Ludzie mają dość tandety

Wiktor Raczkowski    2013-11-22 18:39:14

Szpecące Warszawę reklamy wielkopowierzchniowe są niczym plaga, która coraz zachłanniej pożera fasady stołecznych budynków. Fatalny wygląd Warszawy, szczególnie jej centrum, coraz bardziej zaczyna irytować mieszkańców, którzy przestają biernie obserwować jak elewacje gmachów zostają zakryte tandetnymi płachtami. W sprawie wielkoformatowych reklam warszawiacy postanowili napisać maile do samej prezydent Hanny Gronkiewicz – Waltz. Do godziny 13:30 wysłali ich niemal 1700.


Źródło zdjęcia: Śledź Po Warszawsku (https://www.facebook.com/SledzPoWarszawsku)

Maile wysyłane są w ramach akcji Zróbmy Dym. Jej organizatorzy tłumaczą: - Od kilkunastu lat narasta problem wielkoformatowych reklam, z którymi nikt nie jest w stanie skutecznie sobie poradzić. Problem ten jest widoczny szczególnie w Warszawie gdzie ostatnio zasłania się nie tylko elewacje, ale nawet całe domy. Wiemy, że przepisy są niedostosowane, a właściciele reklam niemalże bezkarni, dlatego tym bardziej niepokojący jest brak informacji jakie działania w tym zakresie planuje Urząd m.st. Warszawy.

Warszawiacy proszą więc Hannę Gronkiewicz Waltz o udzielenie informacji publicznej na temat planowanych działań mających na celu ograniczenie wykorzystywania elewacji budynków na potrzeby reklam o powierzchni powyżej 100 m2 (tzw. reklam wielkoformatowych).

Wybuch niezadowolenia mieszkańców Warszawy z powodu coraz większej ilości reklam zasłaniających miejskie budynki wydaje się konsekwencją kilku ostatnich wydarzeń. Do najważniejszych zaliczyć należy rezygnację, a konkretnie jej przyczyny, Grzegorza Piątka ze stanowiska naczelnika miejskiego Wydziału Estetyki. Piątek przyznawał, że odszedł z pracy, ponieważ władze Warszawy nie liczyły się z jego opiniami i uwagami dotyczącymi estetyki miasta. Były już naczelnik Wydziału Estetyki krytykował ratusz także za nielegalne wywieszenie na budynku Pałacu Kultury i Nauki jednego z banerów oraz traktowanie tego gmachu jak słupu ogłoszeniowego. W tym miejscu warto przypomnieć, że Tomasz Gamdzyk, poprzednik Piątka, został przed referendum odwołany ze stanowiska m.in. dlatego, że nie radził sobie z reklamą wielkoformatową.

W ostatnich dniach oburzenie warszawiaków wywołała także okropna reklama jednego z producentów pralek, który w Dolinie Służewieckiej postanowił reklamować swoje produkty trzema wielkimi płachtami. Szalę goryczy przelało jednak zasłonięcie Domu Towarowego „Smyk” reklamą żenującego programu telewizyjnego „Warsaw Shore”. Warszawiacy szybko zorganizowali się w internecie i wystąpili z żądaniem usunięcia paskudnego baneru. Do złożenia przeprosin zmuszony został sam producent programu.

Władze Gdańska i Wrocławia dostrzegły problem oszpecających wygląd ich miast reklam, dlatego zdecydowały się na demontaż części nośników reklamowych. Czy Warszawa pójdzie w ich ślady? Krytycy obecnej pani prezydent Warszawy mówią, że tak naprawdę nigdy nie zależało jej na walce z wielkimi reklamami. Obrońcy Hanny Gronkiewicz – Waltz bronią władz Warszawy tłumacząc, że w wielu przypadkach, o czym mówił sam Grzegorz Piątek, ratusz jest bezradny, ponieważ na wywieszanie szpecących reklam godzą się prywani właściciele budynków.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...