Karolina Wiśniewska: To był dobry rok!

Karolina Wiśniewska    2013-12-31 14:10:47

Z wydarzeń rozgrywających się w stolicy podczas ostatnich 12 miesięcy można by nakręcić całkiem niezły film, w którym zręcznie przeplatałyby się elementy różnych gatunków. Zdecydowanie najwięcej odnaleźlibyśmy w nim intrygi i komedii (w końcu mowa o polityce), ale z pewnością nie zabrakłoby także scen akcji czy dramatu. Być może udałoby się znaleźć nawet jakieś love story... Mówiąc krótko – działo się! To był naprawdę ciekawy rok. I choć większości z nas (w tym także i mi) kojarzyć się będzie z październikowym referendum oraz całą poprzedzającą go kampanią, warto zerknąć także na inne warszawskie sprawy. Zapraszam do mojego podsumowania!

Gorący październik

Dzień, w którym Piotr Guział ogłosił początek referendalnej batalii zmienił oblicze stołecznej polityki. Mieszkańcy Warszawy składając podpisy pod wnioskiem o odwołanie Pani Prezydent poczuli, że mają realny wpływ na sposób funkcjonowania władzy. To dzięki nim forma demokracji bezpośredniej o jakiej najczęściej słyszeliśmy w odniesieniu do innych miast, miała miejsce właśnie u nas. Choć w starciu ostatecznym zabrakło pierwotnego zapału warszawiaków, nie da się ukryć, iż referendum (jak już uznał w swoim podsumowaniu nasz redaktor naczelny) było najważniejszym wydarzeniem mijającego roku. Świadczą o tym jednak nie tylko bardzo istotne – opisane już szeroko przez B. Pobożego - skutki. Za sprawą październikowych wyborów nasze lokalne sprawy przez kilka tygodni były absolutnym „numerem 1” w polityce krajowej. Konferencja goniła konferencję, a poszczególne strony prześcigały się w pomysłach na zjednanie sobie wyborców. My zaś mieliśmy pełne ręce roboty.

Kobieta zmienną jest

Przez ostatnie miesiące obserwowaliśmy jak niektórzy stołeczni politycy zmieniają się na naszych oczach. Wiele było takich przypadków, niemniej jednak za przemianę roku 2013 uznaję samą Hannę Gronkiewicz-Waltz. O nowym (bardziej pro-ludzkim) obliczu Pani Prezydent pisałam niedawno w artykule Dwa miesiące po referendumWprawdzie potrzebowała Ona nadzwyczajnej motywacji (referendum było bowiem najważniejszym sprawdzianem w jej politycznej karierze) do tego, aby otworzyć się na problemy warszawiaków, praca nie poszła jednak na marne.

Inicjatywa roku

Rok 2013 w dużej mierze upływał nam pod hasłem budżetu partycypacyjnego. Poświęciliśmy temu bardzo wiele tekstów, ale było warto! Jest to niewątpliwie jedno z najważniejszych spraw społecznych ostatnich kilku miesięcy. Obywatele sami mogą zadecydować o tym, na co przeznaczyć część środków z budżetu. Teoretycznie 1% to niewiele, praktycznie za te ok. 2 mln zł można stworzyć coś naprawdę kreatywnego i praktycznego – wystarczy chcieć! Budżet partycypacyjny uznaje za inicjatywę roku 2013. Mam nadzieję, że dzięki zaangażowaniu mieszkańców uda się go zrealizować i w przyszłorocznym podsumowaniu opiszę go jako sukces 2014 roku!

Dom Wszystkich jest pojemny i pomieści niejedną Wspólnotę – konferencja roku

Wśród licznych konferencji, pikiet i akcji, na których pojawiałam się jako redaktorka PW mam swoją ulubioną. Duet Kalisz & Guział i referendalna współpraca ich stowarzyszeń. W związku z niedoszłymi wyborami na Prezydenta Warszawy liderzy DWP i WWS ogłosili wystawienie wspólnego kandydata. Niby nic takiego (bowiem zarówno polityczne alianse jak i rozwody to nic nadzwyczajnego), a jednak było inaczej niż zawsze. Ogromna charyzma i poczucie humoru posła Ryszarda Kalisza wprowadziła swobodną, pozytywną atmosferę, której ponieść dał się nawet sam Burmistrz Ursynowa (mniej „sztywny” niż zazwyczaj). Konferencja pozostawiła miłe wspomnienie i zagwarantowała dobry materiał na artykuł. W nowym roku życzę sobie więcej takich spotkań.

Uchwalmy To!

„Polityka Warszawska” w każdym tygodniu otwierała przede mną inny temat – nowy „przypadek”, który należało pogłębić i opisać. Wśród szeregu tychże spraw miałam swój ulubiony, a skoro jest to SUBIEKTYWNE podsumowanie, mogę o nim wspomnieć bez żadnych konsekwencji. Moją niespodzianką roku była ciekawa wolska inicjatywa Stowarzyszenia Wola Zmian. Super pomysł i odpowiednie osoby na odpowiednim miejscu. Lubię i doceniam ludzi, którzy mają pasję, pozytywną energię oraz chęć współpracy. Myślę, że kilku stołecznych polityków mogłoby się od członków wolskiego stowarzyszenia wiele nauczyć!

Na koniec pragnę wspomnieć jeszcze radnych dzielnicy Białołęka. Ich kreatywność, dystans do siebie, a przy okazji chęć niesienia pomocy sprawiły, iż stali się świątecznymi królami internetu i zdobyli moją ogromną sympatię! 

Oby 2014 był równie ciekawy!

Można by jeszcze długo wymieniać warszawskie wydarzenia, postacie, miejsca i pomysły, które zasłużyły sobie na miano najlepszych, najgorszych, najzabawniejszych, najatrakcyjniejszych, itp. To był naprawdę ciekawy rok! Mam nadzieję, że przyszły będzie równie atrakcyjny – życzę tego sobie, swoim redakcyjnym kolegom i oczywiście wszystkim warszawiakom! 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...