Budżet przy akompaniamencie kolęd

Paweł Krulikowski    2013-12-13 02:33:43

Emocjami z wczorajszego posiedzenia Rady Warszawy można by obdzielić pięć kolejnych sesji. I nic dziwnego. Głównym punktem debaty był budżet miasta na rok 2014, a zatem gra toczyła się dosłownie o wysoką stawkę. Nie zabrakło zatem dzielnicowych dramatów, wzajemnych oskarżeń i całej masy poprawek do projektu dochodów i wydatków na następny rok. Z drugiej strony, mieliśmy też chwilę oddechu w postaci tradycyjnego spotkania opłatkowego.

Cisza przed burzą

Zanim rozpoczęła się batalia o budżet, tradycyjnie ustalono porządek obrad. Tym razem warto odnotować, że ponownie zabrakło decyzji w sprawie wyczekiwanego pomnika Rotmistrza Witolda Pileckiego . Niezbędne są jeszcze dodatkowe formalności w tej sprawie, między innymi brakuje opinii Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Z inicjatywy radnej Pauliny Piechny-Więckiewicz z SLD przyjęto również wniosek o wprowadzenie do planu sesji informacji Prezydent m. st. Warszawy w sprawie korzystania z Karty Warszawiaka przez bezrobotnych. Koniecznie należy podkreślić dwa inne istotne wydarzenia, zanim jeszcze zaczęto spierać się o miejskie pieniądze. W zeszłym tygodniu, na własne życzenie, z powodów zdrowotnych wygaszono mandat radnej PO Agnieszki Makles. Dziś zaprzysiężono jej następczynię, Jolantę Kasztelan, również reprezentującą Platformę. O pamięć o wydarzeniach ważnych zadbał natomiast jak zwykle radny Andrzej Melak z PiS. Poprosił z mównicy wszystkich obecnych o powstanie i uczczenie minutą ciszy wszystkich ofiar stanu wojennego. Nikt się z tego ze wszech miar słusznego hołdu nie wyłamał.

Money, money, money

Na pierwszy rzut poszła batalia o zmiany w tegorocznym planie budżetowym. I zaczęło się naprawdę "ostro". Obecny na sali Burmistrz Ursynowa Piotr Guział odpierał ataki platformerskich radnych Jarosława Szostakowskiego i Macieja Wyszyńskiego, zarzucających mu niedociągnięcia w wykonaniu inwestycji zaplanowanych na 2013 rok. Poszło o mieszkania komunalne, z których zbudowaniem zwleka Guział, tłumacząc się złymi warunkami atmosferycznymi, ale i bałaganem, zostawionym mu przez poprzedni zarząd dzielnicy. - Teraz rządzą ludzie z doświadczeniem. Niedoskonali, ale któż z nas jest doskonały, niech pierwszy rzuci kamieniem - prowokował w swoim stylu włodarz Ursynowa. Ostatecznie przegłosowano zmiany w bieżącym planie wydatków i po 40-minutowej przerwie rozpoczęto debatę nad projektem budżetowym na rok następny.

Następne zdanie tego akapitu może wydać się czytelnikom bardzo niewiarygodne, ale potwierdzam, widziałem na własne oczy. Prosto z opłatkowego spotkania w Sejmie na posiedzenie Rady przyjechała Pani Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Silna, zwarta i gotowa do zreferowania założeń budżetu na rok 2014. O szczegółach przyszłorocznego planu finansowego piszemy w odrębnym artykule, tu skupmy się więc na dynamice debaty. A zatem, Prezydent wspomniała o najważniejszych celach przyszłorocznych inwestycji (II linia metra, modernizacja ulicy Marsa-Żołnierska). Odniosła się do palących problemów budżetowych, takich jak odszkodowania z tytułu niesławnego dekretu Bieruta oraz „janosikowego”. Przypomniała również krytykom, że pomimo wzrostu cen biletów miasto wciąż dopłaca 2/3 do ceny jednego przejazdu. Hanna Gronkiewicz-Waltz pokrótce odniosła się także do budżetu partycypacyjnego , w ramach którego trwają konsultacje, na co sami warszawiacy zechcą wydać 1% budżetu. Po Pani Prezydent głos zabrał Skarbnik miasta, Mirosław Czekaj. To on przedstawił konkretne liczby, a zatem wydatki na poziomie 13 miliardów, zyski na poziomie 14 miliardów, miliardowy deficyt. Łączne zadłużenie naszej stolicy wyniesie w przyszłym roku 6 miliardów złotych. Warto również zauważyć, że zaproponowany przez Ratusz budżet spełnił wszystkie wymogi, stawiane przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

Do prezentacji Prezydent i Skarbnika jako pierwszy w bloku wystąpień klubowych odniósł się Przewodniczący klubu Jarosław Szostakowski z PO. Uznał, że to odpowiedni moment na podsumowania i podziękował wszystkim urzędnikom i radnym zaangażowanym w pracę nad projektem budżetu. Stwierdził, że jest to dobry projekt, pomimo trudności finansowych, jakie wynikają z globalnego kryzysu. Zauważył, że zaplanowane zostały większe środki na inwestycje niż w latach ubiegłych i zapowiedział, że Platforma zdecydowanie poprze ten budżet. Dokładnie przeciwne zdanie miał lider klubu PiS Maciej Wąsik. W swoim przemówieniu punktował kolejne słabości planu finansowego, wskazując, że Prezydent Gronkiewicz-Waltz w 2010 obiecała zerowy deficyt na rok 2014. Wypominał Ratuszowi nierealne założenia wpływów z podatku PIT, przesadzony optymizm w sprawie dochodów majątkowych, a przede wszystkim brak zaksięgowania odszkodowań z tytułu dekretu Bieruta, które w optyce radnego PiS mogą w najbliższym roku kosztować warszawiaków miliard złotych. Oceniam ten budżet jako fikcję, będziemy głosować przeciw. – zapowiedział Wąsik.

