Wawerska unifikacja kultury

Karolina Wiśniewska    2013-12-10 08:53:59

Podczas upływającego weekendu Warszawa w dużej mierze skupiła swą uwagę na polityku z...Krakowa! Aby zatem odpocząć od jabłkowych politycznych nowości proponujemy przenieść się w świat stołecznej kultury, tym bardziej, że w niej także dużo się dzieje. Udajemy się do dzielnicy Wawer, gdzie planuje się połączyć sześć klubów kultury w jedno duże Wawerskie Centrum Kultury. Dyskusja toczy się od dawna, bowiem pomysł nie wszystkim się podoba.

Już za niecały miesiąc – 1 stycznia 2014 – mieszkańcy dzielnicy oficjalnie pożegnają się z klubami:  Anin, Falenica, Aleksandrów, Zastów, Marysin i Radość, które staną się filiami wielkiego Wawerskiego Centrum Kultury. Inicjatywa ta była kluczowym punktem obrad Rady Dzielnicy odbywających się 19 listopada. Ostatecznie radni przyjęli uchwałę kierującą projekt połączenia pod obrady Rady Miasta.

Zgodnie z planem, kluby osiedlowe mają pozostać na swoich miejscach i działać jako filie Wawerskiego Centrum Kultury. Ich dotychczasowi dyrektorzy staną się zatem kierownikami poszczególnych filii podległych jednemu wspólnemu dyrektorowi.

Udzielając odpowiedzi na pytanie: dlaczego postanowiono przeprowadzić takie zmiany, można by sięgnąć po doskonale znany wszystkim slogan – gdy nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Inicjatorzy przekonują, że dzięki połączeniu uda się zgromadzić wiele oszczędności. Obecnie każdy klub posiada własną obsługę finansową. Po „zjednoczeniu” zostanie to ujednolicone i w pewien sposób scentralizowane, gdyż wszelkie wsparcie pieniężne przekazywane będzie bezpośrednio na rzecz Centrum. Zmniejszą się zatem koszty utrzymania poszczególnych klubów. Dotychczas każdy klub zabiegał o to, aby posiadać własny sprzęt oraz pełne wyposażenie. Teraz takie rzeczy mają być wspólne, a poszczególne filie mają się nimi wymieniać. Radni przekonywali również, że połączenie przyniesie dodatkowe możliwości pobierania funduszy zewnętrznych. Przy czym warto podkreślić, iż nowe Wawerskie Centrum Kultury ma podlegać bezpośrednio Urzędowi Miasta, a nie Urzędowi Dzielnicy.

Planowane zmiany wiążą się także z redukcją pewnych etatów. Zlikwidowane zostaną przede wszystkim ważne stanowiska głównych księgowych – zamiast sześciu (dla każdego klubu oddzielnie) będzie jeden dowodzący finansami wszystkich filii. Oprócz tego planuje się zrezygnować z funkcji dozorcy na rzecz monitoringu, a poszczególne ekipy sprzątające zastąpić jedną firmą obsługującą placówki.  

Oprócz kwestii – nazwijmy to – czysto materialnych, Zarząd Dzielnicy przekonuje, że połączenie klubów pozwoli ujednolicić i polepszyć ofertę kulturalną, a w efekcie zwiększy zainteresowanie kulturą wśród mieszkańców.  Każdy klub realizuje swój własny program i dociera z nim do konkretnych odbiorców, a rynek mamy coraz bardziej chłonny, coraz więcej jest potrzeb mieszkańców. Przy połączeniu moglibyśmy poszerzyć ofertę, która w chwili obecnej nie jest skierowana do wszystkich grup wiekowych w równym stopniu – mówił na listopadowej sesji zastępca burmistrza Łukasz Jeziorski. Podkreślał, że obecne kluby w żaden sposób nie współpracują ze sobą ani nie promują wzajemnie swojej działalności, co nie wpływa pozytywnie zarówno na  propagowanie kultury jak również ich własny wizerunek.

Wśród przeciwników połączenia znajdują się przede wszystkim radni reprezentujący klub Prawa i Sprawiedliwości. Proponowane powołanie Centrum naszym zdaniem doprowadzi do centralizacji zarządzania kulturą w Wawrze - mówił w imieniu całego klubu przewodniczący Włodzimierz Zalewski. Wawerski PiS nie wierzy także w ideę oszczędności, których ich zdaniem nie będzie. Wręcz przeciwnie – uważają, że przyszłe Centrum Kultury zacznie się rozrastać generując nowe koszty i stanie się pretekstem do tworzenia dodatkowych stanowisk. Radni krytykują również pośpiech podejmowanych zmian oraz brak konsultacji ze środowiskami klubów - Nie mieliśmy czasu się ustosunkować i nie mieliśmy czasu na właściwą analizę. Uważamy również, że dialog ze środowiskiem klubów polegał w zasadzie na informowaniu o zamiarach utworzenia Centrum – dodawał W. Zalewski.

Wśród mieszkańców Wawra głosy zdają się być podzielone. Część uznaje, że zmiany niepotrzebnie burzą funkcjonowanie osiedlowych klubów i stawiają ich przyszłość pod dużym znakiem zapytania. Inni z kolei starają się patrzeć na pomysł bardziej optymistycznie,wierzą w poprawę jakości i ożywienie dzielnicowej kultury.

 

Źródło zdjęcia: https://facebook.com/kulturalnywawer

 

ZOBACZ TAKŻE:

Warszawska płaca minimalna

Burmistrz chce odwołania szefowej Białołęckiego Ośrodka Kultury

Śląski akcent w Warszawie

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...