Studio szuka Śledzia

Agata Witkowska    2013-12-22 14:34:25

Bar Studio, to jak już kiedyś pisałam (i jak sami o sobie piszą) bar z ambicjami społeczno-kulturalno-politycznymi. Twórca tego miejsca, Grzegorz Lewandowski ze słynnej Chłodnej 25, codziennie udowadnia, że potrafi z łatwością przekuć swoje ambicje w czyny – Bar Studio przyciąga do siebie ludzi, którym faktycznie zależy, którzy chcą się w tym miejscu spotykać, bawić, rozmawiać i debatować. Nie inaczej było i 20.12, kiedy w ich przestrzeni w Pałacu Kultury odbyła się świąteczna impreza pod nazwą – jakże mi bliską – Śledź warszawski.

Z racji zbieżności nazw imprezy i bloga (którego współtworzę razem z innym członkiem redakcji – Wiktorem Raczkowskim) nie mogło mnie tam zabraknąć. Spóźniliśmy się raptem 40 min, a już musieliśmy walczyć z niesamowitym tłumem i kolejką do baru. Nie bylibyśmy jednak redaktorami Polityki Warszawskiej, gdyby naszym oczom umknęła obecność bawiących się Jarosława Jóźwiaka, Jarosława Dąbrowskiego, Andrzeja Golimonta oraz Marcina Wojdata. W Studio zebrali się też warszawscy aktywiści, dziennikarze Kultury Liberalnej, Krytyki Politycznej, aktorzy i muzycy, oraz całe rzesze roztańczonych warszawiaków. Spotkaliśmy także kilku znajomych, zjedliśmy śledzika, wypiliśmy piwo, zrobiliśmy zdjęcie Fotomatem i pogibaliśmy się w rytm muzyki Tribe Called Quest. Kiedy z głośników popłynął kawałek „Mam tak samo jak ty” (Wzgórze Ya Pa 3 & Trzyha) zniknęły wszelkie bariery, aktywiści wznosili szklanki razem z przedstawicielami Ratusza, nieznajomi zdzierali sobie razem gardła, a w powietrzu było czuć, że przerwa świąteczna nadchodzi wielkimi krokami. W gąszczu innych „śledzików”, które odbywały się w równie znanych pubach tego wieczora, to właśnie tutaj bawili się dosłownie WSZYSCY. Nic dziwnego, było super.

Na samym początku imprezy ogłoszona została mała niespodzianka. Śledź warszawski przestał być jedynie nazwą imprezy, a stał się plebiscytem, który ma wyłonić najlepszą warszawską inicjatywę 2013 roku.  Śledź stara się znaleźć odpowiedź na pytania - „Która osoba wzbudziła najwięcej kontrowersji? Jaka część miasta stała się ulubionym miejscem? Czy pojawiła się klubokawiarnia, która chociaż na chwilę zmieniła oblicze miasta?”. Do plebiscytu działającego pod adresem http://sledzwarszawski.pl/ można zgłaszać własnych kandydatów, a głosowanie potrwa do 9 stycznia 2014. W tym momencie głosować można  na między innymi: numer 19115, budżet partycypacyjny, słynnego ogromnego misia Fundacji Form i Kszałtów, który latem wędrował po Warszawie, tworzącą się mapę pustostanów, czy inicjatywę „Zróbmy dym!” mającą na celu zwrócenie uwagi na problem reklam w przestrzeni publicznej stolicy.

Nie wiem jak Lewandowski to robi, ale czego się nie dotknie, to mu wychodzi. Bar Studio i Państwomiasto ledwie powstały, a już plasują się w czołówce najaktywniejszych, najciekawszych warszawskich miejsc. Na ścianie Studio jest mała grafika z napisem „jesteśmy młodzi, o nic nam nie chodzi”. Po świątecznej imprezie, trudno w to jednak uwierzyć. Odniosłam wrażenie, że to właśnie ludzie, którym zależy tworzą to miejsce, potrafią spotkać ze sobą różne środowiska, a także sprawić, że Pałac Kultury nie jest martwy i szary, lecz jest miejscem, które nie tylko stoi w centrum Warszawy, lecz wieczorami nim po prostu JEST.

Autorka współtworzy blog Śledź po Warszawsku.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...