Brudna wojna o śmieci

Paweł Krulikowski    2013-11-05 16:36:02

Sformułowanie „brudna wojna” wydaje się mieć coraz większe uzasadnienie. Zwłaszcza kiedy uważnie pochylimy się nad niekończącą się sprawą warszawskiego przetargu na wywóz nieczystości. Ostatnie działania zarówno Ratusza, jak i innych zainteresowanych to czysta realizacja zasady „wszystkie chwyty dozwolone” w praktyce. Tym razem z Polską Izbą Gospodarki Odpadami, Centralnym Biurem Antykorupcyjnym, Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska, a nawet Prokuraturą w tle.

 

Śledzenie historii śmieciowego przetargu fascynuje coraz bardziej. Kiedy wydaje się już, że koniec tej opowieści jest na wyciągnięcie ręki, uczestnicy wojny o pieniądze z wywozu nieczystości dopisują kolejne rozdziały. Tym razem do gry włączyły się kolejne instytucje: PIGO, CBA a nawet Prokuratura.

Dla porządku przypomnijmy, że na wokandzie Krajowej Izby Odwoławczej od tygodni stoi sprawa odwołania firm Byś i Remondis. Obie firmy przegrały w pierwszym rozstrzygnięciu przetargu przez KIO. Do rozpatrzenia ich wątpliwości Izba powołała biegłego, na co Ratusz odpowiedział zgłoszeniem wniosku o wyłączenie składu sędziowskiego. Taką decyzję ponownie oprotestował Remondis. To co zrobili pełnomocnicy miasta trudno nazwać inaczej, niż skandalem. W naszej ocenie to próba manipulacji – powiedział Grzegorz Czechoński, przedstawiciel Remondisu na zwołanej przez firmę konferencji prasowej. Zaznaczył, że został złożony wniosek do CBA, w którym w imieniu swojego przedsiębiorstwa prosi o wyjaśnienie przetargu.

Słuszność tego wniosku oceni sama służba, ale doniesienia medialne budzą coraz większe wątpliwości. TVP 1 w programie „Po Prostu” wyemitowała nagranie, w którym pracownik jednej z warszawskich firm wywożących śmieci w okresie pomostowym, zamiast na wysypisko wywiózł je na... żwirowisko. Nazwa nie padła. Natychmiast na te doniesienia zareagowała firma Lekaro, która stwierdziła, że jeden z pracowników przedsiębiorstwa współpracującego z nimi (Eko-Max Recykling) dostał pieniądze za to, by zamiast zawieźć śmieci do sortowni, wyrzucił je na wysypisko gruzu. – Niestety, firma Lekaro stała się celem fałszywych zarzutów i prowokacji. W obliczu dużego przetargu możemy się tylko domyślać, kto mógłby zainicjować takie działania – powiedziała mediom Jolanta Zagórska, właścicielka firmy posądzanej o nieuczciwe działania. Lekaro także chce zawiadomić organy ścigania. W związku z tymi informacjami Ratusz zlecił kontrolę przebiegu wywozu śmieci przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

To nie koniec wciągania zewnętrznych instytucji w sprawę śmieci. Polska Izba Gospodarki Odpadami również odniosła się do decyzji urzędników, kwestionującej kompetencje składu sędziowskiego KIO. PIGO nie przebiera w sformułowaniach, nazywając ten wniosek nagannym oraz rażącym naruszeniem niezawisłości sędziów KIO. Na zwołanej konferencji, prezes PIGO Dariusz Matlak stwierdził, że reakcja władz miasta była gwałtowna. Wniosek opisał jako kuriozalny i bezprecedensowy, ze względu na konieczność podjęcia decyzji ze strony samego Premiera. Wyrzucił wnioskodawcom polityczne wpływanie na niezależną instytucję, jaką z istoty rzeczy ma być Krajowa Izba Odwoławcza. PIGO wystosowała również otwarty list do Donalda Tuska i władz miasta, w którym apeluje o pohamowanie emocji i danie szansy KIO, by ta w sposób rozważny i miarodajny podjęła decyzję i rozstrzygnęła czy dochowano standardów w przetargu.

Druga z odwołujących się od wyroku KIO firm, Byś, również nie zasypia gruszek w popiele. W tym przypadku złożony został wniosek do prokuratury Warszawa Śródmieście-Północ, dotyczący nierzetelnego oświadczenia nt. pieniędzy znajdujących się na rachunku bankowym MPO na dzień przed przetargiem (mówi się o niejasnych wpływach na konto MPO o wysokości 65 milionów złotych). Tym samym pozwoliło to miejskiej spółce wziąć udział w konkursie a później wygrać i zostać wiodącym przedsiębiorstwem w zakresie wywozu stołecznych odpadów. Przedstawicielka Bysia, Monika Byśkiniewicz w wydanym oświadczeniu odniosła się także do wniosku władz Warszawy o wyłączenie sędziowskiego składu KIO, oceniając go jako absurdalny. Poinformowała również o zawiadomieniu w sprawie podejrzenia zmowy przetargowej pomiędzy MPO a Lekaro (czyli firm, które wygrały przetarg) do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Nie ma co ukrywać – na stole leżą gigantyczne pieniądze. Rynek wywozu nieczystości dla zainteresowanych firm to sprawa z gatunku „być albo nie być”. Nie mogą więc dziwić emocje oraz polityczno-prawne rozgrywki jakie towarzyszą rozstrzygnięciu tego konkursu. Dla przeciętnego mieszkańca wszystko to jest jednak coraz bardziej niejasne. Wątpliwości się mnożą, a tymczasem pytanie kto wywiezie nasze odpady 1 lutego, a przede wszystkim za ile, pozostaje aktualne. Patrzmy więc władzom na ręce aż do końca tego przetargu. W tym przypadku na ręce niosące symboliczny worek śmieci.

 

Źródło: własne, Puls Biznesu, Super Express, TVP1, PAP

 

Zobacz również:

Śmieciowa „Moda na sukces” trwa

Śmieci. Niekończąca się opowieść

Śmieciowe zwycięstwo przetargowe

Śmieci 2.0. Będzie taniej... przez pół roku

Śmieci 2.0

Trzy pytania o śmieci do Wiceprezydenta Jarosława Dąbrowskiego

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...