Mozaika polityczna Bielan

Sławomir Bielański    2013-05-15 07:10:29

Wybory samorządowe w 2010 roku przyniosły na Bielanach umocnienie Platformy Obywatelskiej. O ile jeszcze w 2006 roku dzielnica była wyraźnie politycznie podzielona, a PO i PiS zdobyły po 10 mandatów, o tyle już w ostatnich wyborach samorządowych bezwzględną większość w radzie dzielnicy zdobyła Platforma. Tradycyjnie silną pozycję w lokalnym samorządzie utrzymało SLD.

Fot. - oficjalny profil rady dzielnicy na portalu facebook, listopad 2012 r. - X lecie dzielnicy Bielany 

W 25 osobowej radzie dzielnicy zasiada obecnie 10 radnych PO (po wyborach było ich 13), 8 radnych PiS, 4 radnych SLD oraz 3 radnych niezrzeszonych (kiedyś w Platformie). Ostatnie wybory samorządowe przyniosły nieoczekiwane gdy chodzi o skalę zwycięstwo PO, która na tradycyjnie konserwatywnych Bielanach zyskała bezwzględną większość kosztem Prawa i Sprawiedliwości. Warto przypomnieć, że jeszcze 2002 roku, na fali zwycięstwa Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich w Warszawie, PiS na Bielanach uzyskało aż 14 z 25 mandatów.

Po ostatnich wyborach, w związku z sukcesem PO, koalicyjny SLD stracił na rzecz partii premiera Tuska jednego ze swoich wiceburmistrzów. Marek Keller wieloletni radny miasta stołecznego i były szef bielańskich struktur SLD ustąpił miejsca dotychczasowemu wiceburmistrzowi Woli, Markowi Lipińskiemu. Zmiana nastąpiła również na stanowisku burmistrza. Zbigniew Dubiel, wieloletni działacz samorządowy, w przeszłości współzałożyciel Międzyparafialnego Komitetu Wyborczego rządzącego na Bielanach w latach 90. ku zaskoczeniu obserwatorów zrezygnował ustępując pola byłemu burmistrzowi Wilanowa – Rafałowi Miastowskiemu.

W toku kadencji w składzie Rady Dzielnicy nastąpiły nieznaczne zmiany. Michał Sikorski, były przewodniczący rady dzielnicy najpierw zawiesił swoje członkostwo w PO (po tym jak na jaw wyszły wątpliwości wobec jego działalności biznesowej), a następnie opuścił klub. Podobny ruch wykonał Robert Kropacz. Jego rezygnację z członkostwa wiązano z zamieszaniem związanym z odejściem z Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Piaski” jego ojca Jerzego, który według informacji medialnych pozostawił zarządzaną przez siebie jednostkę w trudnej sytuacji finansowej.  W grudniu 2012 roku zmarł radny Leszek Kujawa. Na jego miejsce do Rady weszła kolejna osoba z lity PO – Ewa Maniszewska. Po objęciu mandatu nie weszła jednak do klubu radnych PO, co wiązano z jej sceptyczną postawą wobec cięć w edukacji na Bielanach (radna jest z wykształcenia nauczycielką).

W klubie Prawa i Sprawiedliwości młodość miesza się z doświadczeniem. Obok radnych ze znaczącą historią samorządową jak: Maciej Więckowski (były burmistrz dzielnicy), Szczepan Szczepański (znany lekarza) czy Jan Zaniewski w klubie zasiadają też młodsi działacze jak Michał Świderski czy Łukasz Świderski.

Niezwykle stabilnym klubem jest Sojusz Lewicy Demokratycznej. Filarami klubu są Halina Szerszeń oraz Maria Mossakowska sprawujące swoje mandaty od czasu powstania samorządu w Warszawie tj. nieprzerwanie od 1990 roku oraz nie mniej doświadczeni i z nieco tylko krótszym stażem: Waldemar Maciejewski oraz Anna Czarnecka (kiedyś w Unii Pracy, następnie w Socjaldemokracji Polskiej, dziś w SLD). Ważnym ogniwem bielańskiego SLD jest także Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz dzielnicy i przewodniczący partii na Bielanach, który nie tak dawno o włos przegrał wybory na przewodniczącego warszawskiej organizacji partyjnej z radnym stolicy – Sebastianem Wierzbickim.

Od końca lat 90. układ sił politycznych na Bielanach wykazuje się względną stabilnością. Pomimo wielokrotnych prób nie powstały tu znaczące lokalne stowarzyszenia czy komitety, jak choćby na sąsiednim Żoliborzu. Od końca lat 90. dzielnicą rządzą w zasadzie te same środowiska. Nawet obecne w radzie kluby PO i PiS w znacznej mierze wywodzą się ze środowisk dawnych AWS i UW.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...