Senni radni solidarni z Ukrainą

Paweł Krulikowski    2013-12-06 08:00:12

45 minut opóźnienia, dwa istotne stanowiska, powrót PRL-owskiej cenzury oraz informacja o składowisku odpadów przy ul. Kampinoskiej zdominowały czwartkową, LXXII Sesję Rady Miasta. Tym razem nieco senną, troszeczkę leniwą, spokojną, ale jak zwykle – ważną. Zapraszam do cyklicznego już subiektywnego przeglądu wydarzeń na kolejnym posiedzeniu stołecznych radnych.

Ukraina, reklamy oraz... cenzura

Tylko najzłośliwsi ze złośliwych mogliby sugerować, że dzisiaj warszawskim radnym ewidentnie się nie chciało. 45 minut spóźnienia, skwitowane postukiwaniem w zegarek Przewodniczącego Klubu PiS Macieja Wąsika, niewątpliwie skierowanym do prowadzącej obrady Ewy Malinowskiej-Grupińskiej. Pod tak wielką presją, nie pozostawało nic innego, jak tylko rozpocząć posiedzenie Wysokiej Rady. Rozpocząć od rzeczy istotnych. Sama Malinowska-Grupińska w imieniu wszystkich radnych przedstawiła propozycje wprowadzenia do porządku procedowania dwóch stanowisk. Pierwsze, w sprawie sytuacji na Ukrainie, dotyczyło solidarności warszawskich samorządowców z mieszkańcami miast partnerskich stolicy – Kijowa i Charkowa. Radni zwrócili się w jednogłośnym stanowisku do Ministra Spraw Zagranicznych, polskich europarlamentarzystów oraz posłów i senatorów, by popierali protestujących w Kijowie i ich dążenia do bycia członkiem Unii Europejskiej. Drugie ze stanowisk dotyczyło równie głośnego ostatnio tematu wielkopowierzchniowych reklam. Radni zobowiązali się w nim stworzyć spójne prawo w sprawie uporządkowania reklamowego chaosu w Warszawie oraz wyrazili swoje pełne wsparcie dla inicjatyw mieszkańców, mających na celu czyszczenie przestrzeni miejskiej ze szpecących estetykę ulic billboardów. Obydwa stanowiska zostały przyjęte w późniejszych głosowaniach bez głosu sprzeciwu.

Następnie o swoje upomniał się „prześladowany” niezrzeszony radny Maciej Maciejowski. Powołując się na sprawę swojej ostatniej interpelacji w kwestii byłej członkini Wysokiej Rady, Julii Pitery, stwierdził, że Ratusz nie publikuje w całości zapytań i dowodów, jakie przedstawił, na co najmniej, nierzetelne działanie prominentnej dziś posłanki PO. Dlaczego tak się dzieje? Czy niedługo na tych dokumentach będą znajdowały się stempelki: „ocenzurowano” jak w czasach PRL? - dopytywał ironicznie. W konsekwencji Maciejowski poprosił o informację Prezydent m. st. Warszawy w sprawie cenzurowania interpelacji.  Odpowiadał mu Jarosław Szostakowski z klubu Platformy, twierdząc, że nie jest to absolutnie temat, którym należałoby się zająć na forum Rady. Niech zajmie się tym Prezydium, według mnie insynuacje o jakiejkolwiek cenzurze są nieuzasadnione. – podsumował Szostakowski. Wniosek Maciejowskiego oczywiście odrzucono, koniec końców jednak, Ewa Malinowska-Grupińska obiecała, że sprawą zajmie się kierownictwo stołecznej Rady.

W bloku ustalania porządku obrad gorące emocje rozbudził jeszcze... Czterdziestolatek. Pamiętacie popularnego inżyniera Karwowskiego z serialu Jerzego Gruzy? No właśnie. Teraz ten fikcyjny budowniczy Dworca Centralnego i sympatyczny życiowy safanduła stał się główną osią sporu. O nazwę ronda przy samym Dworcu. Rondo im. Czterdziestolatka nie spodobało się jednak dzielnicowym radnym Śródmieścia oraz Ochoty. Stąd Jarosław Szostakowski, wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, zażądał zdjęcia punktu obrad, dotyczącego nazwania takim właśnie imieniem dość popularnego punktu na mapie stolicy. Wywołało to lawinę dyskusji, czy słusznie, czy niesłusznie oraz ponowne wyliczanie potencjalnych patronów tegoż ronda. Dowódca Żelaznej Reduty, Margaret Thatcher, Symeon Petlura a nawet Edward Gierek. Przegląd od lewa do prawa, kompromisu jednak dzisiaj nie uzyskano. Projekt ostatecznie zdjęto z porządku obrad.

