Gdzie powstanie pomnik Daszyńskiego?

Karol Szyszko    2013-11-08 08:31:05

7 listopada w 95 rocznicę utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego RP, środowiska lewicowe zorganizowały debatę upamiętniającą jednego z twórców polskiej niepodległości, Ignacego Daszyńskiego. Oprócz przypomnienia sylwetki międzywojennego premiera i marszałka Sejmu, padły również deklaracje dotyczące budowy jego pomnika w Warszawie.

Dzień 7 listopada nie był przypadkowy, to właśnie w nocy z 6 na 7 listopada 1918 roku powstał Tymczasowy Rząd Ludowy RP, na którego czele stanął Ignacy Daszyński. W spotkaniu zorganizowanym m.in. przez Centrum im. Ignacego Daszyńskiego, a odbywającym się w Muzeum Niepodległości przyszło wiele osób związanych ze środowiskiem lewicowym. Nie zabrakło również polityków SLD, na czele z wicemarszałkiem Sejmu Jerzym Wenderlichem oraz europosłem Wojciechem Olejniczakiem. Zaproszeni paneliści, m.in. prof. Marian Drozdowski i dr hab. Rafał Chwedoruk przedstawili kulisy powstania rządu tymczasowego, sylwetkę Ignacego Daszyńskiego oraz jego działalność polityczną.

A jest co przypominać, bowiem dla współczesnego Polaka, Ignacy Daszyński jest postacią drugoplanową, jeżeli nie w ogóle zapomnianą. U progu niepodległości stanął on na czele pierwszego niepodległościowego rządu. Był jednym z założycieli ruchu socjalistycznego w Polsce, marszałkiem Sejmu w latach 1928-1930. Symbolem jego rządu stał się manifest programowy, który zakładał m.in. wprowadzenie powszechnego prawa wyborczego (również dla kobiet), równouprawnienie wszystkich obywateli, 8-godzinny dzień pracy, powszechny i bezpłatny system nauczania.

Politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej pragną upamiętnić Daszyńskiego, stawiając mu pomnik w stolicy. Wstępnie konsultowali już z władzami Warszawy ewentualną lokalizację monumentu. - Wspólnie i kompromisowo znaleźliśmy trzy lokalizacje, w których ten pomnik mógłby stanąć. Wstępne pismo jest już w rękach Pana przewodniczącego Wierzbickiego. Wkrótce ja je dostanę już w formie oficjalnej, gdzie wskazuje nam się dwie lokalizacje i starać się będziemy o jedną z nich. Nie chciałbym zdradzać tego miejsca – powiedział do zgromadzonych wicemarszałek Wenderlich, który stoi na czele Komitetu budowy pomnika Daszyńskiego.

Rąbka tajemnicy uchylił jednak „Polityce Warszawskiej” przywołany przez wicemarszałka przewodniczący warszawskich struktur SLD, radny Sebastian Wierzbicki. - Pan marszałek Wenderlich poinformował o inicjatywie i wystąpił do Hanny Gronkiewicz-Waltz o wskazanie lokalizacji i otrzymaliśmy dwie, właściwie trzy propozycje. Dwie zlokalizowane przy pl. Na Rozdrożu, trzecia w okolicach ronda Daszyńskiego na Woli. Teraz oczywiście my odpowiemy. Wystąpimy o przygotowanie stosownego projektu uchwały i mam nadzieję, że do końca roku lokalizacja zostanie przez radę miasta uchwalona – zdradził naszej redakcji radny Wierzbicki. Politycy SLD zapewne będą optować za jedną z lokalizacji znajdującej się przy Trakcie Królewskim. Jest to najbardziej reprezentacyjna arteria miejska i znajdują się już wzdłuż niej pomniki innych współtwórców polskiej niepodległości.

Polska lewica stara się budować swoją tożsamość historyczną i szuka bohaterów oraz wydarzeń historycznych, na których mogłaby ją oprzeć. Oprócz upamiętnienia Daszyńskiego w ciągu najbliższych kilku miesięcy ma wrócić na warszawską Wolę usunięte kilka lat temu popiersie Ludwika Waryńskiego, o co od lat zabiegają działacze SLD. Dobrze, by lewica kreując swoją tożsamość odwoływała się i stawiała pomniki takim osobom jak Daszyński czy Waryński, a nie stając w obronie np. pomnika czterech śpiących.

 

Zobacz także:

Lewica odzyskuje historię

Pomnik Rotmistrza musi poczekać

Pomnikowa polityka

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...