Idzie nowe pokolenie – relacja z Marszu Niepodległości

Adam Kielar    2013-11-12 00:06:00

Tradycyjnie już środowiska narodowe i patriotyczne przeszły 11 listopada ulicami Warszawy w Marszu Niepodległości. W tym roku pod hasłem: „Idzie nowe pokolenie”. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi z całego kraju (jak również z zagranicy) zjechało do Stolicy, by zamanifestować swój patriotyzm, sprzeciw wobec rządu czy niechęć do Unii Europejskiej. Nie obyło się jednak bez incydentów.


Fot. Mariusz Miśkiewicz

Początek marszu zaplanowano na godzinę 15.00 na rondzie Romana Dmowskiego, jednak  od rana można było zauważyć w Centrum duże grupy osób niechybnie zmierzających na Marsz Niepodległości, a także wzmożone siły policji. Już w niedzielę do miasta przyjeżdżały duże grupy funkcjonariuszy.

Organizatorzy Marszu zachęcali do wspólnych przejazdów osób z tych samych regionów kraju. Według niektórych relacji, policja utrudniała dojazd do Warszawy, długo legitymując potencjalnych uczestników czy przeszukując autokary. – Policyjny nalot na dworzec w Krakowie, celowe przedłużające się spisywanie wielu podróżnych, które nabrało tempa gdy ostatni sensowny pociąg do Warszawy odjechał... Dziękuję policji za to, że w tym roku nie będzie mnie na Marszu Niepodległości – pisał na swoim profilu na Facebooku Marek Marecki ze Stowarzyszenia Młodzi dla Polityki Realnej, którego cytował portal Prawy.pl.

Dużą część uczestników marszu jak zwykle stanowili kibice różnych klubów sportowych z całego kraju. Tak jak co roku, dziś wszelkie podziały między nimi zostały „zawieszone”, gdyż wszyscy przyjechali do Warszawy w jednym celu – uczestniczyć w Marszu Niepodległości. Praktycznie cały czas widziało się uczestników w szalikach, kurtkach, bluzach czy kominiarkach z herbami i nazwami najróżniejszych klubów.


Fot. Adam Kielar

W Marszu Niepodległości wzięły też udział delegacje z zagranicy. Największa i najbardziej widoczna była grupa węgierska, na czele z przedstawicielami nacjonalistycznej partii Jobbik, która przed Marszem Niepodległości razem z jego organizatorami przeszła w „Marszu Przyjaźni Polsko-Węgierskiej”. Jeden z liderów Jobbiku, Adam Mirkoczky mówił, że bardzo szanuje Polskę i Polaków – Naszym zadaniem jest wypełnienie legendarnej przyjaźni treścią. Musimy stworzyć nową płaszczyznę współpracy, podobną do tej trwającej tysiąc lat, która będzie fundamentem dla kolejnego tysiąca lat – podkreślił. Oprócz Węgrów widoczne były grupy Bułgarów, Włochów z partii Forza Nuova (Nowa Siła), a także między innymi Chorwatów, Szwedów z organizacji Nordisk Ungdom (Nordycka Młodzież), Norwegów czy nawet Hiszpanów.


Fot. Mariusz Miśkiewicz

Po godzinie 15 Marsz ruszył. Od samego początku uczestnicy (głównie z ekip kibicowskich) odpalali duże ilości środków pirotechnicznych – rac, petard czy świec dymnych. Bardzo wielu miało biało-czerwone flagi czy też szaliki lub opaski w barwach narodowych. Na ich tle wyróżniały się niektóre transparenty – mnie najbardziej zapadł w pamięć napis „Żryjcie szczaw” ozdobiony głową popularnego Dolana. Oprócz takich dość zabawnych transparentów, wiele miało po prostu nazwę organizacji lub jakiegoś regionu. Powiewały też flagi ze Szczerbcem oraz krzyżami celtyckimi.


