Cichociemni znowu w cieniu

Daniel Nowak    2013-05-16 18:55:16

Walki polityczne wokół nazewnictwa i historii mają w Warszawie bardzo długą tradycję. Od częściowo zdekomunizowanych – a częściowo nie nazw ulic, przez burzenie lub nie pomników, aż do nadawania różnym miejscom nowych nazw. Kolejną odsłonę tych starć mieliśmy ostatnio w sprawie terenów na Ursynowie.

Fot. https://www.facebook.com/pages/Cichociemni/465397713528983?fref=ts

Władze Ursynowa chciały nadać terenom wokół górki „Kazurki” nazwę parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK. Sprawa wydawała się mało kontrowersyjna i wszyscy spodziewali się, że na LIV sesji Rady m. st. Warszawy zostanie przyjęta uchwała w sprawie nadania parkowi nowego imienia.

Władze Ursynowa zaplanowały symboliczne nadanie nowych patronów terenom na warszawskim Natolinie na 19 maja. Wtedy  to wokół górki „Kazurki” odbyć ma się wielki festiwal z udziałem GROMU, policji i specjalnym udziałem żyjących cichociemnych i potomków żołnierzy AK. Stało się jednak nieco inaczej.

Władze Warszawy na wniosek zarządu dzielnicy Ursynów przygotowały stosowną uchwałę , jednak nie trafiła ona do porządku obrad.  Wniosek o wprowadzenie projektu uchwały do porządku obrad przedstawiła przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (PO) . W głosowaniu wzięło udział 57 z 60 radnych. Za przyjęciem pod obrady Rady projektu uchwały głosowało 25 radnych (17 – PiS, 5 – SLD, 2 – PO, 1 – Niezrzeszony), przeciwko 3 radnych (2 – PO, 1 – SLD), a 29 wstrzymało się od głosu (26 – PO, 3 – SLD). Mimo, że radni Platformy Obywatelskiej w większości wstrzymali się od głosu, politycy Prawa i Sprawiedliwości  i władze Ursynowa oceniają tę sprawę jednoznacznie.

Zarząd Ursynowa całą sytuację traktuje jako zemstę polityczną. Zastępca Burmistrza Ursynowa Witold Kołodziejski (PiS) komentuję tę sprawę dla Polityki Warszawskiej - Dla mnie to jest zupełnie niezrozumiałe. Jedynym wytłumaczeniem takiej, a nie innej postawy klubu Platformy Obywatelskiej jest po prostu zwykła chęć zrobienia na złość. I to chyba mieszkańcom. Innego powodu w ogóle nie widzę. Trudno mi to komentować. Poruszamy się już w granicach, a nawet poza granicami absurdu. Kołodziejski nie rozumie też tłumaczenia Przewodniczącej Malinowskiej-Grupińskiej (głosowała za), która stwierdziła, że proponowana w uchwale nazwa nie pasuje do charakteru miejsca. –  Odbywają się tam (na górce „Kazurce” – przyp. red.) między innymi zjazdy ekstremalne na rowerach czy skoki na paralotniach. Sportowy charakter tego miejsca będzie wzmacniany przez infrastrukturę, która powstanie w pobliżu. Właśnie ze względu na ten charakter zaproponowaliśmy, żeby nie tworzyć tam kolejnego parku z drzewkami i ławeczkami, tylko miejsce do aktywnego wypoczynku. Świetnie w to wpisuje się tradycja cichociemnych.


Fot. https://www.facebook.com/pages/Cichociemni/465397713528983?fref=ts

Podobnie sprawę komentuje przewodniczący klubu PiS w Radzie Maciej Wąsik – Radni PO zapomnieli się nieco. Przełożyli złośliwość w stosunku do burmistrza i koalicji rządzącej na Ursynowie nad interes publiczny. Uważam że jest to dobry przykład na to, że czasami siły niepoważne dominują w klubie Platformy w Radzie Warszawy.

Przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie nie chciał całej sprawy komentować.

Władze Ursynowa nie zrażają się jednak decyzją Rady Warszawy. Witold Kołodziejski zapewnia, że symboliczne nadanie parkowi imienia Cichociemnych i tak się odbędzie, a całą sprawę kwituje – Dla radnych PO partykularny interes, żeby przypadkiem obecny zarząd nie odniósł sukcesu, okazał się ważniejszy. Ale na przekór im, a mam nadzieję z korzyścią dla mieszkańców, będziemy kontynuować ten projekt. Psy szczekają, a karawana idzie dalej.

Niezależnie od intencji polityków sprawa przybrała bardzo niefortunny obrót. Pamięć i rozmowa o Cichociemnych, którzy większość swych zadań wykonywali w cieniu, jest bardzo ważna. Szkoda tylko, że przy okazji tej rozmowy Cichociemni znowu znaleźli się w cieniu. Tym razem warszawskiej polityki.

 

 

Źródło: własne, gazeta.pl

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...