Instalacja. Adoracja. Profanacja?! Protest przed CSW

Adam Kielar    2013-11-07 08:32:58

Grupa ponad stu osób protestowała w środę przed Centrum Sztuki Współczesnej przeciwko kontrowersyjnej instalacji „Adoracja” autorstwa Jacka Markiewicza, którą można oglądać w CSW. Jednym z jej elementów jest film, na którym nagi artysta ociera się o figurę Chrystusa. Manifestanci domagali się usunięcia instalacji oraz dymisji dyrekcji Centrum. Wezwali też do „zaprzestania dyskryminacji katolików w Polsce”. Wśród przemawiających byli przede wszystkim politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Demonstrację zgłosił warszawski radny PiS Maciej Wąsik. Wzięli w niej udział liderzy parlamentarnego zespołu ds. przeciwdziałania ateizacji Polski posłowie Andrzej Jaworski, Małgorzata Sadurska i Bartosz Kownacki. Stawili się również Anna Sobecka, Szymon Giżyński, Jan Dziedziczak, prof. Jan Szyszko czy Jolanta Szczypińska. Swoje reprezentacje miały też środowisko Solidarnych 2010, „Naszego Dziennika” oraz Ruchu Suwerenność Narodu Polskiego. Wielu uczestników miało ze sobą polskie flagi oraz krzyże. Na transparentach widniały głównie hasła religijne – „Obudź się Polsko i powróć do Boga” czy „Brońcie krzyża od Giewontu do Bałtyku”. Oprawę medialną, nagłośnienie oraz oświetlenie zapewniła Telewizja Trwam, która prowadziła z demonstracji relację na żywo.

Małgorzata Sadurska odczytała apel, pod którym podpisali się przedstawiciele dwóch zespołów parlamentarnych – ds. walki z ateizacją Polski oraz członków ruchu Światło Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. W piśmie czytamy: „W Centrum Sztuki Współczesnej, w ramach wystawy British British Polish Polish, sztuka krańców Europy – długie lata 90. i dziś prezentowany jest film Jacka Markiewicza pt. „Adoracja”. Film ten jest bluźnierczą profanacją najważniejszego symbolu religijnego jakim jest Krzyż. Dla ludzi wierzących Krzyż jest znakiem wiary, ale również symbolem miłości Boga do człowieka. Jest umieszczany nie tylko na budynkach sakralnych, w pomieszczeniach szkół, szpitali, zakładów pracy, ale także na ścianach naszych domów. Zawsze otaczany jest należną mu czcią i szacunkiem. (…) Żądamy natychmiastowego zamknięcia wystawy. Wzywamy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wyjaśnienie sytuacji, która ma miejsce w podległej mu jednostce oraz odwołanie dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej. Brak jednoznacznej i stanowczej decyzji ze strony Ministra Bogdana Zdrojewskiego będziemy uważać jako przyzwolenie na celowe obrażanie uczuć religijnych katolików w Polsce”.

Bartosz Kownacki pokreślił rolę chrześcijaństwa w polskiej tradycji, historii i kulturze. – Tego rodzaju instalacje, tego rodzaju próby pseudoartystycznego wyrazu uderzają w godność każdego katolika, ale także każdego Polaka, ze względu na ponad tysiąc lat naszej kultury i naszej tradycji – mówił. Oświadczył też, że zostało złożone zawiadomienie do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnieniu przestępstwa znieważenia uczuć religijnych przez Jacka Markiewicza, autora kontrowersyjnej instalacji, a także przez dyrekcję CSW – To jest przestępstwo z art. 196 KK, będziemy żądali od Prokuratora Generalnego, Andrzeja Seremeta, by to postępowanie było przeprowadzone wnikliwie i zakończyło się aktem oskarżenia, a później skazaniem. Mamy dość obrażania naszych uczuć religijnych – grzmiał polityk PiS.

Jedną z osób, które również złożyły doniesienie do prokuratury, jest były wiceminister edukacji narodowej Mirosław Orzechowski. Polityk Ligi Polskich Rodzin nawiązał do słów polskiego Papieża: – Jan Paweł II wielokrotnie powtarzał: brońmy krzyża! Z krzyża Polacy zawsze czerpali swoją siłę. Te słowa mają dziś szczególne znaczenie jeszcze z innego powodu – pan Zdrojewski, który jest organizatorem pracy CSW, został odznaczony przez Jana Pawła II Orderem św. Sylwestra. Dziś minister ma wybór – albo przeprosić za tę instalację, albo zwrócić ten order, bo popełnia straszny czyn, który kładzie się cieniem na jego osobie i jego dorobku – mówił Orzechowski i dodał, że liczy na to, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwoła władze Centrum Sztuki Współczesnej. – W przeciwnym razie będziemy się domagać dymisji ministra Zdrojewskiego – zapowiedział.

