Mozaika polityczna Ursynowa

Sławomir Bielański    2013-12-27 10:49:46

Wśród dzielnic jeszcze politycznie nieopisanych na naszym portalu pozostała nam jedna z popularniejszych. Warszawski Ursynów, bo o nim mowa, zyskał ogólnopolską sławę stając się politycznym centrum akcji referendalnej na rzecz odwołania prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz. Jak cała akcja wpłynęła na sytuację w dzielnicy oraz jak przedstawia się układ sił na niecały rok przed kolejnymi wyborami pisze Sławomir Bielański.

Jeszcze w wyborach samorządowych 2006 r. Ursynów był bastionem Platformy Obywatelskiej, która zdobyła tam blisko 40% głosów i 11 mandatów. Na kolejnych miejscach znalazły się lokalny komitet Nasz Ursynów z 6 mandatami, Prawo i Sprawiedliwość z 5 miejscami w radzie oraz Lewica i Demokraci z 3 mandatami.

4 lata później do dzielnicowej rady weszły już tylko 3 komitety: PO z 11 mandatami (i niewielkim spadkiem poparcia), Nasz Ursynów z 10 mandatami (i blisko 35% głosów) oraz Prawo i Sprawiedliwość z 4 przedstawicielami. Porażkę poniósł Sojusz Lewicy Demokratycznej, który nie uzyskał żadnego miejsca w radzie dzielnicy.

Dziś, w zaledwie rok przed kolejnymi wyborami samorządowymi Platforma Obywatelska zbiera siły, zaś reprezentujący Nasz Ursynów burmistrz Piotr Guział stara się utrzymać swoją pozycję. W PO nastroje są bojowe, a chęć "odbicia" dzielnicy z rąk inicjatora referendum ogromna.

Wśród radnych Platformy wyróżnia się na pewno Michał Matejka, były przewodniczący rady dzielnicy z poręki Platformy i jeden z liderów tej organizacji na poziomie lokalnym. W gronie radnych PO warto zauważyć byłego wiceburmistrza a obecnie radnego Ryszard Zięciaka jak również Elżbietę Igras oraz Krystiana Malesa. Wymienieni radni są też szczególnie aktywni jeśli chodzi o krytykę obecnego burmistrza i rządzącej dzielnicą koalicji. Punktują obecnego włodarza dzielnicy za brak skuteczności w pozyskiwaniu środków finansowych (Ursynów padł ostatnio ofiarą cięć budżetowych) oraz brak realnych – ich zdaniem – działań . Nieco w cieniu pozostaje były burmistrz, Tomasz Mencina.  

Po stronie Naszego Ursynowa aktywny jest  zwłaszcza radny Piotr Skubiszewski. Jako przewodniczący komisji architektury i budownictwa walczy o nowe inwestycje na terenie dzielnicy. Aktywni są także policjant Daniel Głowacz oraz Ewa Cygańska, która  udziela się zwłaszcza w kwestiach współpracy z organizacjami pozarządowymi i sprawami budżetu, w tym ostatnio – budżetu partycypacyjnego. Niewidoczny pozostaje przewodniczący rady dzielnicy Lech Królikowski. Wielu obserwatorów liczyło na większą aktywność tego doświadczonego eksperta i samorządowca, który jednak niemal wyłącznie ogranicza się do wystąpień nt. ustroju stolicy.

Z komitetu Nasz Ursynów negatywnie wyróżnia się także Teresa Jurczyńska-Owczarek, przewodnicząca komisji edukacji, kultury, promocji i sportu. Wielu zarzuca jej nadmierną autopromocję zamiast intensywniejszych działań na rzecz dzielnicy. Mimo referendalnej porażki, mocną kartą komitetu pozostaje burmistrz Piotr Guział. Pytanie tylko, czy znajdzie pomysł na siebie i swoją formację (tak NU, jak i WWS, której jest liderem) na czas po referendum. Na pewno nie powinna nim być aktywność burmistrza w mediach społecznościowych, zwłaszcza na Twitterze, gdzie niektóre jego wpisy co raz wywołują lawinę negatywnych komentarzy. 

Innym problemem Naszego Ursynowa może być także nowa inicjatywa - Nowoczesny Ursynów, który zdaje się niemal dokładnie kopiować pomysł Piotra Guziała. Lokalne stowarzyszenie bazując na podobieństwie nazw ma być jednym z filarów Inicjatywy Mieszkańców Warszawy, która do złudzenia przypomina przecież formułę Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej.

W Prawie i Sprawiedliwości bardzo aktywni pozostają Katarzyna Polak oraz szef lokalnych struktur Wojciech Zabłocki. Popularny jest również wiceburmistrz Witold Kołodziejski, bardzo aktywny w sferze kultury i oświaty. Stara się on pogodzić realne potrzeby dzielnicy z cięciami w tym obszarze na poziomie całej Warszawy.

Otwartą sprawą wydaje się powrót Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Cały czas aktywna pozostaje Halina Kosicka (była radna tej partii). W działalność lokalną coraz silniej angażują się Michał Więckiewicz oraz rzecznik warszawskich struktur, a od niedawna członek ursynowskiego koła Jerzy Nowak. Warto pamiętać, że na Ursynowie mieszkają tak znaczące postaci jak były premier a dziś szef SLD Leszek Miller oraz eurodeputowany i były szef Sojuszu -– Wojciech Olejniczak.

Dziś na pewno wiemy jedno – Ursynów będzie jednym z ciekawszych miejsc politycznych rozgrywek w stolicy.

 

Zobacz także:

Dzielnicowe środki na inwestycje. Bemowo otrzymuje najwięcej

PiS „nakręca” frekwencję na Ursynowie

Co z tą ursynowską frekwencją?

Jezioro niezgody

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...