Fot. Katarzyna Matej

Do pierwszego incydentu doszło niedługo po starcie Marszu. Grupa zamaskowanych uczestników odłączyła się od pochodu, przedarła się przez Straż Marszu i ruszyła w stronę squatu Przychodnia na ul. Ks. Skorupki. Tam starli się oni z broniącymi squatu,  którzy według niektórych źródeł bronili się między innymi koktajlami Mołotowa. Spłonął samochód, powybijano szyby i musiała interweniować policja - zepchnęła agresywną grupę z powrotem na ul. Marszałkowską. Jak podaje gazeta.pl, mieszkańcy squatu mówią, że w środku były dzieci. Przedstawiciele Przychodni obwiniają organizatorów a także uczestników Marszu Niepodległości za ten atak. – Tak dziś wygląda wasz "patriotyzm". Każdy, kto brał udział w dzisiejszym Marszu Niepodległości, jest odpowiedzialny za atak na domy, w których mieszkają m.in. rodziny po eksmisjach, osoby starsze, niepełnosprawne i wszystkie, których nie stać na czynsz lub kredyt na 30 lat – pisze Kolektyw Syrena.


Fot. Katarzyna Matej

Marsz bez większych przerw szedł dalej, minął pl. Konstytucji i skierował się na ul. Waryńskiego. Na skrzyżowaniu z ul. Nowowiejską duża część się zatrzymała widząc, że grupa uczestników poszła w kierunku placu Zbawiciela. Wszyscy zastanawiali się czy dojdzie do tego, że zapłonie budząca wielkie kontrowersje tęcza. I rzeczywiście, nie minęło więcej niż dziesięć minut i instalacja zajęła się ogniem, co tłum skwitował brawami. Tęcza spłonęła niemal w całości. Według informacji PAP, osoby które ją podpaliły, nie dopuściły do niej strażaków i obrzucili ich kamieniami.

Większość uczestników szła dalej w kierunku pl. Unii Lubelskiej. Z tłumu cały czas słychać było narodowe, antyrządowe i antylewicowe hasła – „raz sierpem raz młotem w czerwona hołotę”, „a na drzewach zamiast liści, będą wisieć komuniści”, „nie tęczowa, nie czerwona, tylko Polska narodowa”, „Duma, duma narodowa duma” czy „Donald matole, twój rząd obalą kibole”. Oberwało się też mediom (głównie stacji TVN).


Fot. https://www.facebook.com/TygodnikDoRzeczy

Po zejściu w ulicę Goworka, a następnie spacerową marsz po raz kolejny zwolnił. Trasa wiodła koło rosyjskiej ambasady. Częstotliwość odpalania rac i rzucania petard znacznie wzrosła. Większość z nich lądowała na terenie tej placówki dyplomatycznej. W pewnym momencie można było dojrzeć ogień i kłęby gęstego czarnego dymu. Podpalona została budka policyjna przed wjazdem do ambasady. Ona również spłonęła doszczętnie, w środku najprawdopodobniej nikogo nie było. Atak na Ambasadę mocno skrytykował rzecznik MSZ, Marcin Wojciechowski. Na Twitterze napisał:

Wtórował mu Minister Spraw Zagranicznych, Radosław Sikorski:

Do największych starć z policją doszło po tym, jak Marsz skręcił w ul. Belwederską. Znów na wysokości ambasady rosyjskiej w jej stronę leciały race, kamienie, butelki i petardy. Jednak wtedy służby zaczęły informować, że na polecenie ratusza Marsz został rozwiązany i wezwały uczestników do rozejścia się. Jednak jedynym na to sposobem było.. kontynuowanie marszu w kierunku pl. na Rozdrożu i tak też się stało. Organizatorzy wezwali uczestników, by udali się oni na Agrykolę, gdzie planowo miął zakończyć się Marsz, zachęcała też do tego Straż Marszu, jednak spora część rozeszła się.

