Pojedziemy tramwajem z Bemowa na Wilanów

Karol Szyszko    2013-12-05 07:47:59

Wczoraj wieczorem odbyła się debata dotycząca planów rozwoju transportu szynowego na Ochocie, co ma związek z planowaną przez stołeczny ratusz inwestycją w nową linię tramwajową łączącą Wilanów i Bemowo. Przyszła inwestycja pobudziła lokalną społeczność do działania. Mieszkańcy chcą mieć wpływ na kierunek rozwoju dzielnicy i pobudzić samorządowców do wzmożonej pracy.

W klubokawiarni „Mam Ochotę” zebrało się około 30 osób. O tej debacie informowaliśmy już na łamach „Polityki Warszawskiej” przy okazji relacji ze spotkania władz Ochoty z mieszkańcami dzielnicy. Debatę zorganizowała społeczna koalicja „Ochota na tramwaj!”, działająca na rzecz budowy linii tramwajowej, łączącej Dworzec Zachodni z Pętlą Banacha. Obecny był między innymi burmistrz Ochoty Maurycy Komorowski. Zabrakło niestety zapowiadanych wcześniej wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego czy przewodniczącej Rady Miasta Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, którzy z powodu innych obowiązków nie mogli akurat uczestniczyć w spotkaniu.

- Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby, które chciałyby dowiedzieć się, jakie inwestycje są planowane w naszej dzielnicy. Zamierzamy wspólnie z przedstawicielami lokalnego samorządu porozmawiać, m.in. o możliwościach usprawnienia komunikacji z Dworcem Zachodnim, budowy linii tramwajowej Wilanów-Bemowo i priorytetach na najbliższe lata. – napisali organizatorzy w zaproszeniu. Inwestycja ta została ujęta przez ratusz na liście priorytetowych inwestycji komunikacyjnych, które powinny być sfinansowane z nowej perspektywy budżetowej UE na lata 2014-2020.

Sprawa rozbudza emocje nie tylko wśród mieszkańców i samorządowców Ochoty. We wtorek w centrum kultury „Łowicka” odbyły się posiedzenia dwóch stołecznych Rad Dzielnic Wilanowa i Mokotowa. Radni podjęli wspólne stanowisko w sprawie pilnej potrzeby budowy linii tramwajowej do Wilanowa. - Mając na uwadze ogromne zapotrzebowanie społeczne, a także priorytet dla inwestycji szynowych realizowanych na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej wnioskujemy, aby rozpoczęcie przygotowywania i realizacji budowy trasy tramwajowej do Wilanowa z pierwszeństwem na odcinku Wilanów – Puławska rozpoczęło się już w roku 2014. – czytamy w uzasadnieniu do stanowiska. Dodatkowo, pod koniec listopada grupa pań radnych z powyższych trzech dzielnic (z różnych stron sceny politycznej) podpisała się pod wspólnym apelem w tej sprawie do pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. - Budowa tej linii tramwajowej jest dla nas tak ważną sprawą, że podziały polityczne przestają się liczyć, gdyż ważniejsze jest dobro wspólne. – napisały w apelu.

W zastępstwie prezydenta Olszewskiego na ochocką debatę przybył Tadeusz Bartosiński, kierownik zespołu projektów transportu publicznego. Potwierdził on, że cała inwestycja zostanie podzielona na dwa etapy. Pierwszy,  z Wilanowa do ul. Puławskiej. Drugi, z ul. Puławskiej do Dworca Zachodniego. Z tymże, ten drugi etap zostanie podzielony na dwa zadania, co ma przyczynić się do sprawniejszej realizacji inwestycji. – Pierwszy odcinek jest dużo droższy, obecnie jest szacowany na 550 mln zł, odcinek Puławskiej do Dworca zachodniego na kwotę 200 mln zł – powiedział kierownik Bartosiński. Który odcinek będzie realizowany w pierwszej kolejności zdecydują władze Warszawy. Oczywiście, każdej z trzech dzielnic zależy, by to na ich terenie nowa trasa powstała jak najszybciej.

Źródła: własne, www.gazetawilanowska.pl, http://www.ochotanatramwaj.blogspot.com, www.bip.warszawa.pl

 

Zobacz także:

Warszawiaku! Odbierz kartę!

"Porozmawiajmy o Ochocie"

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...