Polityczna ślizgawka

Wiktor Raczkowski    2013-12-10 22:53:03

„Warszawska Starówka umiera, a Miasto nie robi nic, by tej śmierci zapobiec” – pisali pod koniec listopada w liście otwartym członkowie Zarządu Warszawskiego Twojego Ruchu. Wyrażali wówczas zaniepokojenie z powodu odstąpienia od organizacji dorocznego jarmarku świątecznego na Rynku Starego Miasta. Jarmark miał zostać zastąpiony sztucznym lodowiskiem jednak z tego pomysłu również zrezygnowano. Teraz wszystko wskazuje na to, że przedstawiciele Zarządu Warszawskiego TR przynajmniej częściowo będą mogli odetchnąć z ulgą. Lodowisko jednak powstanie.

Źródło zdjęcia: http://www.um.warszawa.pl/o-warszawie/kompendium-wiedzy/rynek-starego-miasta

„Amatorzy lodowego szaleństwa będą mogli z niego korzystać już od połowy przyszłego tygodnia" – poinformowała na swoim publicznym profilu na Facebooku prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Lodowisko o wymiarach 20 na 30 metrów powstanie po wschodniej stronie rynku. – Będzie oświetlone, pięknie iluminowane oraz świątecznie udekorowane. Poza tym będzie je otaczać 40 świerków dostarczonych przez Lasy Miejskie. Dla chętnych będzie też wypożyczalnia łyżew. Całość sfinansuje miasto – zapowiada Agnieszka Kłąb z Biura Prasowego stołecznego Ratusza.

Lodowisko miało wystartować już na początku grudnia, jednak pomysł został zawieszony z powodu wycofania się jednego ze sponsorów. Komu więc zawdzięczamy możliwość ślizgania się? – To, że się udało, to efekt wspólnych działań miasta, restauratorów, dzielnicy, Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a także Lasów Miejskich – odpowiada Agnieszka Kłąb. Niestety, wraz z otwarciem ślizgawki na Starym Mieście, warszawiakom odebrano możliwość jazdy na łyżwach pod Pałacem Kultury. Powodem jest zły stan techniczny lodowiska, które służyło mieszkańcom Stolicy każdej zimy od 2000 roku.

– To lodowisko było co roku rozkładane, demontowane, przechowywane w magazynie. Na bieżąco naprawialiśmy małe usterki, ale teraz potrzeba generalnego remontu, a na to nie mamy pieniędzy. Chodzi zarówno o podłoże, elementy konstrukcji lodowiska, takie jak bandy, jak i sprzęt do odświeżania lodu, czyli rolbę. Maszyna czyściła i wygładzała lód. Miała już jednak 50 lat i nie nadaje się do dalszej pracy – tłumaczy Ewelina Dudziak, rzeczniczka zarządu PKiN.

Przedstawiciele opozycji w Radzie Warszawy podkreślają natomiast, że ponowne przeforsowanie decyzji o organizacji lodowiska na rynku Starego Miasta jest wynikiem krytyki jaka spadła w ostatnim czasie na władze Warszawy z powodu zaniedbywania okolic Starówki oraz Nowego Miasta. Restauratorzy oraz właściciele księgarni i sklepów zlokalizowanych w tym rejonie narzekają, że zimą cała okolica zamiera, a miasto nie robi nic, by im pomóc. Ogromnym problemem są także czynsze, które - zdaniem najemców - są zdecydowanie zbyt wysokie. – Jeśli to się nie zmieni, skończymy jak ci, których lokale już od lat stoją zamknięte – żalą się przedsiębiorcy.

– Nie dość, że musimy płacić te horrendalne czynsze, to jeszcze nie otrzymujemy żadnego wsparcia, żeby ożywić Rynek Nowego Miasta . W ubiegłym roku wystąpiłam do Zarządu Terenów Publicznych o zgodę na lodowisko. W tym roku zrobiłam to samo, ale znów usłyszałam „nie", bo lodowisko ma być na Rynku Starego Miasta. A na propozycję, by na Nowym Mieście zorganizować cotygodniowy jarmark z ekologiczną żywnością: warzywami, owocami, serami, ZTP odpowiedział, że spowoduje to bałagan – opowiada Marta Gasińska, właścicielka restauracji Freta 33.

Jak przedstawiciele władz miasta bronią się przed tymi zarzutami? – Władzom miasta zależy na tym, żeby zarówno Stare, jak i Nowe Miasto ożyło, zwłaszcza w okresie świątecznym. Dlatego na Rynku Nowego Miasta postawiliśmy choinkę oraz podświetlanego misia. Zwłaszcza miś powinien stać się atrakcją przyciągającą warszawiaków i turystów – mówił dla Gazety Wyborczej Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy ratusza.

Innego zdania są jednak przesiębiorcy z Nowego Miasta. Mimo lodowiska w pełni zadowoleni nie mogą być także restauratorzy i sklepikarze z rynku Starego Miasta, którzy narzekają, że jarmark świąteczny - przyciągający dotychczas mnóstwo turystów, przeniesiono pod Dworzec Centralny, gdzie wygląda po prostu okropnie i kiczowato.

Źródło: Gazeta Wyborcza, TVN Warszawa, własne

Zobacz także:

Pusto i smutno będzie tej zimy na Starówce

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...