Sporne wysypiska, czyli Dąbrowski kontratakuje

W trakcie posiedzenia radni zajmowali się dzisiaj dość zwyczajnymi, jak na ostatnie tygodnie sprawami. Plany zagospodarowania, nazwy ulic, czyli monotonnie, ale potrzebnie. I tak przybyły nam dzisiaj nazwy kulinarne - Marcepanowa i Bazyliowa (Wilanów). Przedłużono ulice Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz Strumykową. Przywrócono również na Woli ulicę Parysowską, która została zlikwidowana w 1961.

Większe emocje wzbudziła dyskusja dotycząca głosowania nad przyjęciem programu „Warszawa Przyjazna Seniorom na lata 2013-2020”. Opozycyjni radni zauważyli tutaj wiele uchybień i niedoskonałości ze strony urzędników, którzy w ich odczuciu przygotowali ten projekt niechlujnie. W kolejnym programie, rozłożonym na lata nie ma żadnego zobowiązania urzędników do sprawozdawczości z realizacji zadań. - ubolewał Maciej Wąsik.

Żadną niespodzianką nie jest, iż najbardziej wyczekiwanym był blok informacji od Prezydent m. st. Warszawy. To tutaj ciężką batalię w dyskusjach nad odszkodowaniami, wypłacanymi w trybie art. 215 z dn. 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami stoczyli przedstawiciele Ratusza i radni opozycji. Ponownie, główną rolę, tym razem skrupulatnie liczącego pieniądze miejskie, odegrał Maciej Wąsik. Wyliczał on ile takie odszkodowania mogą w przyszłości kosztować stolicę. I roztoczył przed radnymi czarną wizję nawet miliarda złotych odpływającego z miejskiego budżetu. Szczęśliwie Senat dofinansował Warszawę dodatkowymi 200 milionami złotych na walkę ze skutkami niechlubnego „dekretu Bieruta”. W optyce opozycji to może być jednak wciąż za mało. Dodatkowo radni zżymali się również na nieudolność i zaniechanie przedstawicieli władz miasta, którzy zostali przez sądy administracyjne ukarani łącznie ok. 60 tysiącami złotych grzywien za opieszałość przy wypłacie odszkodowań. Sprawa niewątpliwie pozostaje otwarta i z pewnością powróci na forum Rady jeszcze w tym roku.

Równie emocjonalna wymiana zdań towarzyszyła informacji w sprawie składowiska odpadów i kompostowni przy ul. Kampinoskiej, o którą wnioskował w trakcie obrad Rady Przewodniczący Klubu SLD Adam Cieciura. Ku ogromnej dezaprobacie radnego Dariusza Figury z PiS, który oburzał się na pomysł dyskutowania tej sprawy bez uprzedniego poinformowania mieszkańców Bielan. Dlaczego? Otóż właśnie na Bielanach odbyła się niedawno nadzwyczajna sesja w sprawie cuchnących odpadów, zebranych na ul. Kampinoskiej i rosnącego dyskomfortu dla mieszkańców. Ostatecznie debatę podjęto. Bezradny Figura wyświetlił więc film, który przygotowali zwykli warszawiacy, pokazujący kompostownię Radiowo i jej zagrożenie dla środowiska. Problem bagatelizowali jednak przedstawiciele miasta i MPO. Po pierwsze, zapewnili, że trwa właśnie „rekultywacja” składowiska na Kampinoskiej, tak, by ostatecznie stworzyć tam w przyszłości stok narciarski. Po drugie, polemikę z Figurą podjął niezawodny Wiceprezydent Jarosław Dąbrowski. Widzieliśmy film sensacyjny z elementami horroru. - ironizował. Ja natomiast, jestem mieszkańcem Bemowa, jeżdżę rowerem w okolice Radiowa i wiem co tam się dzieje. - dodał po chwili. Zarzucił radnemu PiS bardzo słabą wyobraźnię i brak pomysłu na rozwiązanie problemu, sugerując, że to właśnie miasto i MPO biorą odpowiedzialność za trudną kwestię odpadów na Bielanach. Musimy jakoś zagospodarować odpady. Nie ma możliwości by znikały za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Podgrzewanie atmosfery jest fajne, panie radny Figura, ale my musimy działać wspólnie. - odgryzał się Dąbrowski. Ostatecznie, obie strony sporu okopały się na swoich stanowiskach, zaś najlepszym podsumowaniem dyskusji może być głos Grzegorza Pietruczuka, Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Bielany – Generalnie w naszej dzielnicy po prostu... śmierdzi. - skwitował.

A już za tydzień...

Po dzisiejszej sesji można czuć lekki niedosyt emocji. Nic straconego. Gwarantuję Szanownym Czytelnikom, że nadrobimy to w przyszłym tygodniu. Już za 7 dni czeka nas dyskusja nad budżetem, co niewątpliwie będzie wiązało się z permanentnym skokiem ciśnienia na posiedzeniu. Gorąco liczymy również na obecność Pani Prezydent, która dzisiejszą absencję wytłumaczyć może przecież zbieraniem sił na finansową batalię 12 grudnia. Do zobaczenia!

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...