Przegląd najważniejszych wydarzeń z 2013 roku okiem Karola Szyszko

Karol Szyszko    2014-01-04 16:01:19

Rok 2013 zapamiętamy jako bardzo ciekawą kartę w historii warszawskiego samorządu. Moi redakcyjni koledzy opisali już „polityczne wydarzenie nr 1”, czyli stołeczne referendum, Kartę Warszawiaka i inne ważne wydarzenia. Ja natomiast w swoim subiektywnym podsumowaniu chciałbym skupić się na innych aspektach, które w ubiegłym roku były równie ważne, choć pozostały w cieniu bardziej „medialnych” tematów.

Źródło: www.radawarszawy.um.warszawa.pl

Statut

Statut Warszawy, czyli miejska konstytucja został uchwalony dopiero w 2008 roku. W ubiegłym roku radni postanowili wprowadzić kilkanaście poprawek do tego dokumentu. Najbardziej kontrowersyjnymi pomysłami było ograniczenie czasu wystąpień na sesjach do ośmiu minut oraz wprowadzenie rozpatrywania projektów uchwał w dwóch czytaniach. - Celem wspomnianych regulacji miałoby być poprawienie jakości procesu legislacyjnego i zwiększenie roli Komisji Rady Warszawy, na którą miałby spaść główny ciężar pracy nad uchwałami. – przekonywał w maju na łamach „PW” Jarosław Szostakowski, przewodniczący klubu radnych PO w Radzie Warszawy. Po konsultacjach przeprowadzonych z Radami Dzielnic, miejscy radni przesłali ostatecznie projekt zmian do Kancelarii Premiera, który musi w tej sprawie wyrazić swoją opinię.

Inicjatywa lokalna

Inicjatywa lokalna, to jedna z najbardziej oczekiwanych przeze mnie innowacji w ubiegłym roku, ale również największe rozczarowanie. Dzięki niej mieszkańcy Warszawy mogą sami albo za pośrednictwem organizacji pozarządowych złożyć wniosek o realizację jakiegoś lokalnego projektu i otrzymać wsparcie ze strony miasta. W połowie lipca Rada Warszawy przyjęła stosowna uchwałę. Szczegółowe zasady rozpatrywania wniosków zostały jednak ogłoszone dopiero w pierwszych dniach października. Niestety, inicjatywa lokalna stała się ofiarą warszawskiego referendum i nie przebiła się do świadomości zbiorowej Warszawiaków. Do dnia dzisiejszego zgłoszono jedynie trzy wnioski, a żadnego projektu jeszcze nie zrealizowano.

Budżet partycypacyjny

Idea budżetu partycypacyjnego jest natomiast jednym z beneficjentów ubiegłorocznych wydarzeń politycznych w stolicy. Dodatkowo zepchnęła w cień inicjatywę lokalną. Od kilku lat organizacje pozarządowe i lokalni działacze społeczni lobbowali za wprowadzeniem w Warszawie tego rozwiązania. Jeszcze na początku roku wydawało się to realne
w perspektywie dopiero kilku lat. A były to optymistyczne założenia. W drugim półroczu okazało się jednak, że to co do tej pory niewykonalne, można przy odpowiedniej motywacji wcielić w życie. Już niedługo mieszkańcy będą mogli zatem zadecydować o wydatkach rzędu 25 mln złotych z budżetu na rok 2015. Najtrudniejszym zadaniem jest teraz dotarcie z tą informacją do Warszawiaków i zachęcenie ich do głosowania.

Spotkania z mieszkańcami

Do roku 2013 z mieszkańcami spotykali się głównie przedstawiciele ugrupowań opozycyjnych. Za przykład może służyć północno-praski radny Paweł Lisiecki (PiS), na którego często organizowane spotkania przychodzi sporo Warszawiaków. W ubiegłym roku zaobserwowałem natomiast tendencję otwarcia się przedstawicieli władz na bezpośredni kontakt z mieszkańcami. Widać tu oczywiście pozytywny efekt inicjatywy referendalnej (o której notabene świadomie nie chciałem się zbytnio rozpisywać). Za przykładem Pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz w miasto ruszyli również włodarze warszawskich dzielnic. Swego czasu opisałem na łamach „PW” nieoczekiwane pojawienie się wiceburmistrza Pragi-Południe Roberta Kempy, na spotkaniu zorganizowanym przez opozycyjnych radnych. Owocem tego spotkania były dwa kolejne zorganizowane już przez zarząd dzielnicy. W bezpośredni kontakt z mieszkańcami zaangażowali się również włodarze innych dzielnic np. Ochoty oraz Ursynowa.

Ubiegły rok obfitował w wiele bardzo interesujących wydarzeń. Dzięki powstaniu takiego portalu jak Polityka Warszawska, mogłem je dla państwa relacjonować i dzielić swoimi spostrzeżeniami. Chciałbym podziękować wszystkim czytelnikom. Dzięki wam mamy siłę do dalszej pracy. Mam nadzieję, że takie osiągnięcia jak inicjatywa lokalna czy budżet partycypacyjny w najbliższych latach rozkwitną i staną się jednymi z filarów aktywności obywatelskiej mieszkańców Warszawy. Tego sobie i Państwu życzę w nowym 2014 roku.

źródła: własne, www.um.warszawa.pl

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...