Kozłowski zamknął Legię

Wiktor Raczkowski    2013-12-03 09:13:28

Wojewoda Jacek Kozłowski postanowił udowodnić, że nie rzuca słów na wiatr. W poniedziałek, na wniosek policji, podpisał decyzję o organizacji meczu Legii Warszawa z Ruchem Chorzów z wyłączeniem publiczności. – Nie może być tak, że mimo opinii policji i wojewody ułatwia się kibicom łamanie prawa – argumentuje. – To kompromitacja wojewody – odpowiada Bogusław Leśnodorski, prezes warszawskiego klubu.

Przyczyną zamknięcia stadionu jest 25 rac, które podczas meczu z Pogonią Szczecin odpalili fani z Żylety. Wojewoda nie ukrywa swojego żalu do władz klubu, które umożliwiły kibicom zaprezentowanie podczas spotkania okolicznościowej sektorówki. Zdaniem Jacka Kozłowskiego jej rozwinięcie na trybunie umożliwiło grupie kibiców odpalenie nielegalnej pirotechniki.

– Podczas dwóch odpraw przedmeczowych – 22 listopada w komendzie stołecznej policji i drugiej bezpośrednio przed meczem, zarówno policja, jak i przedstawiciel wojewody sygnalizowali klubowi, że według wiedzy, jaką posiadamy, dopuszczenie sektorówki oznacza de facto zgodę na pirotechnikę. Sektorówka według naszej wiedzy miała umożliwić kibicom bezkarne odpalenie pirotechniki, co jest zakazane prawem, podobnie jak maskowanie twarzy na imprezie masowej. Niestety, klub zgodził się na sektorówkę i stało się to, co się stało – mówił w rozmowie z portalem legia.net

Przedstawiciele polskiego środowiska piłkarskiego twierdzą jednak, że rzeczywista przyczyna zamknięcia stadionu przy Łazienkowskiej 3 leży zupełnie gdzie indziej. „Odnosimy wrażenie, że decyzje wojewody nie mają nic wspólnego z chęcią zapewnienia bezpieczeństwa, a są częścią politycznej, wyrafinowanej gry. Wystarczy porównać liczbę incydentów na stadionie Legii w tym i poprzednich sezonach, by przekonać się, że spektakularne decyzje administracyjne nie odnoszą się do rzeczywistości” – napisała, jeszcze przed ostateczną decyzją wojewody, w swoim oświadczeniu spółka Ekstraklasa S.A.

Podobnego zdania jest Bogusław Leśnodorski: – Mamy najbezpieczniejszy stadion w kraju, nawet przejścia między sektorami na Żylecie są drożne. Płacimy cenę m.in. za to, że bydgoska policja nie poradziła sobie z kibicami, choć też za race odpalone podczas meczu z Pogonią – skomentował decyzję wojewody. Dodał także, że oskarżana sektorówka została wykonana ze specjalnego materiału, który został zaakceptowany przez przedstawicieli wojewody.

Zbigniew Boniek, prezes PZPN, przyznał, że choć osoby odpowiedzialne za odpalenie rac nie powinny uniknąć odpowiedzialności, ponieważ złamały prawo, to równocześnie sprzeciwił się stosowaniu przez wojewodę odpowiedzialności zbiorowej:  - Odpalono 25 rac. Na stadionie było 22 tys. kibiców, więc złamało przepis 0,11 proc. widzów, a cierpi 99,89 proc. niewinnych. Nie rozumiem zupełnie zastosowania w tym przypadku zasady odpowiedzialności zbiorowej.

Włodarze Legii już teraz zapowiedzieli, że od decyzji wojewody będą się odwoływać. To wydaje się nie robić wrażenia na Jacku Kozłowskim, który oświadczył dziennikarzom, że oczekuje od Bogusława Leśnodorskiego większego posłuchu dla zaleceń policjantów. - Oczekuję konsekwencji w działaniu – podsumował.

Źródło: warszawa.sport.pl

 

Zobacz także:

Stadion Legii znów zamknięty? W poniedziałek decyzja wojewody

Będzie wiadomo, kiedy zamykać?

Stadiony bezimienne

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...