Prof. Legutko interweniuje w sprawie eksponatu w Centrum Nauki Kopernik

Adam Kielar    2013-11-04 09:42:38

Zdaniem prof. Ryszarda Legutki, europosła Prawa i Sprawiedliwości, jedna z maszyn prezentowanym w warszawskim Centrum Nauki Kopernik „zachęca do zachowań pedofilskich”. Polityk skierował sprawę do prokuratury. Centrum Nauki Kopernik odpiera zarzuty, ale jednocześnie w czwartek zawiesiło możliwość korzystania z urządzenia.


Źródło zdjęcia: https://facebook.com/Centrum-Nauki-Kopernik

Już w środę o tej sprawie pisał portal solidarni2010.pl, a po nim niezalezna.pl. Dotyczy ona części wystawy „Koło życia”, która dotyczy „stref erogennych dziewcząt i chłopców”, a konkretnie jednej z maszyn. Instrukcja tego urządzenia, które skrytykował prof. Legutko, mówi: "Naciskaj kolejne guziki i słuchaj, jak i gdzie chłopcy i dziewczęta lubią być dotykani podczas intymnych zbliżeń".

W piśmie, jakie polityk PiS skierował do prokuratury czytamy między innymi: „Uwagę zwraca fakt, iż mówi się tu nie o "mężczyznach i kobietach", ale o "chłopcach i dziewczętach". Dodał też, że „Kodeks karny stanowi jasno: prezentowanie treści pornograficznych osobom małoletnim poniżej 15. roku życia podlega karze. Podobnie jak zachęty do zachowań pedofilskich, a przecież eksponat mówi wyraźnie o „chłopcach i dziewczętach”, a nie o "mężczyznach i kobietach". Prof. Legutko uważa, że rzeczony eksponat powinien natychmiast zniknąć z wystawy.

CNK wydało w czwartek oświadczenie, w którym odpiera zarzuty eurodeputowanego PiS. Jak stwierdzają przedstawiciele Centrum: „Przystępując do przedstawienia tak delikatnego zagadnienia jakim jest seksualność 
i przymierzając się do stworzenia na jej temat eksponatu edukacyjnego, zwróciliśmy się 
z prośbą o konsultacje do ekspertów: psychologa, socjologa, seksuologa i teologa. Potraktowaliśmy sprawę z najwyższą atencją”. Dodają też, że specjalnie zaprojektowano go w taki sposób, by nie przyciągał uwagi dzieci i jak czytamy w oświadczeniu, rzeczywiście tak było – „Nie budził on dotąd zainteresowania wśród dzieci, co raportowali nasi animatorzy. Dzieci nie korzystają z niego”.

Niezależnie od wyjaśnień CNK, od czwartku ten eksponat nie jest już dostępny dla zwiedzających. Początkowo umieszczono na nim napis „Rekomendowany powyżej 12 roku życia" oraz uniemożliwiono uruchomienie go bez nadzoru osoby dorosłej, jednak po nagłośnieniu krytyki ze strony prof. Legutki, CNK poszło krok dalej – „Umieściliśmy przy nim  tabliczkę „Eksponat w przebudowie”. Przyjrzymy się mu ponownie i zastanowimy się nad taką jego rearanżacją, by spełniał swoją naukową funkcję i był dobrze przyjmowany przez wszystkich zwiedzających” – czytamy dalej w oświadczeniu Centrum.

Centrum Nauki Kopernik to jedna z częściej odwiedzanych atrakcji w Warszawie. Zostało powołane wspólnie przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ma na celu popularyzację nauki, również poprzez przedstawianie jej w ciekawy dla każdego sposób.

 

Źródła: IAR, niezalezna.pl, natemat.pl

 

Zobacz także:

Warszawiaku, masz problem? Dzwoń do Ratusza

Komornik przejmie Różyca?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...