Wigilia pod biało-czerwoną (tęczą)

Adam Kielar    2013-12-18 22:18:45

Znów wraca sprawa tęczy na pl. Zbawiciela. Solidarna Polska zorganizowała tam happening, podczas którego na pozostałe po spalonej 11 listopada instalacji rusztowanie, działacze tej partii wpinali białe i czerwone kwiaty. Liderzy SP przekonują, że odbudowana tęcza powinna mieć właśnie polskie barwy narodowe.

Źródło zdjęcia: Polityka Warszawska

Po ostatnim spaleniu tęczy 11 listopada, pojawiło się wiele różnych koncepcji, jak odbudować instalację – wśród nich bardzo nietypowe, na przykład w barwach narodowych Polski i Węgier. Ponad 30 tys. fanów na Facebooku zgromadził fanpage Tęcza Biało-Czerwona. Pomysł ten podchwycili liderzy SP i właśnie pod takim hasłem zapraszali na happening „Wigilia pod biało-czerwoną”.

– Chcemy, by ta tęcza łączyła Polaków. Nie chcemy, by pl. Zbawiciela był miejscem prowokowania agresji, aktów wandalizmu. Jako Solidarna Polska jesteśmy temu przeciwni. Ale właśnie te kolory, które łączą to są biały i czerwony. Chcielibyśmy, odbudowy tej tęczy w miejscu symbolicznym, które nazywa się Plac Zbawiciela w barwach narodowych. – mówił inny eurodeputowany SP, Jacek Kurski,

Polityk jednocześnie przypomniał cel, jaki początkowo przyświecał istnieniu tęczy. – Ta tęcza jest pozostałością po polskiej prezydencji w UE. I trzeba zadać pytanie – czy chcemy, aby polska obecność w Unii była rozumiana, jako ślepe naśladownictwo wzorców, prądów ideowych, nie zawsze zbieżnych, ale często przeciwnych polskiej tradycji narodowej i katolickiej (a to właśnie symbolizują barwy tęczowe), czy też polska obecność w UE ma mieć charakter podmiotowy, realizacji polskiego interesu narodowego. A to najlepiej wyrażają barwy biało-czerwone. – mówił Kurski.

Na koniec europoseł dodał, że tęcza na pl. Zbawiciela nie jest najważniejszym tematem debaty publicznej. – Nie my rozpoczęliśmy dyskusję na ten temat. Chcemy pojednania w duchu patriotycznym – ogłaszamy w tym miejscu symboliczny początek odbudowy tęczy w barwach biało-czerwonych – podsumował europoseł.

Wśród przemawiających pojawiła się także Ewa Czerwińska, przedstawicielka Rady Osiedla Koszyki. Przypomniała, że Rada wystosowała list otwarty do Prezydent Warszawy ws. tęczy. – Tęcza dominuje nad placem, jest brzydka i nie pasuje do historycznej Osi Stanisławowskiej, do której należał pl. Zbawiciela. – mówiła przedstawicielka mieszkańców. Inicjatorzy akcji założyli stronę internetową oraz fanpage „Non Possumus”. Odczytano też fragment listu kard. Kazimierza Nycza, który został zaproszony na happening, ale nie mógł się na nim pojawić.

Podczas trwania wigilii, członkowie Klubu Młodych Solidarnej Polski cały czas wtykali w rusztowanie kolejne białe i czerwone kwiaty. Po przemówieniach dołączyli do nich liderzy partii. W tle ciągle było słychać polskie kolędy, śpiewane przez uczestników zgromadzenia.

Na pl. Zbawiciela pojawił się także rzecznik… SLD, Dariusz Joński, jednak bynajmniej nie po to, by wesprzeć ideę biało-czerwonej tęczy. – Solidarna Polska ingeruje w instalacje na Pl. Zbawiciela. Razem z A. Szejną zapytaliśmy Policję dlaczego nie reaguje. – pisał na Twitterze. Nie uzyskał jednak satysfakcjonującej go odpowiedzi i dość szybko opuścił zgromadzenie.

Ratusz ogłosił we wtorek, że przez zimę nie będzie remontu tęczy. Ma ona wrócić w całości wiosną, na obchody 10-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Renowacja ma zostać wykonana w zamkniętym pomieszczeniu. Jej koszt  (ok. 70 tys. zł) ma pokryć miasto, ale będzie się domagać zwrotu tych pieniędzy od organizatorów Marszu Niepodległości. Warto przypomnieć, że Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz po Marszu Niepodległości zapowiedziała, że „tęcza będzie odbudowywana tyle razy, ile będzie trzeba”.

Głos w sprawie tęczy zabrała także autorka instalacji, Julita Wójcik. – „"Tęcza" na placu Zbawiciela nie jest i nie była wymierzona przeciwko komukolwiek. Nie wzniesiono jej w imię walki. Powstała jako wspólnie wykonane dzieło, którego symbolika była pozytywnym wezwaniem do tolerancji, poszanowania godności ludzkiej i prawa do posiadania własnych przekonań i poglądów. Jak wszyscy doskonale widzieliśmy ostatnie spalenie "Tęczy" jest ewidentnym przykładem narastania poważnego problemu - homofobii.” – stwierdziła autorka instalacji, podkreślając, że jej zdaniem najlepszym dniem na powrót tęczy jest dzień 17 maja, czyli Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią.

Czy Państwa zdaniem to dobry pomysł, by kontrowersyjną instalację ubrać w nasze narodowe barwy? Zapraszamy do dyskusji.

Źródła: własne oraz PAP, gazeta.pl, wawalove.pl

Zobacz także:

Tęcza na Ursynowie?

Idzie nowe pokolenie – relacja z Marszu Niepodległości

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...