Będzie strajk na Okęciu?

Adam Kielar    2013-12-13 15:43:28

Według informacji „Rzeczpospolitej”, od niedzieli w Porcie Lotniczym im. Fryderyka Chopina ma rozpocząć się strajk włoski podczas kontroli bezpieczeństwa. Mają go przeprowadzić pracownicy firmy Konsalnet. Według przedstawicieli lotniska, pasażerowie nie ucierpią z tego powodu.

Jak podaje „Rz”, w całej sprawie chodzi o planowane obniżki pensji dla pracowników Konsalnetu. Maja one sięgnąć nawet 30 proc. Cześć zatrudnionych w tej firmie, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Okęcie 2013 nie zgadza się na te cięcia. – Niemal na pewno będzie to skutkować obniżeniem jakości pracy i stworzy duże zagrożenie bezpieczeństwa na terenie portu im. Chopina –  piszą w liście skierowanym do Straży Granicznej na lotnisku. Jednak według firmy Konsalnet, 90 proc. pracowników zgodziło się na nowe warunki

Ponad dwutygodniowy strajk (od niedzieli 15.12 do końca grudnia) ma polegać na nawet trzykrotnym wydłużeniu kontroli bezpieczeństwa. Jednak, zdaniem przedstawicieli portu lotniczego, nie wpłynie to w żaden sposób na pasażerów. – Lotnisko zawsze będzie gotowe. W razie dużych utrudnień prawo daje nam możliwość zaangażowania do kontroli funkcjonariuszy Służby Ochrony Lotniska, więc na pewno nie dopuścimy do zakłóceń w funkcjonowaniu portu – mówi rzecznik lotniska, Przemysław Przybylski i dodaje, że port nie jest stroną w sporze. Ponadto przypomina, że jeśli firma Konsalnet nie będzie się wywiązywać z umowy, na mocy której przeprowadza kontrole bezpieczeństwa, to zapłaci karę.

Również Straż Graniczna przyznaje, że kwestia przeprowadzania kontroli bezpieczeństwa w porcie lotniczym im. F. Chopina nie leży już w jej gestii. – Jako organ wyłącznie nadzorujący kontrolę nie mamy wpływu na wydłużenie się kolejek do stanowisk odpraw. To leży w gestii i kompetencjach zarządzającego portami – mówi Dagmara Bielec-Janas, rzecznik Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Najlepsze lotnisko w Polsce

W cieniu informacji o możliwym strajku przeszło wyróżnienie, jakie otrzymał port lotniczy im. Fryderyka Chopina. Został on wybrany przez czytelników polskiej edycji magazynu Business Traveller najlepszym lotniskiem w Polsce. To pierwszy taki konkurs. W ankiecie wzięło udział ok. tysiąca osób, głównie biznesmenów oraz  managerów, organizujących podróże służbowe w firmach i korporacjach. Opracowaniem ankiet oraz wyników zajęła się firma doradcza Deloitte.

Rzecznik lotniska spytany przez „Politykę Warszawską” o przyczyny przyznania tego wyróżnienia stwierdził, że główna zaletą Portu Lotniczego im. Chopina jest bardzo wysoki komfort obsługi pasażerów. – Staramy się, by ten komfort był jak najwyższy, dokładamy starań, by pasażerowie dobrze się tu czuli. – Mmówi Przemysław Przybylski i wylicza kolejne zalety portu – dobrze rozbudowana infrastruktura, mamy specjalne udogodnienia, jakich nie ma na innych lotniskach w Polsce. Pasażerowie to doceniają. – Podsumował.

Głosowania czytelników wyłoniony laureatów w 22 kategoriach. Wśród portów lotniczych w Polsce Lotnisko Chopina wyprzedziło Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu oraz Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie. Za najlepsze lotnisko w Europie uznany został Frankfurt, a wśród portów na świecie – Changi w Singapurze.

Źródła: własne, zw.com.pl, Onet.pl, lotnisko-chopina.pl

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/LotniskoChopina?fref=ts

 

Zobacz także:

Gocław: metro vs. tramwaj - komunikacyjny problem i polityczny konflikt

Mazowszu brakuje pieniędzy, a utrzymuje drogie biuro w Brukseli

Budżet przy akompaniamencie kolęd

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...