Opuszczają Platformę dla Gowina

Paweł Krulikowski    2013-12-17 17:29:46

7 grudnia zainicjowała działanie nowa inicjatywa polityczna Jarosława Gowina - Polska Razem. Od tamtej pory ogłoszono już kilkanaście transferów na niższych szczeblach pomiędzy partią byłego ministra sprawiedliwości a Platformą Obywatelską. Przeszli działacze młodzieżówki, a ostatnio radny dzielnicy Ochota, Karol Wiszniewski. Jak twierdzą członkowie nowej partii Gowina - to jeszcze nie koniec.

Źródło zjęcia: Polityka Warszwska

6 grudnia, w Sejmie Jarosław Gowin zwołał konferencję prasową. Poinformował, stojąc w gronie byłych działaczy warszawskiej młodzieżówki PO - Stowarzyszenie Młodych Demokratów, że oto ponad 50 osób dołączyło do jego inicjatywy. Przede wszystkim z Mazowsza. – Podczas mojej kampanii "Godzina dla Polski" poparcia udzieliła mi duża grupa młodych działaczy Platformy skupionych w Stowarzyszeniu Młodzi Demokraci. Dzisiaj, kiedy rozpoczynam nową inicjatywę polityczną, ci młodzi działacze Platformy podjęli decyzję o przyłączeniu się do tej inicjatywy – mówił wtedy Gowin. Dlaczego? Tłumaczyli to na różne sposoby, ale przede wszystkim dominował głos, że Platforma porzuciła swoje założycielskie ideały, których realizację gwarantuje teraz Gowin. Były wiceszef SMD na Mazowszu Łukasz Skarżyński skomentował wyjście „młodych” krótko – Na Mazowszu pozostawiamy strukturę Młodych Demokratów w rozsypce; odchodzą członkowie zarządu, komisji rewizyjnej i sądu koleżeńskiego – stwierdził.

12 grudnia zawrzało ponownie, klub radnych PO Ochoty opuścił Karol Wiszniewski. Jeden z aktywniejszych radnych w tej dzielnicy zdecydował się również wesprzeć Polskę Razem. Dlaczego? Uzasadnienie znajdujemy w oświadczeniu, wydanym przez radnego. – Wstąpiłem do Platformy Obywatelskiej RP w 2005 roku, z nadzieją na realizację postulatów wolności gospodarczej, niskich podatków i obrony konserwatywnych wartości w Naszym Kraju. Takie były ideały założycielskie Platformy Obywatelskiej. Partia ta odeszła jednak od nich zarówno w sferze gospodarczej jak i światopoglądowej – podkreślał Wiszniewski.

Co dalej? Otóż samorządowe ambicje polityków Polski Razem w Warszawie rosną. Nieoficjalnie mówi się o dalszych transferach w kolejnych dzielnicach, a przede wszystkim o wyprowadzeniu kilku radnych z klubu Platformy w Radzie Warszawy. Czy to jest w ogóle możliwe? Zapytaliśmy lidera klubu PO, Jarosława Szostakowskiego. – Ostatnie ważne głosowanie nad budżetem pokazało, że klub jest jednolity. Nie dotarły do mnie żadne informacje, by ktoś z PO miał się wyłamać. Rozumiem, że każda nowa partia chce mieć swoich reprezentantów w samorządzie czy w parlamencie, aczkolwiek zdecydowanie wolałbym, żeby uzyskiwali ich w wygranych wyborach, a nie próbując wyciągać ludzi od innych – skomentował. W kuluarach mówi się, że sprawa nie dotyczy tylko klubu Platformy, ale Gowin zechce także wyciągnąć rękę po radnych Prawa i Sprawiedliwości. Tajemnicą poliszynela jest, że potencjalnym celem może być Rafał Dorosiński, który przeszedł z PO do PiS w zeszłym roku. Jednakże stanowczo od tego typu spekulacji odcina się przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości Maciej Wąsik. – Jestem przekonany, że ktoś Was wypuszcza. Nie mam najmniejszego powodu, by twierdzić, że ktoś nasz klub chce opuścić – zaznaczył.

Nasze doniesienia o powstaniu klubu radnych Polski Razem potwierdza jednak niezrzeszony radny Maciej Maciejowski. – Takie rozmowy są prowadzone. To nie jest pierwszy klub, o którym się mówi w kuluarach, że mógłby powstać – odpowiedział. Zapytaliśmy więc, czy on sam dołączyłby do takiej inicjatywy. – Moja decyzja zależałaby od zasad współpracy. Na pewno nie wybieram się do żadnej partii politycznej. Propozycję dołączenia do klubu rozważę, oczywiście, gdyby była oficjalnie złożona. Niewątpliwie radnemu zrzeszonemu w klubie jest znacznie łatwiej działać. Mogę natomiast zapewnić, że z różnych partii działających w Polsce ze znacznie większą sympatią obserwuję inicjatywę Gowina niż powstające ugrupowania lewicowe – podsumował Maciejowski. 

Nadchodzące święta dadzą gowinowcom czas, by prowadzić szeroko zakrojone rozmowy. Jak mówi anonimowo jeden z działaczy Polski Razem – w styczniu partia znacząco urośnie w siłę w Warszawie i na Mazowszu. My tymczasem możemy się tylko bawić w typowanie nazwisk, w napięciu czekając na kolejne, tym razem już poważne przesunięcia w strukturze stołecznych sił samorządowych.

Źródła: własne, wpolityce.pl, karolwiszniewski.pl 

Zobacz także:

Jabłkowa Polska Razem

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...