Budżet w sieci - część 3

Daniel Nowak    2014-01-02 08:43:20

Po krótkiej przerwie wracamy do poszukiwania informacji o budżecie partycypacyjnym na stronach urzędów dzielnic. Zbliżamy się już do końca naszej podróży – do odwiedzenia zostało nam już tylko sześć dzielnic Warszawy. Jak wygląda informowanie o jednym z najważniejszych projektów stolicy w Wawrze, Wesołej, Wilanowie, na Włochach, Woli i Żoliborzu? Zapraszamy na część trzecią „Budżetu w sieci”.

Wawer

Pierwsza dzielnica i od razu miła niespodzianka. Na głównej stronie serwisu internetowego informacja o budżecie znajduje się niemal na samej górze.

Po wejściu na podstronę dotyczącą budżetu partycypacyjnego nie czeka nas rozczarowanie. Z plakatu dowiemy się o kwocie, jaka w ramach dzielnicowego budżetu została przekazana do dyspozycji mieszkańców (842 tys.), poniżej znajdziemy informacje o zasadach podziału terytorialnego oraz regulamin budżetu partycypacyjnego. Są też zamieszczone protokoły z posiedzeń zespołu ds. budżetu.

Generalnie strona, zwłaszcza na tle niektórych dzielnic, prezentuje się bardzo solidnie i trudno znaleźć jakieś poważne zastrzeżenia.

Wesoła

W Wesołej – niewesoło. Zwłaszcza jeżeli chodzi o informacje o budżecie partycypacyjnym. Baner informujący o tym przedsięwzięciu znajduje się po prawej stronie, na samym dole (m.in. pod informacjami o sylwestrze czy październikowym referendum).

Po wejściu na stronę wrażenia niewiele lepsze. Mamy trzy linki: jeden prowadzi nas na stronę ogólno-warszawską, pod drugim znajduje się plik tekstowy o budżecie partycypacyjnym w Wesołej, a konkretnie jedna strona A4, a pod trzecim ankieta z pytaniem dotyczącym podziału terytorialnego budżetu. I tylko tyle.

Co prawda dzielnica pozostawia do dyspozycji jedynie 300 tys. złotych, jednak mogłaby się dużo bardziej postarać z informowaniem mieszkańców.

Wilanów

Królewska dzielnica na pierwszy rzut oka wygląda nieźle. W głównym punkcie strony co jakiś czas wyświetlany jest link do plakatu informacyjnego o budżecie partycypacyjnym. Na górze jest również odnośnik do strony o budżecie.

Jednak po wejściu dobre wrażenie się kończy. Ogólna informacja o budżecie obywatelskim i skład zespołu ds. budżetu to zdecydowanie za mało informacji jak na władze dzielnicy, którą zamieszkują bardzo młodzi mieszkańcy. Kiepski obraz uzupełnia informacja, że po bardziej szczegółowe informacje należy udać się na stronę internetową urzędu miasta. Wilanów zdecydowanie jest jedną z najgorzej informujących dzielnic.

Włochy

Ta dzielnica Warszawy przygotowała coś niespotykanego. Rzecznik dzielnicy zamieścił w Internecie bardzo ciekawą, pod względem wizualnym, prezentację o budżecie partycypacyjnym w dzielnicy.

Sama zawartość merytoryczna, zarówno prezentacji, jak i strony, nie powala na kolana. Co więcej – na stronie znajduje się mniej informacji, niż w prezentacji (nie ma podanej kwoty, podziału na dzielnice itd.) co jest dość poważnym zaniedbaniem.

Wola

O budżecie partycypacyjnym na Woli obszernie pisała w swoim artykule Karolina Wiśniewska.

Co do samej informacji na stronie, to Wola wywiązała się wręcz wzorowo. Garść przydatnych informacji zaprezentowana w bardzo przejrzystej i wizualnie atrakcyjnej formie. Do tego wiele linków. Wszystko tak, jak być powinno.

Żoliborz

Niestety w czasie, kiedy artykuł postawał, strona dzielnicy była niedostępna. Jak tylko będzie to możliwe – artykuł zostanie zaktualizowany.

Podsumowanie

Czas na małe podsumowanie naszej wirtualnej wycieczki.

Na 18 dzielnic bardzo dobrze informują mieszkańców tylko trzy – Praga Południe, Wola i Ochota. Miłymi niespodziankami są informacje na stronach dzielnic takich jak Wawer i Rembertów. Pozostałe dzielnice prezentują się solidnie, ale bez wyraźnego zaangażowania. Są oczywiście też takie przypadki jak Mokotów, Wesoła czy Wilanów, ale na nie spuśćmy zasłonę milczenia.

Przeglądając informacje o budżecie partycypacyjnym na stronach urzędów dzielnic widać jedno – zdecydowania większość wywiązuje się z zadań postawionych przez Ratusz, jednak jest to TYLKO wywiązywanie się z zadań. W Internecie widać całkiem wyraźnie, że budżet partycypacyjny jest dla wielu dzielnicowych urzędników jedynie kolejnym obowiązkiem, a nie szansą na to, żeby mieszkańcy odgrywali ważniejszą rolę w Warszawie.

 

Zobacz także:

Wolskie konsultacje ws. budżetu

Budżet w sieci - część 2

Budżet w sieci - część 1

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...