego przez policję.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...