Janusz Palikot: Tusk zaprowadził Polskę do Budapesztu

Adam Kielar    2013-11-21 13:53:18

Janusz Palikot, lider Twojego Ruchu, na czwartkowej konferencji prasowej na warszawskim pl. Konstytucji skrytykował policję za niedopuszczenie w środowy wieczór do wywieszenia dużego banneru, na którym Ruch przedstawiał nepotyzm i patologie rządów SLD, PiS oraz PO. – To standardy białoruskie! – mówił Palikot.

W środę wieczorem politycy Twojego Ruchu, na czele z jego liderem, oznajmili na Twitterze że policja przeszkodziła w wywieszeniu banneru na pl. Konstytucji.

Palikotowi wtórowali posłowie Andrzej Rozenek oraz Artur Dębski:

Plakat przedstawia portrety Leszka Millera, Adama Hofmana oraz Donalda Tuska. Treść banneru mówi o tym, jak ci politycy załatwiali posady w KGHM członkom rodzin oraz swym znajomym w czasach, kiedy ich partie były (lub jak w przypadku Tuska nadal są) u władzy.

Według lidera Twojego Ruchu, wszystko dobyło się zgodnie z przepisami – Twój Ruch wynajął agencję reklamową, a ta wynajęła odpowiednią przestrzeń od wspólnoty mieszkaniowej, aby zawiesić billboard o „tryptyku klasy próżniaczej”. Wczoraj w godzinach wieczornych wynajęta grupa alpinistów przystąpiła do wieszania tego plakatu. Na to przyjechała policja w dużym składzie i zakazała wieszana tego plakatu, żądając jednocześnie okazania umowy, atestów i wszystkich innych formalnych dokumentów – relacjonował Palikot. Według polityka, gdy wszystkie te dokumenty okazały się prawidłowe, policjanci podjęli dalsze kroki – Zadzwonili do przedstawiciela wspólnoty, odczytali treść tego billboardu i straszyli wspólnotę odpowiedzialnością karną i cywilną.

Według polityków Twojego Ruchu, policja wystąpiła tutaj w roli sądu. – O ile rozumiemy interwencję policji w sprawie legalności wieszania tego billboardu, o tyle odczytywanie treści tego napisu, a następnie straszenie wspólnoty mieszkaniowej konsekwencjami to wejście policji w rolę sądu, biegłego i gangstera straszącego wspólnotę mieszkaniową złamała prawo. – mówił Palikot i dodał, że w jego opinii są to standardy niedemokratyczne – Mamy wrażenie, że jesteśmy w Mińsku białoruskim, a nie w Warszawie. To kolejny przykład prawicowego ograniczania wolności wypowiadania się, gromadzenia, a teraz jeszcze wywieszania treści powszechnie znanych.

Janusz Palikot zapowiedział, że jego partia będzie domagać się zadośćuczynienia od policji oraz wyciągnięcia konsekwencji wobec tych funkcjonariuszy, którzy dopuścili się złamania prawa. – Będziemy się domagać pozbawienia ich prawa do wykonywania zawodu, po drugie wywieszenia plakatu tej treści na budynku Komendy Głównej Policji i po trzecie mamy nadzieję, że w wolnym mieście Warszawie znajdzie się ktoś odważny, kto wywiesi plakat, w którym mówimy o tym, jak ważni politycy SLD – Leszek Miller, Platformy – Donald Tusk oraz PiS – Adam Hofman załatwiali pracę swoim najbliższym, wykorzystując wpływy polityczne. Żadna interwencja policji czy straży pożarnej nas od tego nie powstrzyma – zapowiedział.

Andrzej Rozenek dodał, że Twój Ruch ma wszelkie niezbędne dokumenty, które umożliwiały zgodnie z prawem wywieszenie tego banneru, więc nie było żadnych podstaw prawnych, by policja w tej sprawie interweniowała.

Co ciekawe, Janusz Palikot przyznał w odpowiedzi na jedno z pytań dziennikarzy, że jest przeciwny wywieszaniu wielkoformatowych reklam na budynkach w Warszawie i popiera pomysł zmiany prawa w taki sposób, by tego zakazać – Zmieńmy prawo, zakażmy tego, my nawet przygotowaliśmy projekt zmiany przepisów, będziemy o niego walczyli w Sejmie. Jeśli takie przepisy wejdą w życie, będziemy się do nich stosować, jednak obecnie nie może być tak, że Leszek Balcerowicz może postawić zegar długu publicznego, a my na placu Konstytucji 3 maja (choć tak naprawdę to nazwa tego placu wywodziła się od  konstytucji PRL z 1952 roku, a obecnie upamiętnia wszystkie polskie ustawy zasadnicze – przyp. AK) nie możemy wywiesić swojego banneru, mówiącego o największych patologiach polskiego życia politycznego i partyjnego. Reguły muszą być równe dla wszystkich – mówił Palikot.

Lider Twojego Ruchu zapowiedział, że partia nie pójdzie śladem organizacji ekologicznej Greenpeace, która znana jest z nielegalnego wieszania bannerów w różnych miejscach (w Polsce kilka dni temu dokonali tego na budynku Ministerstwa Gospodarki, a dziś na Pałacu Kultury i Nauki). – Nie chodzi o to, by łamać prawo. Tu chodzi o to, że dziś jesteśmy w Budapeszcie, nie trzeba już Kaczyńskiego. To Tusk zaprowadził Polskę do Budapesztu – to są standardy niedemokratyczne. Ciągle się mówi – głosujcie na Platformę, bo Kaczyński dojdzie do władzy. Już nic gorszego niż Tusk nie będzie – przekonywał lider Ruchu.

 

Zobacz także:

Inspiro nie powinno zostać dopuszczone do ruchu?

Bitwa o taksówki

Podpisano umowy śmieciowe

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...