Jedz po warszawsku, czyli kim są warsaw foodies

Agata Witkowska    2013-12-08 11:55:44

Polski Internet już jakiś czas temu został opanowany przez blogerów. Nagle okazało się, że to właśnie oni wiedzą najlepiej w co się ubrać, jak wyglądać, być fit, czym jeździć, co czytać i jakiego sprzętu używać. To blogerzy uczą nas jak „zrobić życie łatwiejszym” i jak żyć. Ich maksymą stało się hasło „nie znam się to się wypowiem”. Niektórzy nauczyli nas także, że granica między „rzeczywistą rzeczywistością” a rzeczywistością sztucznie kreowaną jest niezwykle cienka, a obowiązek informowania o ‘lokowaniu produktu’ powinien dotyczyć szczególnie sieci. W gąszczu sponsorowanych postów i słodkich fotek szafiarek z zadumaną miną trzymających papierowy kubek po kawie są jednak blogi, których nie warto od razu skreślać.

Dzisiejszy artykuł chciałabym poświęcić tak zwanym warsaw foodies. Foodie, ogólnie rzecz ujmując, to osoba, która interesuje się dobrym jedzieniem i jest jego smakoszem. W praktyce oznacza to kogoś, kto zdecydowanie częściej je na mieście niż w domu, skrzętnie dokumentując przy tym każdy posiłek. Ponieważ od jakiegoś czasu Warszawa przeżywa prawdziwy gastronomiczny rozkwit, blogi poświęcone jedzeniu na mieście zdobywają coraz szerszą publiczność, najczęściej wielotysięczną.

Oczywiście, jak każde nowe zjawisko w Warszawie i foodies poddawani są krytyce i żartom. Najbardziej zrzędliwa część społeczeństwa, czyli internauci, uwielbiają wygłaszać opinie, że jedzenie jest od jedzenia, nie robienia mu zdjęć. Samo „zjawisko” fotografowania nazwane zostało „foodstagramingiem”, od każdorazowego wyciągania telefonu, gdy tylko talerz wjedzie na stół. Nie każda osoba wrzucająca fotkę śniadania czy obiadu na Instagram jest jednak foodie. Kim więc oni są?


Źródło zdjęcia: http://facebook.com/Wawasutra

Chociaż mój blog Śledź po Warszawsku funkcjonuje już od ponad roku, głupio przyznać, że przed założeniem go nie dokonałam żadnej analizy blogowego rynku. Nie miałam pojęcia, że osób chodzących po warszawskich knajpach jest tak wiele, dopóki znajomi zewsząd nie zaczęli mi podsyłać przeróżnych adresów. Konkurencja? Nie, bo szczęśliwie to, co nas wyróżnia od reszty, to to, że nie jesteśmy foodies, a w miejscach których odwiedzamy oceniamy przede wszystkim atmosferę i możliwość spędzenia w miły sposób czasu, często w ogóle nie biorąc żadnego jedzenia. Nie mniej, odkąd dowiedziałam się o istnieniu „warsaw foodies”, regularnie czytam ich blogi i często z nich korzystam. Miałam okazję poznać osoby prowadzące najbardziej znane blogi warszawskich smakoszy – to normalni ludzie, którzy zwyczajnie chcą się podzielić z innymi swoją pasją do dobrego jedzenia i wiedzą gdzie warto zjeść, a które miejsce ominąć.

Dlaczego warto odwiedzać blogi warsaw foodies? Pewnie każdy z nas stanął kiedyś przed dylematem – gdzie napić się kawy, gdzie zjeść obiad, lunch, zaprosić kogoś na kolację. Czy miejsce, do którego chcę wejść jest dobre, czy tylko na takie wygląda? Na blogach tych znaleźć można setki zrecenzowanych knajp, restauracji i kawiarni, mieszczących się często w odległych od centrum dzielnicach, z obszernym opisem, cenami oraz zdjęciami dań. Dzięki tym blogom wiem, gdzie mogę zjeść na przykład na moich Bielanach i Targówku, które do pewnego momentu wydawały mi się kompletną pustynią, chociaż jak się okazało, wcale nie jest z nimi aż tak źle. Niezwykle pomocny jest portal Warsaw Foodie, na którym najłatwiej jest znaleźć interesujące miejsce w swoim sąsiedztwie, czy ciekawy targ, który otwiera się w sąsiedniej dzielnicy.

Oto adresy, które warto odwiedzić:

http://warsawfoodie.pl

http://froblog.pl/

http://restaurantica.pl/

http://nakarmionastarecka.pl/

Smacznego! A już za tydzień, przegląd najlepszych warszawskich blogów poświęconych samemu miastu.

 

Autorka współtworzy blog Śledź po Warszawsku

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...