Jest plan na plac Powstańców Warszawy?

Paweł Krulikowski    2013-11-26 16:54:51

Stołeczni społecznicy, aktywiści a przede wszystkim mieszkańcy zwrócili niedawno uwagę na istotny problem. Zagospodarowanie placu Powstańców Warszawy. Obecnie trwa tam budowa II linii metra pod ulicą Świętokrzyską. Tymczasem wydawało się, że miasto nie ma pomysłu na rewitalizację przestrzeni placu. Warszawscy Zieloni zaczęli więc zbierać podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji społecznych na ten temat. Ratusz postanowił pochylić się nad problemem.


Źródło zdjęcia: www.um.warszawa.pl

Na czwartkowej sesji Rady Miasta Marek Matczak z warszawskiej partii Zielonych zwracał uwagę na palący problem zagospodarowania placu Powstańców Warszawy. Podkreślał, że już od 6 lat mieszkańcy słyszą różne pomysły na nowy wygląd przestrzeni pomiędzy budynkiem Prudentialu a centralą NBP, a ze strony władz wciąż nie przedstawiono żadnych konkretów. Przedstawiciel Zielonych zarzucał miastu pozwolenie na architektoniczny miszmasz na terenie placu – W okolicach pl. Powstańców Warszawy możemy znaleźć chyba wszystkie warszawskie słupki, jakie do tej pory funkcjonowały w naszym mieście. To znak, że od dawna nie było tam żadnego zaplanowanego remontu, to znak, że urzędnicy nie mają idei jak plac ma wyglądać – pouczał Marek Matczak. Jego partia rozpoczęła również akcję zbierania podpisów o przeprowadzenie konsultacji społecznych na temat zagospodarowania spornego terenu – Uważamy, że konsultacje społeczne, uwzględniające głos mieszkańców Śródmieścia i wszystkich zainteresowanych warszawiaków, dające możliwość przedstawienia swojego stanowiska każdej ze stron, są najlepszą i najbardziej demokratyczną formą podjęcia decyzji o zagospodarowaniu pl. Powstańców Warszawy. – napisali Zieloni w uzasadnieniu.

Nie poprzestali tylko na tym. W poniedziałek na ul. Marszałkowskiej zorganizowali spotkanie dotyczące placu, w którym wziął udział między innymi dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej Jarosław Jóźwiak. I przedstawił na nim wizję, którą na plac Powstańców Warszawy przyjął Ratusz. Plan władz miasta zakłada ukończenie remontu do lipca 2014 roku, zaś obecnie zostanie zrealizowany projekt zagospodarowania czasowego. Jarosław Jóźwiak zapewnił również, że miasto nie zamierza uchylać się przed społecznymi konsultacjami, a zatem weźmie pod uwagę głos mieszkańców w tej sprawie. Pewne jest jedno – trwają prace związane z wybraniem wykonawcy, który pod placem zbuduje parking podziemny. Jest to absolutny priorytet miejskich urzędników, którzy jakikolwiek generalny remont chcą rozpocząć dopiero po zakończeniu budowy miejsc parkingowych. Jarosław Jóźwiak zaznaczył, że cały proces może potrwać około dwóch lat – Sama budowa zajmie około roku, półtora. Potem pół roku do roku trzeba liczyć na zagospodarowanie placu nad parkingiem. - podsumował.

Tymczasem krytycy poczynań władz miasta zauważają, że na 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, plac poświęcony jego uczestnikom będzie straszył prowizorką. Były naczelnik miejskiego Wydziału Estetyki Grzegorz Piątek zauważył, że do 1 sierpnia 2014 roku możliwe są już tylko kosmetyczne zmiany. Ujawnił również, że w Ratuszu zastanawiano się, czy pobieżnie tylko „odświeżyć” plac architektonicznie, czy wdrożyć szeroką modernizację wraz ze zmianą układu dróg w rejonie skrzyżowania ulicy Świętokrzyskiej i Mazowieckiej. Teraz wiemy jednak, że zwyciężyła opcja podziemnego parkingu, co spowoduje przesunięcie jakichkolwiek remontów o zapowiadane przez Jarosława Jóźwiaka co najmniej 2 lata. Starsi warszawiacy mogą nie doczekać nowego wyglądu placu Powstańców Warszawy – skonstatował Grzegorz Piątek.

Do tej pory powstało wiele projektów architektonicznych wizualizujących przyszły wygląd okolic budynków Prudentialu i centrali NBP. Obecnie z jednym z nich możemy zapoznać się na wystawie „Warszawa w budowie. Zawód architekt.” w Muzeum Historycznym przy Rynku Starego Miasta. Wypada nam wierzyć, że zapowiedzi dotyczące zarówno konsultacji, jak i przyszłego rychłego remontu nie są pustymi obietnicami ze strony władz miasta. Plac Powstańców Warszawy jako jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Śródmieściu, a przy tym przestrzeń upamiętniająca bohaterów stolicy, zasługuje na godny wygląd.

 

Źródło: własne, TVN Warszawa, Gazeta Wyborcza Warszawa

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...