Socjalista wraca na „robotniczą” Wolę

Paweł Krulikowski    2013-12-10 18:55:58

Po sześciu latach nieobecności pomnik Ludwika Waryńskiego ponownie powraca. Konsekwentnie zabiegali o to warszawscy radni SLD. I dopięli swego. Wczoraj na skrzyżowaniu ulic Kasprzaka i Bema ustawiono popiersie historycznego przywódcy ruchu socjalistycznego w Polsce. Oficjalne odsłonięcie pomnika planowane jest po nowym roku.

Przypomnijmy, Ludwik Waryński trafił na warszawskie ulice w latach 70. Wtedy jeszcze jako patron zakładów Bumar-Waryński. Rzeźba, przedstawiająca jego podobiznę ustawiona była na ulicy Kolejowej, gdzie znajdowało się przedsiębiorstwo. W 2005 roku Bumar został sprzedany w ręce prywatne. Wówczas zdemontowano popiersie XIX-wiecznego socjalisty i zdeponowano je w magazynie. Dwa lata później Sojusz Lewicy Demokratycznej rozpoczął starania w celu przywrócenia Waryńskiego na należne mu miejsce. Dlaczego? W rozmowie z naszym portalem w maju tłumaczył to Sebastian Wierzbicki, szef warszawskiego SLD - Uważamy, że, jako jeden z czołowych ideologów ruchu socjalistycznego, na to zasługuje. Nawet IPN nie ma w tym przypadku żadnych obiekcji.

Jednak przez lata SLD w żaden sposób nie był w stanie wpłynąć na decyzję i wymóc postawienia pomnika. Pomimo obietnic zarówno Kazimierza Marcinkiewicza czy Hanny Gronkiewicz-Waltz już w 2006 roku. Ostatecznie impulsem stała się kampania referendalna jesienią bieżącego roku. Platforma postanowiła ulec w sprawie Waryńskiego, uśmiechając się tym samym do niedecydowanych wyborców SLD, co robić w sprawie głosowania nad przyszłością obecnej Prezydent. 10 października, czyli na trzy dni przed referendum, władze dzielnicy Wola postanowiły rozpisać przetarg na ustawienie pomnika. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł około 100 tysięcy złotych, zaś ostatecznym miejscem wybrano skrzyżowanie ulic Kasprzaka i Bema.

Oczywiście, jak zawsze w przypadku pomników o zabarwieniu ideologicznym, tak i tutaj, nie mogło zabraknąć kontrowersji. Protestowali głównie radni PiS, którzy uzasadniali swój sprzeciw internacjonalnymi poglądami Waryńskiego, który miał być rzekomo przeciwnikiem niepodległości państwa polskiego. Kolejnym zarzutem była również kwestia miejsca ustawienia popiersia. Środowiska prawicowe sprzeciwiały się tej lokalizacji z powodu bliskości kościoła pw. św. Stanisława. W ich optyce oburzające jest, by doktryner socjalizmu stał naprzeciwko świątyni. Także i w tym przypadku nic nie wskórali.

Dziś ostatecznie dobiegła końca sprawa ustawienia popiersia. Pomnik stanął na wyznaczonym przez radnych miejscu, zaś rzeczniczka Urzędu Dzielnicy Wola Monika Beuth-Lutyk cieszy się, że mieszkańcy dostaną nowy skwer, który otrzymał imię tak ważnego patrona. Zapowiada również dalszą rozbudowę przestrzeni na skrzyżowaniu ulic Kasprzaka i Bema. Mają tam się znaleźć ławki, roślinność oraz plac zabaw. Dzielnica obiecuje skończyć remont do końca grudnia. Beuth-Lutyk zauważa również, że dotąd w sprawie Waryńskiego nikt nie protestował, zatem socjalistyczne poglądy twórcy Proletariatu wydają się nie przeszkadzać mieszkańcom Woli.

Lewica niewątpliwie zrobiła kolejny krok w kwestii odzyskania swojej historii, bez odwoływania się do niechlubnych jej fragmentów z czasów PRL. Choć większości Polaków Waryński wciąż kojarzy się tylko ze 100-złotowym banknotem, to z pewnością ciężko odmówić mu zasług dla ruchu robotniczego w naszym kraju.

Źródło: własne, gazeta.warszawa.pl

Zobacz także:

Lewica odzyskuje historię

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...