Coraz bliżej święta...

Po druzgocącej recenzji projektu ze strony radnego PiS, Przewodnicząca Rady Ewa Grupińska-Malinowska zaprosiła wszystkich na kolejną przerwę. Tym razem z uroczystego powodu. Jak co roku zorganizowane zostało spotkanie opłatkowe. Choć nie obyło się bez (żartobliwych) kontrowersji. Życzenia radni mieli składać sobie w Sali im. Gagarina, co wspomniany wyżej Maciej Wąsik skwitował z przymrużeniem oka – Na litość boską, opłatek w Sali Gagarina?! Po chwili jednak razem ze wszystkimi innymi członkami Wysokiej Rady składał życzenia i śpiewał kolędy. Nie zabrakło dobrych słów od Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, przedstawicielki Wojewody Mazowieckiego, reprezentantów warszawskich kościołów czy Prezydium Rady. Kapitalne przedstawienie jasełkowe odegrały dzieci z jednej ze stołecznych szkół.

ale pracować trzeba

Po przedświątecznych serdecznościach i skromnym poczęstunku w doborowym towarzystwie radni w doskonałych humorach wrócili do budżetowych starć. No może nie do końca doskonałych. Much w nosie nie pozbył się Adam Cieciura z SLD, oburzony przerwaniem serii wystąpień klubowych, co jak zauważył było precedensem w pracach Wysokiej Rady. Budżet zrecenzował zaś krótko. W tym kształcie jest mirażem, nie poprzemy go, choć może to niektórych zdziwić. – podsumował Cieciura.

W toku wystąpień indywidualnych budżet krytykowali i składali niezliczoną ilość poprawek między innymi: Maciej Maciejowski (niezrzeszony), Maciej Wąsik, Dariusz Figura, Andrzej Melak, Piotr Szyszko i Alicja Żebrowska (PiS) oraz Paulina Piechna-Więckiewicz (SLD). Na ich frontalne ataki odpowiadała sama Prezydent Gronkiewicz-Waltz, której trzeba oddać, że była dzisiaj w najwyższej retorycznej formie. Przykład? Na pokrzykiwania z sal opozycji o słynnym już syberyjskim modrzewiu w świeżo wybudowanym sanitariacie nad Wisłą, zripostowała zaproszeniem Macieja Wąsika na pyszną kawę do kawiarni zlokalizowanej w tymże sanitariacie. Niewdzięczny reprezentant PiS jednak zrezygnował z propozycji. Postponowała również ataki dotyczące przerostu zatrudnienia w Warszawie czy niezrealizowanej budowie Szpitala Południowego. Prezydent odniosła się także do zarzutów, dotyczących ignorowania interpelacji radnych – Wszystkie pisma od państwa czytam, pilnuje też by moi urzędnicy na wszystkie odpowiadali. Wywołało to oburzenie radnego Maciejowskiego, którego ostatnie perypetie z interpelacją w sprawie Julii Pitery są powszechnie znane.

W ostatniej odsłonie budżetowej wojny totalnej ponownie na świeczniku znalazł się Piotr Guział. Oburzony na poprawkę, jaką zgłosił do budżetu Maciej Wyszyński, ursynowski radny z PO, wyliczał straty dla dzielnicy i miasta, spowodowane taką propozycją. O co chodzi konkretnie? Otóż Wyszyński wniósł korektę, ścinającą dzielnicy Ursynów 40% wydatków na kulturę i zerującą budżet współpracy międzynarodowej Ursynowa z miastem Smoleńsk. Jak uzasadniał radny Platformy - te pieniądze zostały przesunięte na budowę nowego, potrzebnego w dzielnicy przedszkola. W niezwykle emocjonalnym (i długim) wystąpieniu Guział wyrzucił wszystkie swoje żale. Dlaczego szkodząc mnie, chcecie zaszkodzić mieszkańcom? – dopytywał, sugerując polityczną zemstę władz miasta za organizację referendum. Zapewniał również, że na nowe przedszkole zdobędzie środki z innego źródła finansowania, a na kulturę nie. Bez skutku. W bloku głosowań nad poprawkami propozycja Wyszyńskiego została przyjęta. Powagę i skupienie kolejnych decyzji radnych delikatnie rozmył również jeden z wniosków Dariusza Figury, który apelował o dodatkowe środki na ochronę warszawskich ulic przed dziką zwierzyną. W kontekście niedawnej samochodowej kolizji z dzikiem Sebastiana Wierzbickiego z SLD, wywołało to salwę śmiechu na sali. Ostatecznie zaś, tę poprawkę Hanna Gronkiewicz-Waltz zgłosiła jako... autopoprawkę. Budżet przyjęto stosunkiem 32 głosów za i 24 przeciw.

Hej, za rok wybory

To ostatni plan finansowy, jaki przyjęła Rada Warszawy w tym składzie. Następny już po nowych wyborach. Można go oceniać na wiele sposobów, jednakże, jak zwykle wiele jego pozycji budzi uzasadnione kontrowersje. Ratusz broni się, że jest to najbardziej optymistyczny z realnych scenariuszy, opozycja kontruje, że to nie budżet, tylko mrzonka. Jak będzie, pokaże czas i przyszłoroczna praktyka rządów. Dobry plan finansowy poznamy po nikłej ilości poprawek i zmian, jakie w trakcie roku wprowadzą do niego warszawscy radni.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...