„POrozmawiajmy o Ochocie...”

Karol Szyszko    2013-11-23 11:12:37

W środę wieczorem działacze Platformy Obywatelskiej na Ochocie zorganizowali spotkanie z mieszkańcami pt. „Porozmawiajmy o Ochocie...Centrum!”. O wyzwaniach i problemach borykających dzielnicę dyskutowali m.in. burmistrz Maurycy Komorowski oraz przewodnicząca Rady Warszawy, Ewa Malinowska-Grupińska.


Źródło zdjęcia: www.facebook.com/PO.Ochota

- Przyjdź! Porozmawiajmy o Ochocie! Zadbajmy wspólnie o nasz kawałek świata. – zachęcali organizatorzy debaty na portalach społecznościowych. Wzięło w niej udział około 30 osób: przede wszystkim mieszkańcy dzielnicy, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz członkowie komitetu rodzicielskiego ze szkoły podstawowej nr 61, w której odbyło się całe wydarzenie. Dyskusję, trwającą ponad dwie godziny, burmistrz Komorowski rozpoczął krótką prezentacją multimedialną poświęconą historii i infrastrukturze  obszaru dzielnicy pomiędzy ulicami Grójecką, Bitwy Warszawskiej 1920r., Szczęśliwicką i Kopińską. Temu rejonowi Ochoty w szczególności poświęcony został środowy wieczór.

- Mam nadzieję na ciekawą rozmowę. A może raczej na pierwszą z serii rozmów :) Ochota jest świetną dzielnicą do mieszkania, ale może być lepszą. Musimy się starać, żeby mieć wpływ na to jak się będzie zmieniała – napisała na jednym z portali społecznościowych tuż przed spotkaniem przewodnicząca Rady Miasta, Ewa Malinowska-Grupińska. Nadzieja Pani przewodniczącej nie zawiodła. Rzeczywiście, odbyła się całkiem ciekawa rozmowa. Wypowiedzi uczestników cechował wysoki poziom kultury osobistej (co nie tak często można zaobserwować podczas spotkań władz z mieszkańcami w innych częściach miasta) oraz szczere odpowiedzi ze strony samorządowców.

W toku dyskusji, tematami przewodnimi poruszanymi przez mieszkańców stało się kilka kwestii. Po pierwsze, sposób podziału środków finansowych przeznaczonych na edukację i utrzymanie szkół. - Chciałbym wspomnieć, że skoro jesteśmy w integracyjnej szkole, gdzie jest część społeczności uczniowskiej niepełnosprawna, to odwieczny temat, który już poprzednia rada rodziców poruszała mimo wszystko się narzuca. To znaczy winda, podjazd dla niepełnosprawnych. – tak jeden z rodziców opisywał problemy szkoły, w której odbyła się dyskusja. - Jest sporo do zrobienia.(…) Przyrzekam, że wszystkie ekstra środki jakie pojawią się w przyszłym roku pójdą tutaj. – odpowiedział burmistrz Komorowski.

Kolejne problemy, którym poświecono najwięcej czasu, to bezpieczeństwo dzieci idących do szkoły, utrzymanie czystości na ulicach i terenach zielonych dzielnicy (przede wszystkim problem sprzątania właścicieli psów po swoich czworonogach czy wycinki drzew) oraz planowana nowa trasa tramwajowa przebiegająca przez Ochotę. Ostatni punkt będzie miał swoje rozwinięcie już w grudniu. Przedstawiciele inicjatywy „Ochota na tramwaj!” obecni na spotkaniu zaprosili na debatę z udziałem wiceprezydenta Michała Olszewskiego, która odbędzie się 4 grudnia o godz. 18 w kawiarni Mam Ochotę.

Doświadczenie, jakim był udział w tym spotkaniu było dla mnie pozytywnym przeżyciem. Oczywiście, sama dyskusja nie rozwiąże wyżej wymienionych problemów, ale już jej podjęcie i postawa władz dzielnicy była bardzo obiecująca. Może dlatego Ochota jest wg. GUS jedną z najlepiej wypadających dzielnic w Warszawie pod względem atrakcyjności życia mieszkańców.

 

Zobacz także:

Uchwalmy to razem... na Woli!

Burmistrzowie bliżej mieszkańców

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...