Związana ze środowiskiem Radia Maryja posłanka Anna Sobecka także złożyła zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie. Przypominała, że krzyż jest największą świętością dla katolików i chrześcijan. – Przez profanację krzyża obraża się naszego Boga, męka Chrystusa, obraża się godność każdego katolika. Krzyż to również dziedzictwo całego chrześcijaństwa. Nie mogłam nie złożyć zawiadomienia do prokuratury – mówiła posłanka i dodała, że osobiście obejrzała całą instalację Jacka Markiewicza – To  trzeba osobiście zobaczyć, jak bardzo poniżono chrześcijan w tej instalacji. Sobecka skrytykowała też media – Wczoraj przejrzałam wszystkie mainstreamowe oraz publiczne media i nie znalazłam żadnej wiadomości o profanacji krzyża w CSW. Mówiło się o niesprawdzonych przypadkach pedofilii w Kościele, o wyciąganiu z kontekstu wypowiedzi hierarchów, natomiast nic o profanacji krzyża. Kto mówi o profanacji krzyża? Tylko Radio Maryja oraz Telewizja Trwam. Teraz widzicie państwo, dlaczego Telewizja Trwam nie ma miejsca na multipleksie? Dlatego, że mówimy prawdę i bronimy naszych wartości – mówiła posłanka.

Były minister środowiska, prof. Jan Szyszko podkreślił, że Polskę na przestrzeni wieków zawsze cechowała tolerancja religijna dla wszystkich wyznań. – Ten rząd natomiast toleruje to, że profanuje się to, co dla nas jest najdroższe. Nie spodziewałem się, że w swoim życiu będę musiał coś takiego przeżywać. Nawet w komunizmie byłoby to niemożliwe – mówił prof. Szyszko.

Posłanka Jolanta Szczypińska mówiła, że nigdy sobie nie wyobrażała, że będzie musiała protestować przeciw dyskryminacji katolików oraz bluźnierstwom. – Na to zgody być nie może, ale najważniejszą sprawą jest nasza solidarność wszystkich katolików, byśmy nie godzili się na to, co się dzieje. Nie możemy dłużej milczeć! My nie prosimy – my żądamy! – grzmiała posłanka. Dodała, że na każdym kroku chrześcijanie muszą bronić swojej wiary. – To nie jest łatwo. Te osoby, które dają świadectwo wiary są oczerniane. Myślę, że to jest moment by przyszło oczyszczenie. Parlamentarzyści i inni pełniący publiczne role mają szczególne zadanie w tej kwestii. – mówiła Szczypińska.

Pod CSW wypowiadał sie także warszawski radny PiS, Maciej Wąsik. – Usuwa się krzyże z dróg, gdzie ludzie zginęli, gdzie postawiono je z dobroci serca, usuwa się krzyż z Krakowskiego Przedmieścia, apeluje się, by usuwać krzyż ze szkół, urzędów, z Sejmu i ten krzyż jest wciąż atakowany. Nie atakuje się go tylko w jednym momencie – gdy jest on profanowany. Jest to okropne odwrócenie wartości, na które nie można się zgodzić – powiedział radny i dodał: – Jeśli żyjemy w kraju wolnym, to nasza wolność musi być strzeżona przez państwo. Ta instalacja w CSW narusza naszą wolność. Owszem zgadzam się, że musi być wolność dla artystów, ale ten twórca narusza naszą wolność. Narusza nasze najświętsze symbole. Zapytany jak radni Warszawy zareagują na tę sprawę, radny Wąsik odpowiedział – Na pewno będziemy pytać o to, dlaczego tacy artyści otrzymują z naszych pieniędzy honoraria i ile one wynoszą. Mam nadzieję, że otrzymamy na to odpowiedź.

Autor instalacji nie rozumie tych zarzutów. We wtorkowym programie „Tak czy nie” na antenie Polsat News Jacek Markiewicz powiedział – Byłem osobą bardzo wierzącą, byłem namaszczony Duchem św. I myślę, że jednym z wątków tych prac było właśnie przeżycie wiary. Myślę, że żaden z artystów nie chciałby, by jego dzieła były uwikłane w jakieś polityczne rozgrywki – mówił. Przypomniał też że jego dzieło ma już 20 lat. W jego opinii tę instalację krytykują ludzie, którzy „nie znają się na sztuce i nie rozumieją jej języka”. A Wy jak sądzicie? Artystyczna prowokacja czy profanacja?

 

Zobacz także:

Prof. Legutko interweniuje w sprawie eksponatu w Centrum Nauki Kopernik

Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie referendum

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...