„Darmowe” przejazdy, protest i groźba strajku

Paweł Krulikowski    2013-05-14 21:08:46

Kryzys. Magiczny stan w ekonomii, którego skutki powodują kolejne napięcia. Tym razem na linii związki zawodowe pracowników warszawskiej komunikacji miejskiej – władze miasta. Przedmiotem sporu jest ok. 30 tysięcy darmowych biletów, z których korzystają rodziny i krewni zatrudnionych w stołecznym ZTM-ie.

Projekt cięć narodził się w styczniu, a jego powodem było dążenie do podreperowania budżetu stolicy. Gra toczy się o około 12 milionów złotych. Rocznie. Na tyle Ratusz wycenia koszt darmowych przejazdów. Zmiany miałyby wejść w życie 1 lipca. W marcu związki zawodowe dostały projekt uchwały do konsultacji. Nie osiągnięto porozumienia. Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny Pracowników MZA, TW, Metra i SKM zorganizował więc przed warszawskim Urzędem Miasta pikietę kierowców, motorniczych, maszynistów i ich rodzin, którzy dziś tłumnie zjawili się Na Placu Bankowym. I byli głośni.

Najlepiej było przed wojną?

Chcemy być usłyszani i dostrzeżeni jako ludzie. Myślenie dzisiejszych władz Warszawy jest czysto ekonomiczne. Widzi się w nas podatnika, płatnika, ale nie widzi się w nas człowieka. Gdyby taki człowiek coś znaczył dla decydentów, to wtedy w styczniu, gdy rodził się pomysł cięć zaproponowano by nam rozmowy. To nie jest tak, że nie jesteśmy w stanie pójść na żadne ustępstwa, jak mówił Józef Beck, że nie oddamy ani guzika. Ale też nie jest tak, byśmy pierwszego lipca, przy naszych skromnych budżetach byli w stanie pójść i kupić sobie i naszym najbliższym pełnopłatne bilety. – grzmiał przez mikrofon, stojąc na ustawionej przed Ratuszem scenie, Przewodniczący MZKP, członek „Solidarności” Leszek Grzechnik. Pracownicy komunikacji miejskiej uzyskali te uprawnienia jeszcze przed wojną. Przywilej ten obowiązywał również w czasie drugiej wojny światowej. Pani Prezydent otrzyma od nas jutro zeskanowany bilet pracownika komunikacji z czasów okupacji. Nawet hitlerowcy nie zabierali nam tych przejazdów. W takim państwie przyszło nam żyć. – grzmiał inny z przedstawicieli związków zawodowych.

Na scenie występował Jan Pietrzak i Kapela Staśka Wielanka, a wśród zgromadzonych przywoływano kolejne argumenty, które miałyby świadczyć o konieczności pozostawienia darmowych przejazdów. Znaczna większość z nas, którzy szukali pracy, biorąc pod uwagę zatrudnienie w ZTM miała na uwadze darmowe bilety jako część naszego wynagrodzenia. Każdy z nas postrzega posiadanie tego darmowego przejazdu jako budżetowe wsparcie. Przedstawianie tego jako jakiś nadzwyczajny przywilej jest zdecydowaną przesadą. – powiedział nam jeden z protestujących związkowców. – Takie bilety nic zresztą nie kosztują mieszkańców Warszawy – dodawali inni.

Kto płaci za darmowe przejazdy?

Czy aby na pewno? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Bartosza Milczarczyka z Urzędu Miasta st. Warszawy. – Za darmowe przejazdy związkowców płacą Ci, którzy kupują bilety na co dzień. 35% przejazdu to jest koszt, który pokrywa pasażer, 65% ceny przejazdu opłaca miasto. Czyli jeśli ktoś nie płaci w ogóle za bilet, tak jak pracownicy ZTM i ich najbliższa rodzina, korzysta z dofinansowania podatników i budżetu miasta. Rzecznik Ratusza krytycznie odniósł się też do traktowania darmowych przejazdów w kategoriach należnego przywileju. – Darmowy przejazd można byłoby traktować jako dodatek do wynagrodzenia, ale nie jako przywilej. A i to gdybyśmy funkcjonowali w realiach ekonomicznych sprzed 15 lat. Pensje pracowników były wtedy zdecydowanie mniejsze, a bezpłatne bilety były elementem polityki, która miała zachęcić do pracy w spółkach ZTM. Od tamtej pory płace w tych firmach wzrosły w zależności od spółki od 15% do 35%. Aktualnie średnia pensja przekracza ogólnopolską średnią pensję dla przedsiębiorstw. Nie ma więc powodów aby nadal refundować pracownikom darmowe przejazdy. Zwłaszcza, że korzystają z nich nie tylko zatrudnieni w ZTM, ale również ich narzeczeni czy teściowie. Sprawdziliśmy konkretne liczby. Średnia pensja motorniczego tramwaju wynosi 4998,96 zł kierowcy w MZA – 4587,87 zł. Nie jest to więc niskie wynagrodzenie. Czy zatem należy je dodatkowo wspierać?

Pytanie o solidarność

Pracownicy ZTM mają w ręku poważną broń – strajk. Ostatni raz sięgnięto po nią w 1993 roku. Rzecznik Ratusza deklaruje wiarę w rozsądek związkowców. Przewodniczący Grzechnik nie składa broni, choć zapewnia, że zrobi wszystko aby do strajku nie doszło. Rzecznik ZTM Igor Krajnow odmówił nam komentarza.

Na jutro zaplanowano rozmowy na linii: spółki zrzeszone w ZTM – Urząd Miasta – Komitet Protestacyjny. Ratusz przekonuje, że likwidacja przywilejów jest koniecznością. W przypadku dalszego funkcjonowania darmowych przejazdów dla pracowników i rodzin z ZTM koszty poniesie przeciętny warszawiak. Przedstawiciele miasta twierdzą, że zatrudnieni w komunikacji nie odczują w wyraźny sposób tego, iż będą musieli opłacać sobie przejazdy. W przeciwieństwie do stołecznego budżetu. W trudnej sytuacji gospodarczej miasta, gdy podnoszone są ceny biletów, a związkowcy protestują i prawdopodobnie skazują mieszkańców na następne podwyżki, aktualne pozostaje pytanie o solidarność. Tę między ludźmi. Nie tę ze związkowych sztandarów.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...