Na Agrykoli przemawiali liderzy Ruchu Narodowego. Robert Winnicki powiedział, że nie popiera podpalenia tęczy na pl. Zbawiciela, ale cieszy go, że spłonął symbol rewolucji –  To symbol rewolucji, która trwa od lat 60-tych, a którą wpiera Unia Europejska. I to jest nasz wróg mówił jeden z liderów Ruchu. Krzysztof Bosak dodał – walczyliśmy cały rok i sie nię zatrzymamy, będziemy walczyć dalej w całej Polsce i zwyciężymy – zapowiadał. Sylwester Chruszcz, były polityk LPR odniósł się do decyzji ratusza o rozwiązaniu marszu – chcieli nas rozwiązać już w Magdalence – mówił. Przemawiali też zagraniczni goście – lider węgierskiego Jobbiku, Gabor Vona pochwalił postawę uczestników Marszu – nasza walka z imperializmem i liberalizmem to walka o dusze, potrzeba do niej rycerzy takich jak wy. Stowarzyszenie Marsz Niepodległości na swoim fanpage’u wydało natomiast takie oświadczenie:

Artur Zawisza tak komentował na Facebooku dzisiejszy Marsz:

Internet huczy od komentarzy do poniedziałkowych wydarzeń, pojawiają się kolejne zdjęcia i filmy video. Publicystka Eliza Michalik ma swoim blogu w portalu natemat.pl zapowiedziała, że narodowcy nie pojawią się już w żadnym z jej programów. – Od dziś nie zaproszę do żadnego z moich programów żadnego z tych faszystów (…) Nie przyłożę już ręki do promowania (nawet niechcący) i reklamy tych ludzi. Bo tak rozumiem misję mediów i tak rozumiem swoją obywatelską powinność – napisała.

Poseł Twojego Ruchu Michał Kabaciński na Twitterze winą za dzisiejsze awantury na Marszu obarczył... Jarosława Kaczyńskiego:

Radny Warszawy Maciej Maciejowski (niedawno wyrzucony z Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, o czym pisaliśmy) uznał Marsz za wielki sukces:

Jednym z hitów Internetu staje się relacja z TV Republika autorstwa Bartłomieja Maślankiewicza, w której pokazane jest starcie policji z manifestantami i która jest opatrzone dość emocjonalnym komentarzem. Innym, zdecydowanie bardziej zabawnym materiałem jest nagranie płonącej tęczy, od której pewien mężczyzna... odpala papierosa.

Jak podaje PAP, wieczorny bilans burd po "Marszu Niepodległości" w stolicy to 54 zatrzymanych, 19 osób rannych, w tym 14 przewiezionych do szpitali.


Fot. Katarzyna Matej

Marsz Niepodległości tak jak co roku wzbudził wiele kontrowersji. Co prawda awantur i starć z policją było mniej, jednak były one w tym roku poważne – podpalenie tęczy czy atak na ambasadę rosyjską przez długi czas będą wyciągane Ruchowi Narodowemu przez przeciwników politycznych oraz dziennikarzy we wszystkich dyskusjach (o ile nie pójdą oni droga red. Michalik i nie przestaną w ogóle z nimi debatować). Jednak przy okazji tych awantur często zapomina się, że jednak to nie one są celem dla ogromnej większości uczestników Marszu, którzy przyjeżdżają do Warszawy z całej Polski manifestować swój patriotyzm i przywiązanie do tradycji narodowych. Z tą prawdą po tegorocznych wydarzeniach będzie się przebić jednak jeszcze trudniej niż w latach ubiegłych.

 

Źródła: własne oraz PAP, IAR, gazeta.pl, natemat.pl, rp.pl

 

Zobacz też:

Antyfaszyści przemaszerowali przez Warszawę

Flagi i pocztówki z okazji 11 listopada

Instalacja. Adoracja. Profanacja?! Protest przed CSW

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...