Gocław: metro vs. tramwaj - komunikacyjny problem i polityczny konflikt

Karolina Wiśniewska    2013-12-11 16:08:44

Wtorkowa sesja Rady Dzielnicy Praga-Południe przyniosła niemało emocji. Jednym z najbardziej spornych punktów porządku obrad były problemy komunikacyjne Gocławia oraz sposoby na ich rozwiązanie, które w zależności od ugrupowania politycznego prezentowały się zupełnie inaczej. PO na czele z burmistrzem opowiada się za linią tramwajową – wybudowaną szybciej i z pomocą UE. PiS pomysł krytykuje, określa go jako „połowiczny” i domaga się budowy III linii metra.

Gocław to jedna z najprężniej rozwijających się części dzielnicy Praga-Południe. Liczba mieszkańców (aktualnie około 60 tys.) systematycznie zwiększa się z każdym rokiem. Jedynym środkiem komunikacji miejskiej, którym można dotrzeć do centrum stolicy jest obecnie autobus - tkwiący każdego dnia podczas godzin szczytu w niebotycznych korkach. 

Rozwiązanie problemu od dawna jest tematem dyskusji. Tramwaj, metro czy też nowe linie autobusowe – zastanawiają się zarówno władze, jak i mieszkańcy. Radni PO na czele z burmistrzem Tomaszem Kucharskim od początku przekonują, że najlepszym sposobem na „odkorkowanie” Gocławia jest tramwaj – wybudowany znacznie szybciej i w dużej mierze ze środków UE. Dla mnie jest jasne: metro to wydatek 3,5-4 mld zł i budowa w perspektywie 10 czy nawet 20 lat, a tramwaj kosztowałby 220 mln zł z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-20 – mówił na wtorkowej sesji T. Kucharski. Pomysł ten krytykują radni PiS-u. Uważają oni, że tramwaj to rozwiązanie „tymczasowe”, które nie rozwiąże problemu w perspektywie długoterminowej. Tramwajem się nie obronimy – przekonywał na sesji Mateusz Mrozek (PiS). Ugrupowanie domaga się zatem budowy III linii metra. Wg wstępnie rysowanych planów miałaby prowadzić od stacji Stadion Narodowy przez Dworzec Wschodni, północny Grochów, Wiatraczną i Przyczółek Grochowski. 

Nie da się ukryć, że metro to najszybszy i najwygodniejszy sposób komunikacji w mieście. Problem z ewentualną III linią polega jednak na tym, że obecnie nie prowadzi się tu nawet żadnych prac koncepcyjnych. W związku z tym, jej wybudowanie (biorąc pod uwagę warszawskie realia i fakt niedokończonej budowy II linii) mogłoby zająć kilkanaście lat. Rozumiem, że radni PiS proponują mieszkańcom Gocławia, by jeszcze całe pokolenie jeździło w korkach autobusami, np. do liceów w centrum – krytykował na sesji Robert Kempa z PO. Radni Prawa i Sprawiedliwości bronili swojego pomysłu i przekonywali, że tramwaje mogą okazać się równie problematycznym rozwiązaniem, choćby ze względu na wywłaszczanie ogródków działkowych wzdłuż Kanału Wystawowego.

Burmistrz Pragi-Południe Tomasz Kucharski, będąc jednocześnie radnym Sejmiku Mazowsza wystosował wniosek do Zarządu Województwa Mazowieckiego o umieszczenie linii tramwajowej w kontrakcie terytorialnym (czyli umowie podpisywanej z Marszałkiem Mazowsza), co pozwoliłoby zyskać wspomniane wyżej dotacje z budżetu UE. Aby owe dofinansowanie zdobyć, niezbędne jest poparcie ze strony Urzędu Miasta, co wbrew pozorom może okazać się niełatwe. O ile bowiem, w zeszłym roku Ratusz przekonywał o jak najszybszym rozwiązaniu gocławskiego problemu komunikacyjnego, tak teraz na plan pierwszy wysuwają się inne inwestycje. W wypowiedzi Michała Olszewskiego udzielonej portalowi gazeta.pl, wiceprezydent Warszawy przyznał, że priorytetem jest dokończenie budowy II linii metra, a potem linia tramwajowa Wilanów - Mokotów - Ochota. Trasę na Gocław zaś miasto trzyma w rezerwie.

Radni PO deklarują, że będą przekonywać władze miasta o konieczności realizacji inwestycji na Pradze-Południe: Gocław się ciągle rozrasta. Problem z wyjazdem jest już teraz, a z roku na rok będzie coraz trudniej – mówią. Linia tramwajowa najprawdopodobniej prowadziłaby ul. Bora-Komorowskiego i w bok od Saskiej Kępy wzdłuż tzw. Kanału Wystawowego do al. Waszyngtona.

Co o pomysłach komunikacyjnych sądzą mieszkańcy? Wygląda na to, że głosy są podzielone. Co ciekawe, część z nich w ogóle nie chce wprowadzania jakichkolwiek zmian (ew. zwiększenia częstotliwości kursowania linii 507 z godzinach szczytu). W komentarzach zamieszczanych pod artykułami opisującymi problem przekonują, iż jest to „uszczęśliwianie na siłę” - Mamy super dojazd do centrum i tramwaje na prawdę nie są potrzebne do szczęścia. 507 dojedziesz w max 15 minut – czytamy na jednym z forum. Na Facebooku działa także specjalna strona, pt.: NIE chcę tramwaju na Gocław. Być może nie cieszy się zawrotną popularnością (54 polubienia), niemniej jednak jest pewnym źródłem na zapoznanie się z uwagami mieszkańców w kwestii tramwaju. 

Pojawiają się również liczne głosy mieszkańców, którzy przyznają, że problem komunikacyjny (nawet jeśli obecnie nie jest aż tak wielki) za kilka lat sparaliżuje Gocław. Podobnie jak na wtorkowej sesji, jedni opowiadają się za metrem, inni za tramwajem.

Sprawa jest niezwykle ważna (przez to budzi tak wiele emocji) zarówno dla rządzących, jak również mieszkających na Pradze-Południe. Na razie wszystko wskazuje na to, iż trudno znaleźć w konflikcie tzw. „złoty środek” - zadowalający wszystkie strony. Póki co pewne jest jedno – o tramwaju na Gocław jeszcze nieraz usłyszymy.

Źródła: gazeta.pl, wawalove.pl, 

Źródła zdjęć: 1. https://facebook.com/Gocław, 2. https://facebook.com/NIEchcetramwajunaGoclaw

 

ZOBACZ TAKŻE:

Jeziorko Gocławskie. Co dalej? http://www.politykawarszawska.pl/index.php/article/257

Rewitalizacja Warszawy – gdzie, jak i kiedy? http://www.politykawarszawska.pl/index.php/article/209

Mozaika polityczna Pragi-Południe http://www.politykawarszawska.pl/index.php/article/287

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...