Narodowe Świętowanie w stolicy!

Karolina Wiśniewska    2013-11-10 13:40:57

Cytując słowa śp. Tadeusza Mazowieckiego – o niepodległość należy nie tylko walczyć, ale należy ją przede wszystkim cenić. 11 listopada – najważniejsze święto narodowe Polaków, wobec którego nie powinniśmy przechodzić obojętnie. To dzień, który ma służyć zarówno refleksji, zadumie i wspomnieniom, ale także radosnemu świętowaniu. Sprawdźmy zatem, co przygotowano dla nas w stolicy i spędźmy nasze listopadowe święto wyjątkowo, bo jak żadne inne na to zasługuje.


Fot. UM Warszawa

Poprzednie lata przyzwyczaiły nas do tego, że poszczególne ugrupowania obchodzą najważniejsze święto narodowe oddzielnie. W tym roku ta swego rodzaju smutna tradycja także zostaje podtrzymana. W związku z odbywającym się w niedzielę szczytem klimatycznym Prawo i Sprawiedliwość przewiduje niespokojny przebieg stołecznych uroczystości. Chcąc uniknąć „pewnego konfliktu” 11 listopada politycy udadzą się do Krakowa.  Na świętowanie w Warszawie zapraszają natomiast już dziś wieczorem, łącząc wigilię narodowego święta z miesięcznicą smoleńskiej tragedii. O godzinie 19.00 w Archikatedrze Św. Jana Chrzciciela na ul. Świętojańskiej odbędzie się uroczysta msza święta poprzedzona piętnastominutowym koncertem Chóru Archikatedry. Następnie zebrani przejdą pod Pałac Prezydencki, gdzie złożone zostaną kwiaty i odczytany Apel Pamięci. Połączmy wspominanie pamięci tych wszystkich, którzy dobrze przysłużyli się Polsce, z obchodami 95 rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. - czytamy na stronie warszawskiego PiS-u. Spod Pałacu (ok. godz. 21.00) zgromadzeni przejdą pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość zakończy przemówienie prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Do wspólnego świętowania tego wyjątkowego dnia po raz kolejny zaprasza Bronisław Komorowski. Już wczoraj Para Prezydencka wraz z zaproszonymi do Pałacu sportowcami i paraolimpijczykami przygotowywała narodowe kokardy. Jutro zaś ulicami Warszawy przejdzie marsz „Razem dla Niepodległej”. Organizatorzy chcieliby, aby sposoby upamiętnienia 11 listopada raz na zawsze przestały przypominać patetyczne szkolne akademie.  Pójdziemy trasą niepodległości. Możemy zrobić to radośnie, możemy dać wyraz temu, że i dzisiaj niepodległość jest naszą dumą i źródłem naszego narodowego zadowolenia – przekonuje Prezydent w specjalnym zaproszeniu. Marsz rozpocznie się ok. godz. 13.15. Uczestnicy wyruszą z Pl. Piłsudskiego. Następnie ulicami: Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, pl. Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskimi i Belwederską przejdą pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu. W prezydenckim wydarzeniu udział wezmą żołnierze w mundurach z różnych epok. Będzie można zobaczyć także konnicę oraz słynny zabytkowy czołg Renault FT-17, który od wczoraj stoi na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Zakończenie planowane jest ok. godz. 15.00.

Każdego roku największe kontrowersje wzbudzają manifestacje ONR i Młodzieży Wszechpolskiej. Podobnie jest także i tym razem. Zgodnie z informacjami, które wpłynęły do Ratusza, w Marszu Niepodległości 2013 weźmie udział ok. 50 tys. osób i będzie to największe spośród wszystkich jutrzejszych zgromadzenie. Narodowcy obchody również zaczynają mszą świętą o godz. 13.00 w kościele w parafii Św. Barbary na ul. Wspólnej, po czym o 15.00 spotykają się przy Rondzie Dmowskiego w samym centrum stolicy i rozpoczynają swój marsz. Organizatorzy apelują o zabranie ze sobą biało-czerwonych flag – aby stolicę „zalała fala prawdziwych polskich patriotów”. Zgodnie z planem, demonstracja zakończy się ok. godz.19-20.00 na pl. Na Rozdrożu.

Narodowe święto w wyjątkowy sposób będą mogli uczcić także miłośnicy sportu, a w szczególności tak modnego ostatnimi czasy biegania. Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji, pod patronatem Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, organizuje jubileuszowy XXV Bieg Niepodległości. Uczestnicy wystartują o godzinie 11.11. w okolicach skrzyżowania Al. Jana Pawła II i ul. Stawki. Biegacze i zawodnicy na wózkach będą mieli do pokonania dziesięciokilometrowy dystans, zaś dla tych, którzy zdecydują się na Nordic Walking wyznaczono 6,5km. W regulaminie zamieszczonym na oficjalnej stronie wydarzenia czytamy - Warunkiem uczestnictwa w Biegu jest prawidłowe wypełnienie deklaracji uczestnictwa i dostarczenie jej do biura zawodów w dniu odbioru pakietu startowego. Celem usprawnienia zapisów możliwe jest ściągnięcie deklaracji uczestnictwa ze strony internetowej www.wosir.waw.pl. Wystarczy zatem odrobina pozytywnej energia, a także chęć zdrowej i mądrej rywalizacji.

Oprócz wyżej wymienionych, do Urzędu Miasta wpłynęły również zawiadomienia o innych zgromadzeniach, które przez cały dzień organizowane będą przez szereg prywatnych osób.

Dla tych warszawiaków, którzy preferują bardziej kameralne obchody Święta Niepodległości wyjątkowe propozycje kierują również urzędy poszczególnych dzielnic. Ursynów, Praga, Bemowo i inne przygotowują z tej okazji koncerty, wystąpienia młodzieży, spotkania z ważnymi dla naszej historii postaciami, itp. Wystarczy wejść na stronę internetową danego Ratusza i tam zasięgnąć odpowiednich informacji.  

 

Źródła: www.warszawskipis.pl , www.prezydent.pl , marszniepodleglosci.pl , wosir.waw.pl , www.um.warszawa.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Flagi i pocztówki z okazji 11 listopada

Gdzie powstanie pomnik Daszyńskiego?

Lewica odzyskuje historię

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...