Mozaika polityczna Pragi Południe

Sławomir Bielański    2013-11-07 17:18:28

Wybory samorządowe w 2010 roku przyniosły znaczący sukces polityczny Platformie Obywatelskiej. Po czterech latach koalicji z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, Platforma zdobyła bezwzględną większość w Radzie Dzielnicy. Przewodniczącym rady dzielnicy został Marcin Kluś, zaś burmistrzem ponownie Tomasz Kucharski.


Źródło zdjęcia: www.pragapld.waw.pl

Wyborczy sukces PO był szczególnie znaczący tym bardziej, że dzielnica składa się z silnych wspólnot lokalnych, m.in: Saskiej Kępy, Grochowa, Gocławia czy Gocławka. Co więcej sama dzielnica pozostaje pod silnym wpływem Prawa i Sprawiedliwości, które jeszcze w 2002 r. wygrywało tu wybory współtworząc zarząd m.in. ze skrajnie prawicową Ligą Polskich Rodzin.

Swoje miejsce w dzielnicy posiada także Sojusz Lewicy Demokratycznej, przechodzący w ostatnich latach pokoleniową zmianę.

Patrząc z boku na mozaikę polityczną tej warszawskiej dzielnicy można stwierdzić, że rozgrywającym lokalnej polityki pozostaje wspominany już burmistrz Kucharski z PO. Nieco w cieniu znajduje się jego były zastępca Adam Grzegrzółka. Kiedyś bardzo popularny na Pradze Południe (w 2010 r. zdobył najwięcej głosów do rady dzielnicy ze wszystkich kandydatów na radnych) został awansowany na stanowisko burmistrza Białołęki, z którego jednak musiał odejść po tym jak policja złapała go na jeździe na rowerze pod wpływem alkoholu. Dziś mimo, że cały czas szanowany wśród mieszkańców i partyjnych struktur pozostaje dużą niewiadomą przed przyszłorocznymi wyborami. Ważnymi postaciami dla Platformy są także, wspominany już wcześniej Marcin Kluś, przewodniczący rady dzielnicy oraz Ryszard Kalkhoff najstarszy, 82-letni warszawski radny któremu aktywnością nie potrafią dorównać znacznie młodsi koledzy i koleżanki z rady dzielnicy.

W największym opozycyjnym klubie, Prawie i Sprawiedliwości wyróżnia się przede wszystkim Dariusz Lasocki najaktywniejszy radny podczas mijającej już kadencji. Oprócz Lasockiego warto wymienić także radnych: Sławomira Kalinowskiego i Józefa Karczmarczyka, doświadczonych w działaczy samorządowych, których popularność może zdecydować sukcesie PiS-u w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

Cały czas silną pozycję posiada SLD, chociaż w stosunku do wyborów z 2006 r. stracił jedno miejsce w radzie, jest na dzień dzisiejszy najpoważniejszym kandydatem do ewentualnej powyborczej koalicji po 2014 r. Pytaniem cały czas aktualnym pozostaje jednak pytanie kto jest liderem lokalnych struktur tej partii. Jest co prawda Bartłomiej Wichniarz, bliski współpracownik przewodniczącego warszawskich struktur, Sebastiana Wierzbickiego, jednakże słabością Wichniarza pozostaje kwestia jego osobistej popularności w dzielnicy. Podobny problem ma wiceburmistrz Konstanty Bartoń, jemu wyborcy w 2010 r. także nie udzielili wystarczającego poparcia by mógł objąć miejsce w radzie miasta. Wybory w 2010 r. pokazały, że osiągnął najgorszy wynik wyborczy spośród kandydatów SLD. Z drugiej strony jest Katarzyna Olszewska, która w ostatnich wyborach mogła się pochwalić najlepszym wynikiem na lewicy.Również dziś pozostaje jedną z bardziej aktywnych radnych. Olszewska jest wymieniana jako przyszłość warszawskiego Sojuszu, a ze względu na swoje miejsce pracy (Rada Krajowa SLD) jest także dość wpływową osobą na poziomie ogólnopolskim.

Ciekawą kwestią pozostaje także sprawa powstania lokalnej wspólnoty samorządowej. Bardzo aktywny w dzielnicy jest Twój Ruch (Ruch Palikota), na którego czele stoi Dominik Pucek, sekretarz warszawskiej organizacji. Nie wiadomo także czy znowu zostanie wskrzeszona lokalna wspólnota samorządowa, na której czele stał w poprzednich wyborach związany kiedyś z PO Marek Zwierzyński. Po niepowodzeniu wyborczym w 2010 r. wydaje się, że z chętnymi na budowanie lokalnej listy wyborczej może być istotny problem.

Praga-Południe pozostaje cały czas dzielnicą o niewykorzystanym potencjalne, w niedawnym referendum była tu jedna z wyższych frekwencji wyborczych. Z drugiej strony na politycznym horyzoncie nie widać lokalnej wspólnoty, która potrafiłaby zagospodarować tych wyborców. W najbliższym czasie możemy się więc tam spodziewać licznych zakulisowych gier politycznych.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...