Stan wojenny 32 lata później

Wiktor Raczkowski    2013-12-12 16:57:58

Jak co roku przedstawiciele środowisk prawicowych spotkają się w nocy z 12 na 13 grudnia przy ul. Ikara, by protestować pod domem gen. Jaruzelskiego. „Rozliczmy czerwonych zbrodniarzy” – brzmi hasło tegorocznej manifestacji, na którą zapraszają Komitet Upamiętnienia Ofiar Stanu Wojennego oraz członkowie warszawskiego Forum Młodych PiS.

Demonstranci będą jednak protestowali przed pustym domem, ponieważ w poniedziałek 9 grudnia gen. Jaruzelski trafił do szpitala z powodu nasilenia niewydolności krążenia. Członkowie licznych prawicowych grup, które zapowiedziały swój udział w nocnej manifestacji, tłumaczą, że nie mogą pogodzić się z faktem, że po tylu latach generał wciąż nie został ukarany za zbrodnie popełnione w czasie trwania stanu wojennego.

Nie wiadomo czy tym razem na Ikara zjawią się także obrońcy gen. Jaruzelskiego. Przedstawiciele stołecznej policji zapowiadają jednak, że są przygotowani na tę okoliczność i nie dopuszczą do ewentualnych przepychanek pomiędzy obiema grupami.

W piątkowy poranek na ulicach Warszawy nie zabraknie także słynnych koksowników oraz ogrzewających się przy nich funkcjonariuszy ZOMO.  Najłatwiej będzie ich spotkać na popularnej „patelni” (czyli placu przed wejściem do stacji metra Centrum), gdzie w godzinach 6-22 trwał będzie happening zorganizowany przez Fundację Odpowiedzialność Obywatelska. W kilku punktach stolicy pojawią się również pamiętane z czasów stanu wojennego pojazdy pancerne.

Chętni będą mogli przejechać się także podstawionym przez Instytut Pamięci Narodowej zabytkowym Ikarusem. Jego trasa, zaczynająca się i kończąca na pl. Konstytucji, połączy miejsca związane ze stanem wojennym: gmach MSW przy Rakowieckiej, pobliski areszt, dawną siedzibę "S" przy Mokotowskiej, Pałac Mostowskich, kościół św. Stanisława Kostki i Wyższą Oficerską Szkołę Pożarniczą na Żoliborzu. Pojazd kursował będzie bezpłatnie w godzinach 10-20. W ramach upamiętnienia ofiar stanu wojennego z inicjatywy Instytut na budynku Pałacu Kultury  o godz. 19:30 pojawi się symboliczne  Światło Wolności będące manifestacją przywiązania do idei wolności, demokracji i prawdy.

O godzinie 19 swoje obchody rocznicowe rozpoczną środowiska związane z Prawem i Sprawiedliwością, które z pl. Trzech Krzyży przejdą w stronę Kancelarii Premiera w „Marszu Wolności, Solidarności i Niepodległości. „Trzydzieści dwa lata temu, w grudniową noc, komunistyczne władze wypowiedziały wojnę milionom Polaków. Postanowiły zniszczyć Solidarność, odebrać ludziom nadzieję na godne życie, wolność i niezawisłość, prawdę i sprawiedliwość. Polacy złożyli daninę krwi i cierpienia, ale ich marzeń i pragnień nie zniszczono. To zasługa Solidarności, wszystkich ludzi dobrej woli. To zasługa Kościoła i papieża Jana Pawła II” – napisali inicjatorzy Marszu w wydanej przez siebie deklaracji.

- W tym roku w centrum tego, co chcemy przekazać, jest prawda o wielkiej niesprawiedliwości, jaka dzieje się w naszym kraju, o wielkiej niesprawiedliwości społecznej. Jeśli chcemy, by nasz naród trwał, był wspólnotą, musi to być wspólnota jakoś skonsolidowana, a podstawą tego musi być sprawiedliwość . Nie ma solidarności bez sprawiedliwości – dodawał Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Źródło: Gazeta Wyborcza, własne

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...