Bloguj po warszawsku, czyli najlepsze stołeczne blogi

Agata Witkowska    2013-12-15 10:49:39

Kończąc swój ubiegłotygodniowy tekst poświęcony warsaw foodies zapowiedziałam przedstawienie krótkiego i subiektywnego wyboru najciekawszych blogów poświęconych Warszawie, z dodatkiem facebookowej strony, która w moim odczuciu zasługuje na „lajka”. Chociaż zróżnicowane tematycznie, we wspólnym zestawieniu pokazują różnorodność naszego miasta i rzeczy, których nie widać gołym okiem.

1. Okno na Warszawę (oknonawarszawe.pl)

Okno na Warszawę to „najpoważniejszy” ze wszystkich warszawskich blogów. Już sama strona stanowi bogate źródło ciekawostek o mieście, zdjęć detali stołecznej przestrzeni oraz fotografii z przeszłości, a jakby tego było mało, autorzy sumiennie i ciekawie prowadzą facebookowy fanpage, organizują varsavianistyczny festiwal pod tą samą nazwą, przeprowadzają tak zwane „rozmowy przy oknie”, współpracują z rozmaitymi instytucjami a nawet udzielają się w serwisie natemat.pl.

2. Penetratorzy (penetratorscavengerteam.blogspot.com)

Autorzy bloga prezentują Warszawę, jakiej nikt z nas nie zna i z pewnością nigdy by nie poznał, gdyby nie oni. Ich ciekawość wydaje się być wiecznie niezaspokojona, czego dowodem są kolejne fotoreportaże z opuszczonych zakładów, domów, kanałów, mostów i tuneli.

3. Duchy Warszawy (duchywarszawy.blogspot.com)

Blog z ewidentnym zacięciem varsavianistycznym. Autorka nie tylko robi klimatyczne zdjęcia, ale też opatruje je ciekawymi komentarzami, z których wiele możemy się dowiedzieć o historii danych ulic/osiedli/dzielnic.

4. Syreni Gród (syrenigrod.fotolog.pl)

To kolejny blog, którego treść tworzą zdjęcia. Chociaż przedstawiają z pozoru nieciekawe ujęcia stolicy, jest w nich jakaś estetyka, która przykuwa wzrok na dłużej i tworzy obraz miasta z duszą. Archiwum fotobloga sięga aż 2006 roku, mamy zatem do czynienia z prawdziwym weteranem i dobrą propozycją na konstruktywne zabicie nudy.

5. Okno na Plac Wilsona (oknonaplacwilsona.blogspot.com)

Kolejne okno, tym razem nie na całą stolicę, lecz jedynie na jej żoliborski wycinek. Autor, jak sam o sobie pisze, patrzy na Warszawę „okiem i oknem”, a efekty jego fotograficznych obserwacji możemy znaleźć na blogu, gdzie uwiecznione zostały wszystkie pory roku, sesja młodej pary, roboty drogowe, ale też zachód słońca, lśniący chopper, malownicze chmury i dziewczyna z koszem pełnym piłek tenisowych. Niby nie lubię, gdy ktoś podgląda innych, ale w tym przypadku efekt wydaje się być ciekawy. Mieszkańcy okolic mogą spróbować odnaleźć siebie na „podglądających” fotografiach. Zdjęcia w dużym powiększeniu można też ponoć oglądać w formie fototapety w restauracji Atmosfera Żoliborza.

6. Tu było, tu stało (facebook.com/TuByloTuStalo)

Tempo, w jakim zmienia się nasze miasto jest tak zawrotne, że często naprawdę nie możemy rozpoznać miejsc, które niegdyś były nam znane. By przypomnieć sobie budynki, których już nie ma i stan stolicy sprzed wszechobecnych billboardów i wieżowców warto odwiedzić ten facebookowy fanpage i zadumać się nad tym, co było i porównać to z tym, co jest.

Autorka współtworzy blog Śledź po Warszawsku

 

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...