Grzegorz Piątek sobie, Ratusz sobie

Wiktor Raczkowski    2013-11-06 16:56:28

Na zorganizowanym 17 września w Barze Studio spotkaniu z warszawiakami Grzegorz Piątek, naczelnik miejskiego Wydziału Estetyki i Przestrzeni Publicznej, zapewniał zgromadzonych, że nie ma mowy o wieszaniu na Pałacu Kultury jakichkolwiek wielkopowierzchniowych reklam. Dodawał, że okazjonalne wyjątki będą dotyczyły dekoracji związanych z wydarzeniami o charakterze ogólnopolskim. Psikusa Piątkowi postanowił jednak sprawić sam Ratusz, który na budynku PKiN zawiesił wielki banner reklamujący numer telefonu Centrum Kontaktu z Mieszkańcami.

Złośliwi politycy opozycyjni już teraz podkreślają, że pani prezydent Hanna Gronkiewicz – Waltz tak bardzo wzięła do siebie przedreferendalne zarzuty o brak komunikacji z mieszkańcami, że postanowiła poprawić ją za wszelką cenę. Nawet kosztem wyglądu Stolicy. Jarosław Jóźwiak, kierujący Centrum Komunikacji, pytany o reklamę na PKiN nie udzielił żadnego komentarza.

Całą sprawą wyraźnie zirytowany wydaje się być sam Grzegorz Piątek, który skarży się, że żadna z miejskich instancji nie wzięła pod uwagę jego zdania. – Projekt reklamy na PKiN - został zgłoszony przez Centrum Komunikacji Społecznej pod koniec października, choć zasady wymagają dwóch miesięcy wyprzedzenia i poddany pod głosowanie e - mailowe zespołu opiniującego, którego jestem członkiem. Byłem przeciw, ponieważ - abstrahując od tego, czy jest sens w ogóle zasłaniać Pałac czymkolwiek - reklamowanie numeru 19 115 na tym gmachu jest sprzeczne z zasadami przyjętymi przez miasto. Według tych zasad na Pałacu dopuszczone są tylko „dekoracje okolicznościowe z okazji ważnych wydarzeń o znaczeniu ponadlokalnym" – tłumaczył w rozmowie z Gazetą Stołeczną

Dodał także: -Uruchomienie miejskiego centrum kontaktu jest wydarzeniem z definicji lokalnym, a ten banner nie jest unikalną dekoracją, tylko częścią kampanii promocyjnej. Robienie wyjątków dla miejskich kampanii podważa sens przyjmowania jakichkolwiek zasad i opiniowania czegokolwiek.

Reklama na Pałacu Kultury to kolejna w ostatnich dniach sprawa dotycząca estetyki miasta, w której Ratusz nie zasięga opinii Grzegorza Piątka. Szefowi Wydziału Estetyki nie przypadły do gustu nowe tramwaje Jazz Duo, które niebawem jeździć będą po ulicach Warszawy. Największe kontrowersje wzbudza kształt kabiny motorniczego, która, według krytyków, przypomina bufet lub kiosk. Oliwy do ognia dolewa fakt, że w pierwotnej wersji pojazdy miały mieć opływowe kształty i swym wyglądem przypominać poruszające się po stołecznych torowiskach Swingi.

– W taborze komunikacji miejskiej popieram spójność. Pytałem, czy ten inny kształt tramwaju ma czemuś służyć, np. zabieraniu znacznie większej liczby pasażerów albo temu, że to będzie model ekologiczny. Usłyszałem, że nie. Wobec tego wyraziłem zdanie, że należałoby raczej utrzymać jednolitość w formie i barwach taboru komunikacji miejskiej. Żółto-czerwona kolorystyka jest elementem tożsamości miasta, zakorzeniła się w świadomości mieszkańców. To coś jak godło, poza tym utrudnia wprowadzanie reklam na tramwaje. Nie pochwalam tego, żeby przy każdej nowej dostawie wymyślać wygląd tramwajów od nowa. Niezbyt mi się podoba naruszanie spójności, jestem za kontynuacją – podkreślał Grzegorz Piątek.

Tłumaczył także swój sceptyczny stosunek do nowych tramwajów: - Gablota jest dość ciężka. Jest retro, a Warszawa nie jest miastem retro. Dlatego odpowiedniejsze wydają mi się bardziej opływowe kształty, jak w Swingach.

 

Źródło: Gazeta Wyborcza, Własne

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...