Ideologiczne spory na Święta

Wiktor Raczkowski    2013-12-17 15:16:47

Mówi się, że Święta to czas spokoju i miłości. Wydawałoby się więc, że wraz ze zbliżaniem się długo oczekiwanej Wigilii stopniowo wygaszać będą stołeczne spory polityczne i ideologiczne. Nic bardziej mylnego. W ostatnich dniach zaktywizowali się zarówno przeciwnicy tęczy z pl. Zbawiciela, jak i przedstawiciele stołecznego SLD przestrzegający przed nacjonalizmem

Zaczęło się od inicjatywy 58-letniej Grażyny Houwalt, mieszkanki okolic pl. Zbawiciela oraz pracownicy miejskiego biura edukacji. Urzędniczka postanowiła wystąpić przeciw władzom Warszawy, ponieważ sprzeciwia się pomysłowi odbudowy spalonej tęczy na dotychczasowym miejscu. Jej zdaniem instalacja bruka „święte miejsce tysięcy warszawiaków”  oraz stanowi zagrożenie dla przejeżdżających pod nią tramwajów.

W oświadczeniu zamieszczonym na portalu Fronda.pl ogłoszonym w imieniu mieszkańców oraz członków wspólnot działających przy parafii Najświętszego Zbawiciela, których Grażyna Houwalt reprezentuje, napisano m.in.: „Doszliśmy do wniosku, że popełniliśmy grzech zaniechania. My, my wszyscy: najbliżsi sąsiedzi tęczy, mieszkańcy dzielnicy Śródmieście, parafianie kościoła Zbawiciela, osoby pracujące i uczące się w okolicach placu, ci, którzy codziennie tędy przejeżdżają i wszyscy pozostali, którym ta tęcza „zawadza”. Nie wsparliśmy silnym protestem społecznym działań pani Olgi Johann, wiceprzewodniczącej Rady Miasta. Nie byliśmy dość aktywni w rozmowach z Burmistrzem Dzielnicy Śródmieście”.

Sygnatariusze oświadczenia mówiąc więc wobec tęczy - wzorując się na niezłomnej postawie prymasa Wyszyńskiego - non possumus. Dlatego też zamierzają zbierać podpisy pod pomysłem usunięcia instalacji. – Imię Zbawiciel jest tożsame z imieniem Jezus Chrystus! Wydaje się, że gdyby plac był pod wezwaniem Jezusa Chrystusa, to wstrzymywałoby to pewne działania, a przecież to jest ta sama nazwa, to samo imię, to samo wezwanie – dodaje pani Houwalt.

Barwy tęczy wywołały niepokój także na Ursynowie w ramach lokalnej koalicji. Najpierw działacze Prawa i Sprawiedliwości sprzeciwili się pomysłowi Piotra Guziała, by wyremontowaną tęczę przenieść do ich dzielnicy, a niedawno zasugerowali burmistrzowi, że nie warto również wieszać tęczowej flagi przed budynkiem dzielnicowego ratusza.

Witold Kołodziejski, wiceburmistrz Ursynowa z ramienia PiS, mówił Gazecie Wyborczej, że nie ma zgody jego partii na przeniesienie instalacji do jego dzielnicy, ponieważ ta jednoznacznie kojarzy się ze środowiskami LGBT. – Burmistrz był zdeterminowany. Próbując nakłonić mnie do zmiany zdania, opowiadał o biblijnym przesłaniu tęczy jako znaku przymierza z Bogiem. Znam to przesłanie, ale argument biblijny nie brzmi wiarygodnie w wykonaniu Piotra Guziała – mówił. O propozycji zdjęcia tęczowej flagi sprzed ratusza dodał: – Będę nakłaniał burmistrza, by w 2014 r. z pomysłu zrezygnował. Intelektualnie stać go na więcej. Na odsłonięcia flagi przychodzi z pięć osób na krzyż. Takie demonstracje nie są na Ursynowie potrzebne.

Osoby będące blisko środowisk sympatyków PiS podkreślają, że zmiana nastawienia ursynowskiej prawicy do burmistrza Guziała jest wynikiem strategii mającej na celu skonsolidowanie tradycyjnego elektoratu tej partii, dla którego koalicja z „tęczowym burmistrzem” jest ciężka do przełknięcia.

Wobec takiej aktywności przedstawicieli oraz sympatyków stołecznej prawicy nieobojętne pozostało także warszawskie SLD, które 16 grudnia, z okazji rocznicy zamordowania przez prawicowego fanatyka pierwszego prezydenta II RP - Gabriela Narutowicza, wydało stosowne oświadczenie zatytułowane: „Ku pamięci prezydenta Narutowicza - zatrzymajmy faszyzm!”

Liderzy największej lewicowej partii piszą w nim: „Ta smutna i ważna rocznica powinna być okazją, aby zwrócić uwagę, że w ostatnim czasie w naszym kraju niepokojąco na sile przybierają agresywne działania grup prawicowych. (…) Szczególnie niepokojące jest, że ruchy nacjonalistyczne spotykają się z bardzo dużą pobłażliwością ze strony prokuratury, policji i sądów. Między innymi przez zaniedbania tych instytucji osoby o skrajnych poglądach, często rasistowskich, ksenofobicznych i neofaszystowskich zawładnęli polską przestrzenią publiczną”.

Sygnatariusze oświadczenia wyrazili swoje zaniepokojenie z powodów pojawiających się aktów agresji skierowanych wobec przedstawicieli różnych mniejszości. „Mając na uwadze tragiczne wydarzenia z przeszłości i nie chcąc dopuścić do sytuacji, w której część społeczeństwa zostanie wypchnięta poza jego nawias, SLD i FMS mówią stanowcze „NIE!” wobec agresji, ksenofobii i faszyzmowi. "Żądamy podjęcia przez organy porządku publicznego natychmiastowych działań w celu rozwiązania narastającego problemu prawicowego ekstremizmu, który przybiera coraz bardziej brutalne i brunatne formy” - dodali.

Sebastian Wierzbicki oraz Grzegorz Gruchalski (przewodniczący młodzieżówki SLD - Federacji Młodych Socjaldemokratów) zaapelowali także o umieszczenie na budynku galerii „Zachęta” pamiątkowej tablicy poświęconej prezydentowi Narutowiczowi.

 

Zobacz także:

Tęcza niezgody

Tęcza na Ursynowie?

Dwugłos w sprawie Marszu Niepodległości: Bartosz Milczarczyk vs Krzysztof Bosak

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...