Poseł Jacek Kwiatkowski głoduje razem z Ikonowiczem

Adam Kielar    2013-11-05 09:43:04

Kolejna osoba dołącza do protestu głodowego przeciwko zamknięciu lewicowego polityka i działacza, Piotra Ikonowicza. Tym razem jest to poseł Twojego Ruchu, Jacek Kwiatkowski. O swojej decyzji poinformował na konferencji prasowej tej partii przed aresztem śledczym Warszawa-Grochów.


Źródło: https://www.facebook.com/jacek.kwiatkowski.rp

Oprócz posła Kwiatkowskiego głodują obecnie sam Piotr Ikonowicz oraz jego żona Agata Nosal-Ikonowicz. Domagają się oni w ten sposób ułaskawienia przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego szefa Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, który odsiaduje wyrok 90 dni aresztu. W sobotę odbyła się w tej sprawie manifestacja na Krakowskim Przedmieściu.

Swoją decyzję ogłosił konferencji prasowej, na której byli też obecni innymi politycy Twojego Ruchu –  Andrzej Rozenek oraz Anna Grodzka – Postanowiłem dołączyć do tego protestu głodowego, ponieważ uważam, że ten wyrok, który się tu odbywa jest niesprawiedliwy, dlatego, że Piotr Ikonowicz od wielu lat pomaga ludziom wykluczonym. Ja sam, od kiedy jestem posłem, współpracuję z Piotrem Ikonowiczem, brałem udział w wielu protestach, interweniowaliśmy w różnego rodzaju instytucjach rządowych i samorządowych, byliśmy także u Rzecznika Praw Dziecka. Taki człowiek, jak Piotr Ikonowicz, marnuje w tej chwili swój potencjał, przebywając te 90 dni w areszcie. Apeluję do Prezydenta, aby ten ułaskawił Piotra Ikonowicza, bo jest to coś bardzo ważnego dla wykluczonych ludzi – mówił poseł Kwiatkowski.

Andrzej Rozenek uważa, że jeżeli prawo łaski ma jakikolwiek sens, to powinno być stosowane właśnie wobec takich ludzi jak Piotr Ikonowicz. - Nie podważamy wyroków sądów, uważamy, że trzeba je respektować, ale trzeba też żyć w państwie, w którym jest elementarna sprawiedliwość. Jeżeli ma być elementarna sprawiedliwość, to ludzie tacy jak Piotr Ikonowicz nie mogą siedzieć – mówił na konferencji.

Z kolei Anna Grodzka podkreśliła, że ułaskawienie Ikonowicza byłoby przede wszystkim gestem wobec sprawy, o którą walczy, czyli kwestii ochrony praw lokatorów. - Mamy ustawę o ochronie praw lokatorów, która tych lokatorów nie chroni. Państwo polskie musi wziąć odpowiedzialność za to, co robi - przekonywała Grodzka.

Do sprawy Ikonowicza odniósł się również lider Twojego Ruchu, Janusz Palikot. Na swoim blogu napisał – Myślę, że Tadeusz Mazowiecki, gdyby miał taką moc, ułaskawiłby Ikonowicza. Solidarność z ludźmi jest ważniejsza niż z sędziami. Trudno to zważyć, kiedy tak właśnie trzeba wybrać, ale tym się różni polityk wybitny od innych, że właśnie takie momenty odnajduje.

Palikot odniósł się również do samej kwestii podjęcia głodówki przez posła Kwiatkowskiego – Dzisiaj w proteście przeciwko uwięzieniu Ikonowicza i braku łaski Komorowskiego do głodówki Ikonowicza i jego żony dołączy poseł TR Jacek Kwiatkowski! Jacek nie raz pomagał Piotrowi i razem z Kancelarią Sprawiedliwości Społecznej blokował eksmisje ludzi na bruk Nikogo nie zachęcam do głodówki, bo to bardzo osobiste. Raczej zniechęcam. Z drugiej strony, ilu z nas, dla jakiej sprawy jest gotowych zamachnąć się na swoje zdrowie i życie? Więc to zawsze jest piękne i wzruszające. Dzięki Jacku! – napisał.

Piotr Ikonowicz trafił do więzienia w środę. Stało się tak, gdyż uchylał się on od wyroku 6 miesięcy ograniczenia wolności za udział w pobiciu właściciela kamienicy podczas blokowania eksmisji. Miał wykonywać prace społeczne. Wyrok ten został zamieniony na 90 dni aresztu, który miał się rozpocząć 14 października, ale Ikonowicz nie stawił sie wtedy do więzienia. Dlatego właśnie w środę 30 października został on doprowadzony do zakładu karnego przez policję.

 

Źródła: PAP, TVP Info

 

Zobacz także:

Lewica, Zieloni oraz Partia Kobiet razem w obronie Piotra Ikonowicza

Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie referendum

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...