Znamy listę nazwisk urzędników zatrudnionych przez Hannę Gronkiewicz-Waltz

Daniel Nowak    2013-12-19 18:03:15

3812 nowych urzędników zatrudniono podczas rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz w stołecznym ratuszu. Ich listę zaprezentowali dziś radni Prawa i Sprawiedliwości. Na 84 stronach znalazły się imiona, nazwiska oraz zajmowane stanowiska.

Źródło zdjęcia: Polityka Warszawska

Drugiego października szef warszawskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, Mariusz Kamiński, wystosował oświadczenie, w którym apelował o ujawnienie listy nazwisk urzędników zatrudnionych w Ratuszu za rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz. „Pod rządami Hanny Gronkiewicz-Waltz zatrudnienie w miejskiej administracji wzrosło o prawie 35% (ok. 2000 nowych urzędników). Warto przypomnieć, że na utrzymanie urzędu władze Warszawy wydają ogromne środki publiczne – ponad 900 milionów zł. Kwota ta jest szokująca, gdyż odpowiada ona łącznym wydatkom na administrację jakie ponoszą samorządy Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania i Gdańska. Hanna Gronkiewicz-Waltz traktuje warszawski ratusz jak swój prywatny folwark” – pisał w oświadczeniu Kamiński. Urzędnicy Ratusza zapewniali wtedy, że jak tylko politycy PiS złożą stosowny wniosek dostaną odpowiedź na zasadzie dostępu do informacji publicznej.

Obietnicom stało się zadość, ponieważ w środę członkowie warszawskich struktur PiS zaprezentowali listę 3812 nazwisk osób zatrudnionych w trakcie trwania rządów obecnej Prezydent. – Konsekwencja w działaniu i doświadczenie płynące z prawie 40 miesięcznej batalii o ujawnienie personaliów osób, które były stronami umów cywilnoprawnych zawartych przez ratusz, przyczyniły się według nas do decyzji o ujawnieniu listy przez warszawski ratusz – mówił o ujawnieniu listy radny PiS, Jarosław Krajewski. – Bardzo ważne jest umożliwienie mieszkańcom Warszawy samodzielnej oceny czy  wszystkie zatrudnione osoby zawdzięczają pracę w ratuszu wyłącznie swoim kwalifikacjom, czy jest jednak część osób które otrzymały pracę z innych powodów – dodał.

Krajewski zwrócił też uwagę, że dzięki ujawnieniu tych nazwisk możliwa jest lepsza kontrola władz miasta. – W mojej ocenie jawność życia publicznego, w tym ujawnienie tej listy, może ograniczyć patologiczne zjawiska związane z zatrudnianiem osób w administracji samorządowej. Mam na myśli nepotyzm, klientelizm i kumoterstwo. Takie patologie nie powinny mieć miejsca – zaznacza radny.

Lista 3812 zatrudnionych urzędników zawiera także osoby już nie pracujące w Ratuszu, jednak nie są one w żaden sposób wyszczególnione. Nie jest też w pełni aktualna, ponieważ radni Prawa i Sprawiedliwości wnosili o ujawnienie listy nazwisk za okres od 2 grudnia 2006 r. do 30 września 2012. Jak pisaliśmy w listopadzie liczba nowozatrudnionych osób na dzień 17 października wynosiła już 3870, przy zwolnieniu 1844 osób.

– Kwestia kompetencji osób zatrudnionych w Urzędzie Miasta jest istotna. Przypomnę, że na utrzymanie Urzędu m.st. Warszawy w budżecie na 2013 rok przeznaczono 910 milionów złotych, w tym większość tych środków została wydana na wynagrodzenia. Dlatego Warszawiacy, ponosząc tak ogromne koszty mają prawo do informacji kto został zatrudniony za ich pieniądze – podkreśla Krajewski.

Na marginesie Krajewski zwrócił też uwagę na inny aspekt ujawnionej listy. – W 2004 roku Lech Kaczyński, będąc prezydentem Warszawy, opublikował na stronach internetowych warszawskiego ratusza listę zawierających imiona, nazwiska i stanowiska osób zatrudnionych od początku jego prezydentury. Tamta lista była uporządkowana w sposób alfabetyczny, była czytelna. Ta lista nie jest uporządkowana w sposób alfabetyczny, w ogóle trudno powiedzieć w jaki sposób jest uporządkowana – powiedział. – Mam nadzieję, że w innych dokumentach ratusza panuje większy łąd i porządek – dodał.

Ostatni zarzut tłumaczy rzecznik prezydent, Bartosz Milczarczyk. Jak wyjaśnił, lista nazwisk ułożona jest chronologicznie – od najwcześniej, do najpóźniej zatrudnionej osoby.

Ratusz zaznacza także, że większa liczba stanowisk wynika z większej liczby zadań, oraz zmian organizacyjnych w pracach administracji (pełne uzasadnienie wzrostu zatrudnienia w warszawskiej administracji możesz przeczytać tutaj).

Zapoznaj się z listą nazwisk:

Część 1 

Część 2 

Część 3 

Część 4 

 

Zobacz także:

Prawie 4 tys. nowych urzędników za kadencji HGW. PiS: To skandalicznie dużo!

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...