METRO. Poranny koszmar

Wiktor Raczkowski    2013-05-13 15:18:53

Jeszcze wczoraj o godzinie dwudziestej komunikaty nadawane w wagonach warszawskiego metra informowały pasażerów, że utrudnienia w podziemnej komunikacji obowiązywać będą do końca jej kursowania w niedzielę. Taką samą informację można było znaleźć na kartkach rozklejonych na stacjach i w wagonach. Tymczasem, w poniedziałek rano tysiące pasażerów śpieszących do pracy dowiedziało się, że – podobnie jak w weekend – do centrum metrem nie dojadą. Ich zdziwienie było ogromne.

Problemy Marii

Przypomnijmy, że powodem, dla którego w minioną sobotę i niedzielę metro nie funkcjonowało na swoim centralnym odcinku, było przechodzenie pod tunelem I linii metra tarczy Maria, wiercącej tunel II linii. Okazało się jednak, że tarcza napotkała na nieoczekiwane utrudnienia. – Tarcza Maria nie dała rady pokonać w sobotę i niedzielę kilkunastu metrów wzmocnionego gruntu pod tunelami I linii metra i budowanym przejściem podziemnym, które będzie prowadzić na peron II linii. Na sam koniec Maria musiała się jeszcze przebić przez gruby korpus stacji Świętokrzyska – informował dzisiaj Krzysztof Malawko, rzecznik Metra Warszawskiego.

Część winy za zaistniały stan rzeczy ponosi wykonawca prac, który dopiero o godzinie 21 w niedzielę poinformował, że nie zdąży przebić tunelu w całości. Informację o przedłużeniu zamknięcia stacji Świętokrzyska i Centrum Zarząd Transportu Miejskiego podał dopiero o 22. – Mam świadomość, że nie każdy wchodzi o tej porze w niedzielę na stronę internetową i stąd efekt zamieszania w poniedziałek rano. Ludzie mają prawo czuć się zaskoczeni – tłumaczył „Gazecie Wyborczej” Malarczyk.

Tłok na Bankowym

I rzeczywiście tak było. Zdezorientowani pasażerowie nerwowo poszukiwali jakichkolwiek informacji. Najgorzej sytuacja wyglądała na stacji Ratusz – Arsenał, z której co rusz wylewały się setki mieszkańców. Nie pomagały tramwaje podjeżdżające co kilka sekund w ramach komunikacji zastępczej. Ludzie po prostu się do nich nie mieścili. – Na dole, na stacji, panuje ogromny ścisk. Ludzie pchają się do wyjścia. Ciężko jest się wydostać na górę, bo nie działają schody ruchome. Bardzo się śpieszę, a teraz widzę, że nie mam szans na szybkie wejście do tramwaju – mówiła pani Iwona, spotkana na pl. Bankowym. – Jechałem metrem o godz. 7:30. Na stacji Ratusz-Arsenał przez megafon w ciągu 10 minut, kilkanaście razy obwieszczono, że jeśli chcę uzyskać jakieś informacje mam zajrzeć na stronę internetową „ztm.waw.pl". Czyste kpiny z pasażerów! – żali się w internecie jeden z pasażerów. – To jest jakaś masakra. Tłoczno, duszno, podjeżdżają tramwaje, ale ludzi na przystankach wcale nie ubywa – narzekał pan Wojciech.

Co naturalne do krytyki Ratusza wykorzystują również dzisiejsze zamieszanie lokalne środowiska polityczne. Nawet do naszej redakcji dotarło np. pismo młodzieżówki SLD, w którym działacze Federacji Młodych Socjaldemokratów domagają się ukarania urzędników winnych kolejnym problemom jakie towarzyszą budowie stołecznego metra.

Jak zapewnia rzecznik Warszawskiego Metra pociągi podziemnej kolejki mają wrócić do normalnego funkcjonowania we wtorek rano. Tymczasem, pasażerów chcących wrócić po pracy do domów czeka jeszcze walka w popołudniowym szczycie. Centralne stacje metra ponownie zostaną zamknięte w weekend za dwa tygodnie. Najgorzej będzie w lato. Stacja Centrum ma zostać wyłączona na cały okres wakacji. 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...